silmä

...........

Löytyykö kohtalotovereita jolla on kasvain silmässä? Siis silmämunan sisällä...

5

1829

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saako sen

      leikattua?

      • ......

        Mulla ei ollut mitään oireita ennen kuin näkö hävisi kokonaan. Kasvain kasvoi niin isoksi, että repi silmän verkkokalvon irti ja näin ollen näkö siis katosi.

        Eihän sitä nyt millään ilveellä voi silmän sisältä leikata pois. Silmään asetettiin kultainen jodikiteitä sisältävä levy, joka sädetti kasvaimen. Kasvain pienenee ajan myötä silmässä, mutta ei koskaan katoa sieltä kokonaan pois.


    • kohtalotoveri

      Hei,
      mulla on 11/2006 sädehoidettu silmämelanooma.
      Milloin olet saanut diagnoosin? Miten näkökykysi tärveltyi sädetyksestä? Ilmeisesti olet nuorempi silmämelanooma'potilas', klinikalla tuntuu olevan enemmän niitä vanhuksia, siksi 'kiva' kuulla nuoremmista vertaisista. Ei siis kiva, että olet tähän sairastunut, mutta ymmärrät kyllä mitä tarkoitan. Jos kerran pakko olla sairas kiva saada kontaktia muihin. Onhan tämä harvinainen syöpä ja vertaistuki aika olematonta. 7 ihmistä miljoonasta sairastuu tähän. Melanooma kai sinullakin on ?

      • .....

        Mulla löydettiin se 12/2006, mutta hoidettiin vasta 1/2007, koska joulu ja uusi vuosi hieman sotkivat. Näkökykyä ei ole enää,eikä lääkärit osaa sanoa näenkö koskaan. Puolisokeana siis taivaltani tallustan. Joo olen aika nuori, olin juuri ehtinyt täyttää 22, kun diagnoosi tuli.Juu kyllähän sen ymmärtää että haluaisi kuulla nuorempienkin kokemuksia. Joo on melanooma. Paltaan asiaan....Toivottavasti.


      • aikoihin
        ..... kirjoitti:

        Mulla löydettiin se 12/2006, mutta hoidettiin vasta 1/2007, koska joulu ja uusi vuosi hieman sotkivat. Näkökykyä ei ole enää,eikä lääkärit osaa sanoa näenkö koskaan. Puolisokeana siis taivaltani tallustan. Joo olen aika nuori, olin juuri ehtinyt täyttää 22, kun diagnoosi tuli.Juu kyllähän sen ymmärtää että haluaisi kuulla nuorempienkin kokemuksia. Joo on melanooma. Paltaan asiaan....Toivottavasti.

        on silmämme 'möykyt' paljastuneet. Olet sinä nuori kun pidän itseänikin nuorena melanoonmapotilaana vaikka reilusti yli 3-kymppisenä se todettiin. ;)

        Minulla on hoidetussa silmässä vielä sumeaa näköä tallella, mutta enemmän se tuntuu haittaavan tarkassa lähinäkemisessä kuin auttavan kun se pilaa terveen silmän tarkan kuvan sotkuiseksi. Avuksi toisaalta taas etäisyyksien arvioinnissa ehkä kuitenkin. Iriitit on kiusanneet vähän väliä.

        Oletko löytänyt yhtään vertaisia ajatusten ja kokemusten vaihtoon? Jos tykkäät kirjoitella mieluummin privana niin kirjoita osoitteeseen MLDenkeli(at)hotmail.com Siellä ehkä rohkenee kertoilla tarkemmin asioistaan kuin täällä palstalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      46
      3030
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2854
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2306
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1432
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1326
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1276
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1073
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      979
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      912
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      792
    Aihe