Takana kolisee

Autoileva irtolainen

B-mallin korsassa oikeanpuoleisen takarenkaan kohdilta kuuluu kolahtelua kuopissa. Ei niinkään silloin kun on syvä ja laaja kuoppa, vaan pienissä terävissä töyssyissä. Takaiskarit ovat kiinni ja vaihettu. Jousetkin näyttävät ehjiltä, ja pakarikin on toisella puolella. Sitä enemmän kolisee mitä enemmän autossa on kuormaa. Vararengas on kiinni.

Näistä kolahteluista on kysymyksiä paljon esitetty, mutta ajattelin että tämä olisi joku tyypillinen vika juuri kyseiselle mallille. Muuten ei kysymys ole kovin mielekäs. Pari ammattilaistakin on tosin sitä syynännyt mutta ilman tulosta.

7

2243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaan moisesta

      välitä.

      Kun ajelee terävissä kuopissa niin
      90% muutaman vuoden vanhasta autokannasta
      jostainpäin kolahtelee.

      Jos auto tuntuu sentään kasassa pysyttelevän
      älä ota (turhia) murheita.

      • djkggjd

        Joku siellä silti on irti ja kiinnityksen tarpeessa. Huolehtimisen olen kuolettanut jo aika hyvin mutta pieni särö vaivaa täydellisyyttä.


    • opel corsa

      Itsellä samaa ongelmaa. Takana kolisee hidastetöyssyissä ja muissa kuopissa. Kolina oli äitynyt jo tosi pahaksi, mutta huollossa laittoivat paremmin kiinni. Silti edelleen kolisee, muttei sentään ihan pienimmissä kuopissa.

      Paikansin kolinan tulevan tapauksessani pakoputken ja taka-akselin törmäämisestä. Periaatteessa ongelman pitäisi ratketa korkeammilla jousilla, liekkö vanhat jo löystyneet.

      • opel corsa

        Vaihdoin taakse vahvistetut jouset. Näissä ei ole samanlaista ylhäältä ohennetun ja tihennetyn langan pintapehmeyttä kuin alkuperäisissä, jotka ovat muutenkin saattaneet löystyä ajan kuluessa. Eli iskut eivät mene yhtä syvälle. Toistaiseksi ei ole kolissut 'koputtaa puuta'.


    • HOJ

      Tutussa corsassa oli takimmaisen äänenvaimentimen jälkeen kiristyspanta sen verran hollilla että osui terävässä kuopassa taka-akseliin.

      Kiristintä siirtämällä kolina väheni...

      Kosmeettinen vika lähinnä.

      • opel corsa

        Itselläkin tuo oli huonossa asennossa. Käänsin sitä puoli kierrosta ja joustovaraa tuli ehkä 1.5cm lisää.

        Tuo kannattaa tarkistaa ensimmäisenä, jos kolisee. En pitäisi vikaa pelkästään kosmeettisena. Pakoputki voi ruveta elämään, kun sitä tuhansia kertoja kolkottaa.

        Enää ei ole kolissut ollenkaan.


    • Olli Pakotutki

      Vastaanpa itselleni koska vika on korjaantunut. Pakoputkesta jouduin vuodon vuoksi vaihtamaan kaksi viimeistä osaa. Kolina hävisi. Katalyssaattorilta lähtevää etuputkea jouduin lyhentämään 5 cm jotta osien kiinnitykset olisivat osuneet kohadalleen. Ilmeisesti pönttö siirtyi sen verran, että ei enää osunut taka-akseliston palkkiin tai johonkin. En tiedä miksi ei sopinut suoraan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4302
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      225
      3759
    3. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      13
      3233
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2839
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      49
      2741
    6. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2708
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2536
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2387
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      65
      2336
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1811
    Aihe