Meillä on talo yhtiössä laaja kaista ja talo yhtiö on luvannut nopeudeksi 4 megaa. Yritän katsoa tämän kautta ulkomaisia televisio kanavia ja tökkii todella pahasti!!! Aina kanava menee Connecting tilaan ja seuraaminen on mahdotonta. Talo yhtiö kielsi minulta oman satelliitti antennin!!!
Löysin nopeus testin internetistä http://bandwidthplace.com/speedtest
Sen mukaan yhteyden nopeus on vain 100 tai parhaimmillaan 200 kiloa sekunnissa vaikka on luvattu neljä megaa!!! Talo yhtiön verkko vastaava selittää että se johtuu palomuurista mutta tuo on pelkkää paskaa, koska nopeus testistä näkee suoraan että tökkii!!!
Minkä laista vahingon korvausta näistä laittomista lupauksista on luvattu maksaa???
Nyt riittää!!!
7
1333
Vastaukset
- masa
ilmeisesti se neljä megaa on luvattu KOKO taloyhtiölle, ei vain yhdelle käyttäjälle...eli jakaantuu kaikkien taloyhtiön käyttäjien kesken...en ole varma...
mutta kyllä tuo nopeutesi 100-200 pitäisi silti olla suurempi...
outoa...- LaiKa
Saanko yhteystietosi niin voin esittää mielipiteesi oikeudelle todisteena! Olen samaa mieltä! Yhteyden on oltava nopeampi kuin 100 kiloa sekunnissa. Talo yhtiö väittää että nopeus testiä rajoittaa palo muuri. Tämä on roskaa koska ystäväni Elisa-adsl näyttää nopeuden oikein!
Yritän katsoa esimerkiksi seuraavaa TV-kanavaa ja tökkii jatkuvasti:
http://www.kacst.edu.sa/en/stream/SaudiTV-high-Band.asx
Yhteyden on oltava luvattu neljä megaa eikä tällainen roska mikä se nyt on. Kun talo yhtiö ei anna asentaa omaa antennia on sen tarjottava palvelu netin kautta! - kokemusta
LaiKa kirjoitti:
Saanko yhteystietosi niin voin esittää mielipiteesi oikeudelle todisteena! Olen samaa mieltä! Yhteyden on oltava nopeampi kuin 100 kiloa sekunnissa. Talo yhtiö väittää että nopeus testiä rajoittaa palo muuri. Tämä on roskaa koska ystäväni Elisa-adsl näyttää nopeuden oikein!
Yritän katsoa esimerkiksi seuraavaa TV-kanavaa ja tökkii jatkuvasti:
http://www.kacst.edu.sa/en/stream/SaudiTV-high-Band.asx
Yhteyden on oltava luvattu neljä megaa eikä tällainen roska mikä se nyt on. Kun talo yhtiö ei anna asentaa omaa antennia on sen tarjottava palvelu netin kautta!Tässä parempi ja tarkempi nopeustesti.
http://koti.welho.com/juusitu2/speedtest/index.html
Nuo taloyhtiöiden yhteydet on Jaettuja yhteyksiä ja 4-megaa jakautuu kaikkien kesken!!
Vaikka taloyhtiössäni on myös samantainen jaettu yhteys, niin minä otin Elisalta Megasen yhteyden joka on Yksin minun käytössäni ja maksaa 1.9-03 alkaen vain 59€/kk.
http://elisa.net/tiedotteet/as_1060759659.shtml
>Yritän katsoa esimerkiksi seuraavaa TV-kanavaa ja tökkii jatkuvasti:
http://www.kacst.edu.sa/en/stream/SaudiTV-high-Band.asx<
-Minun megasella Elisa ADSL-yhteydelläni tuokin linkin moskeijan rukous juttu näkyy Erittäin Hyvin ja Selkeästi! - Netikka
kokemusta kirjoitti:
Tässä parempi ja tarkempi nopeustesti.
http://koti.welho.com/juusitu2/speedtest/index.html
Nuo taloyhtiöiden yhteydet on Jaettuja yhteyksiä ja 4-megaa jakautuu kaikkien kesken!!
Vaikka taloyhtiössäni on myös samantainen jaettu yhteys, niin minä otin Elisalta Megasen yhteyden joka on Yksin minun käytössäni ja maksaa 1.9-03 alkaen vain 59€/kk.
http://elisa.net/tiedotteet/as_1060759659.shtml
>Yritän katsoa esimerkiksi seuraavaa TV-kanavaa ja tökkii jatkuvasti:
http://www.kacst.edu.sa/en/stream/SaudiTV-high-Band.asx<
-Minun megasella Elisa ADSL-yhteydelläni tuokin linkin moskeijan rukous juttu näkyy Erittäin Hyvin ja Selkeästi!Kiitos hyvästä testiohjelmasta.Minulla on VLPn Netikka DSL 512Kbs ja ZyXel Prestige 100m verkkopääte koneessa on 10/100Mbps Ethernet verkkosovitin.Testi näytti tälläisiä tuloksia
426,5 kilobittiä sekunnissa
53,8 Megabittiä sec?? luulisin että yhteys on hyvä se saudien tv kanava näkyi hyvin Trv Vaasa
- Hyge
Ensiksikin se on taloyhtiö, toiseksi se on jaettu kaikkien kesken, eli 100-200kt/s on hyvä nopeus sulle, kunnes teille tulee lisää tilaajia. Ja tottakai jostain ulkomailta tulevat streamit tökkii!
Osta oma adsl ja lopeta valittaminen.- lamma
ööö hei.. tiedätsä muuten paljo joku oma 2 meganen adsl maksaa verrattuna taloyhtiön laajakaistaan joissa kummassakin pääsee suunnilleen samoihin nopeuksiin? lopeta sä näiden turhien postauksen lähettely smartass.
- p3310
Kyllä se 4 megaa on koko taloyhtiölle annettu kaista, älä edes kuvittele muuta. Ja jos taloyhtiössäsi on joku Kazaa yms. imuttelija joka pitää yhteyden auki 24h/vrk niin toi nopeutesi on varsin ymmärrettävää. Kokeileppas nouseeko nopeus esim. keskellä yötä jolloin ei ole paljon muita käyttäjiä jakamassa yhteyttäsi... Miten liität muuten koneesi verkkoon ?? Verkkokortilla, homepnakortilla vai jollain muulla ???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14911191
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485413Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p424256Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352684Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1041613Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?821459Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396