öljyn hinta kävi juuri 124$/brl, parin vuoden päästä hinta on 200$/brl.
Mietin vaan ... myydäänköhän vielä öljylämmitystä vai onko se jo käytännössä poistunut vaihtoehdoista.
Niin ja ne vaihtoehdothan ovat sitten ... maalämpö, maalämpö ja maalämpö.
Mietin vaan ... myydäänköhän vielä öljylämmitystä vai onko se jo käytännössä poistunut vaihtoehdoista.
Niin ja ne vaihtoehdothan ovat sitten ... maalämpö, maalämpö ja maalämpö.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Myydäänkö vielä maalämpölaitteita, yhtäkuin sähkölämmitys laitteita. Sähköä ei missäänmuodoissa saisi käyttää talojen lämmitykseen. Liian arvokasta tuhlattavaksi. Kotimainen energia on tulevaisuutta.
Se kotimainen energia saastuttaa talokohtaisesti poltettuna niin paljon, ettei sitä voi käyttää. Lisäksi ne turpeet, pelletit ja hakkeet pitää jollain energialla tehdä. Ei ne teollisesti kaurapuurolla synny. Ja sitten viedä kuskata jokaisen talon luokse jollakin energialla, joka sekin saastuttaa. Sähkö tulee tuotantolaitoksista (palamisprosessi varmasti parhaiten kontrolloitu, jos jotain poltetaan) aika siististi taloihin. Tuo sähkö pitää vaan tehdä kotoperäisesti, eikä ostaa sitä naapurin tuotannosta, kun niiden päästöpolitiikka on hiukkasen verran toisenlaista
Sähkölämmitys ydinsähköllä on puhtain lämmitystapa. Ei mitään fossiilisia polttoaineita polteta eikä siten hiilidioksi tms. päästöjä.
Öljylämmitys on lähtenyt uuteen suuntaan http://www.rica.fi/data/pdf-tiedostot/Rica_Heating/Yleistietoa_oljylammitys.pdf
Kesti 50 vuotta, että tajuttiin ettei kesällä tarvita lämmitystä, vain käyttövettä.
Hitaasti kääntyy laiva...
Kun öljylitrassa on energiaa 10kWh ja litralla hintaa kohta yli euron, ei siinä vippaskonstit auta. Öljykattilan sähkövastuskin on halvempi lämmitin.
suorasähkölämmitys kielletään lailla ja lain toteutumista tehostetaan ilmiantopalkkiolla
valittavana on vain maalämpö tai nuotiolämmitys olohuoneessa
Maalampö on sähkösyöppö lämmitysmuoto.
rintamamiestalo 160m2.. öljyä meni ennen 3m3, nyt maalämpö ja viimeisen vuoden vuoden kulutus (tasan vuosi & taloussähkö mukana) alle 10000kwh. Aiettä harmittaa ku tuli porautettua kallista reikää kallioon!! :)
Siinä sulle sähkönsyöppö! Kaikki huutelee, varsinkin ne joilla ei ole aavistustakaan totuudesta.
ja ps. Takkaa poltettiin alle 10 kertaa viime talvena - joten sekään ei selitä tätä ihmeellistä sähkönkulutusta.
Vältä ehdottomasti sähkölämmitystä ja siihen liityyvää tolkutonta epävarmuutta elämässäsi.
Puuta kasvaa riesaksi asti kaikilla joutomaillakin, se maksaa alkaen 10 € motti.
Menee satanen vuodessa lämmitykseen,
ja sillä et saa edes kompuroita huollettua!
meikäläinen laskee "tuntipalkakseen" 30€/h.. klapien kanssa pelaamiseen menis puoli tuntia päivässä keskimäärin pari 8h työpäivää talvivarastoja täydentäessä. Siitä tuleepi äkkiseltään semmonen pyöreät 6000€/vuosi "lämmityskuluja"... et kyl paljon mieluummin maksaa tonnin vuodessa lämmityksestä jos sen eteen ei tartte tehdä yhtään mitään sen vuoden aikana!
tuottavaa päälämmön lähdettä.
Varsinkin joku vanha kaksoispesä kattila, siihen
kaikki palavat rojut mitä löytyy = pitäisi kieltää lailla heti.