mietiskelyä itse kosinnasta

hmph

olen tässä miettinyt,että kun oikea hetki tulee ja olisi ehkä aika kosintaan niin miten tehdä se oikein.
ei nyt ihan naimisiin vielä menossa,niin eikai silloin voi sanoa tulisitko vaimokseni??eikö silloin pitäisi sanoa tyyliin jotain mentäisiinkö kihloihin tai jotain
miettinyt myös miten tekisin sen yllätyksenä

7

2002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjdkshf

      jos et pyydä tyttöystävääsi vaimoksesi niin ette ole kihloissa. ei sitä tarvitse heti kosinnan jälkeen varata kirkkoa vihkimistä varten mutta kun kerran kihlaus on avioliitolupaus niin kihloissa ei olla ellei pyydä toista naimisiin... jos pyydät pelkästään kihloihin niin kyseessä on teini-pissis-"kihlat", ja jos oma avomies pyytäisi kihloihin niin en suostuisi, vaimoksi kylläkin...

    • jooseb

      Itsekin olen samaa asiaa pohdiskellut. Mutta itse olen sitä mieltä että kyseistä toimitusta ei voi tehdä väärin :P itselläni ainakin on sen verran hyvänlaatuinen suhde että jos jotain siinä onnistuisin sönköttämään niin molemmat vaan naurettaisi tovi ja sitten yrittäisin uudelleen ^^ jos nyt pitäisi heti pyytää tyttöystävääni kihloihin niin todennäköisesti polvistuisin, ja lausuisin sanat: voisitkohan sä tulla ensin mun kihlatuksi ja sitten myöhemmin vielä mun vaimokseni =) ?

      seurustelemaan kun pyysin, vein hänet upealle paikalle luonnonhelmaan, pyysin laittamaan silmät kiinni, polvistuin ja otin taskusta hänelle rautalangasta taittelemani sydämen jossa oli taiteltuna myös hänen nimensä, ja sanoin että nyt voi avata. ja kun hän aukaisi silmänsä kysyin että tulisitko sä mun tyttöystäväkseni :D ja tulihan se.

      • tyttötyttö

        ihanan romanttista :)


    • edes kosimassa!

      Sillä se kihlaus nimenomaan tarkoittaa sopimista avioliitosta.

      Mikälie pellekihlautuja olet.

      Älä edes harkitse, kun et ole tarpeeksi kypsä.

    • älä vaivaudu

      Älä vaivaudu kosimaan jos et pysty pyytämään vaimoksesi.
      Hitto kun kuulostaakin urpolta tuo "mennäänkö kihloihin?".

      Homma menee näin: kysyt "tuletko vaimokseni", "mennäänkö naimisiin" tms, tyttöystäväsi vastaa "kyllä" -> olette kihloissa. Edes sormuksia ei tuohon kihlautumiseen tarvita. Kihlaus on sopimus, ei sormus.

      Jos kysyt, mennäänkö kihloihin ja pyyntöön vielä suostutaan, olette vaihtaneet merkityksettömät seurustelusormukset.

      • N40+

        .. pilkkuja!

        Nämä ovat mielestäni jokaisen parin yhdessä sovittavia asioita. Mitä se kenellekään kuuluu, jos pari haluaa olla vain kihloissa vaikka 10v ja sitten joskus mahdollisesti avioitua!

        Jos minua on kosittu tyyliin "mennäänkö kihloihin", niin se on hyväksyttävää, kun kihlauksen merkityksestä on puhuttu yhdessä aikaisemmin, kahdestaan, minkälainen sopimus kumpaakin miellyttää. Ei kumpikaan kysynyt lupaa tai neuvoa teiltä hyvät palstalaiset. Eikä kyllä kiinnostakaan mitä mieltä täällä ollaan! Se on meidän kahden asia!


      • pilkunviilaus
        N40+ kirjoitti:

        .. pilkkuja!

        Nämä ovat mielestäni jokaisen parin yhdessä sovittavia asioita. Mitä se kenellekään kuuluu, jos pari haluaa olla vain kihloissa vaikka 10v ja sitten joskus mahdollisesti avioitua!

        Jos minua on kosittu tyyliin "mennäänkö kihloihin", niin se on hyväksyttävää, kun kihlauksen merkityksestä on puhuttu yhdessä aikaisemmin, kahdestaan, minkälainen sopimus kumpaakin miellyttää. Ei kumpikaan kysynyt lupaa tai neuvoa teiltä hyvät palstalaiset. Eikä kyllä kiinnostakaan mitä mieltä täällä ollaan! Se on meidän kahden asia!

        Nimimerkki "älä vaivaudu" vastasi ap:n kysymykseen, jossa tämä pohdiskeli sanamuotoja, joilla kosaista. Että siinä mielessä pilkunviilaus oli ihan paikallaan, koska kihlaus nyt vaan on asia, joka on sopimus ja astuu voimaan silloin, kun naimisiinmenosta on yhdessä päätetty. Ja pariskunta, joka ei ole sopinut naimisiinmenosta, ei ole kihloissa sen vähän mukaan, mitä kihlauksella laissa enää tarkoitetaan. Sen vuoksi esimerkiksi sukulaiset ja tuttavat saattavat pitää oikeutenaan kysellä kihlautuneelta parilta, että koskas ne hääkellot soivat.

        Toki jokainen pari voi olla kihloissa pidemmän tai lyhyemmän ajan, mutta silti lopputavoite pitää olla avioliitto, jotta voi sanoa olevansa kihloissa. Jos haluaa sanoa olevansa kihloissa, vaikkei ole aikomustakaan mennä naimisiin, niin miksi siihen pitää käyttää kihlaus-sanaa? Jos kyseessä vaikka on avopari, niin mitä lisää "kihlaus", jonka ei ole tarkoitus johtaa avioliittoon, silloin tuo kyseiselle parille?

        Mutta koska et tainnut olla aloittaja kysymyksineen, niin miksi otit noin kovasti herneen nenukkiin siitä, miten joku muu (ja laki) kihlauksen määrittelee? Saatte te tietysti tehdä keskinäisiä sopimuksia, joita tiettyjen ehtojen puuttuessa (jos ei ole avioaietta) toiset saavat olla pitämättä kihlauksena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      88
      1866
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      403
      1849
    3. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      99
      1786
    4. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      379
      1763
    5. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      51
      1374
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      56
      1372
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      297
      1211
    8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1076
    9. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      50
      1027
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      173
      1025
    Aihe