Vehnäallergia

ei näy prick-testissä?

Onko sellainen mahdollista, että vehnäallergia ei näy ollenkaan ihotestissä?
Tarkoittaako vehnäallergia sitä että on allerginen vehnän siitepölylle vai vehnän syömiselle?

5

950

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettei prick-testissä

      nouse kuin se vertailupallukka ja silti voi olla allerginen ties mille.
      Vehnäallergia tarkoittaa sitä, että on allerginen vehnän sisältämälle valkuaisaineelle, joka edelleen merkitsee sitä, ettei vehnää voi syödä. Vehnälle voi myös olla allerginen tuon syömisen lisäksi niin, ettei voi olla vehnäjauhopölyssä esim. kun leivotaan.

      • ...

        Eli niihin allergiatesteihin ei voi varmuudella luottaa, voi olla allerginen vaikkei testi näyttäisi mitään. Vehnästä (ja pastasta) ja ohrasta turpoaa ainakin vatsa aina välittömästi. Mahtaakohan vehnäallergia aiheuttaa suun (huulet, kieli) turpoamista vai ihottumaa vai molempia?


      • nähnyt
        ... kirjoitti:

        Eli niihin allergiatesteihin ei voi varmuudella luottaa, voi olla allerginen vaikkei testi näyttäisi mitään. Vehnästä (ja pastasta) ja ohrasta turpoaa ainakin vatsa aina välittömästi. Mahtaakohan vehnäallergia aiheuttaa suun (huulet, kieli) turpoamista vai ihottumaa vai molempia?

        venhäallergisella seuraavia reaktioita: Kurkun kutinaa, nokkosrokkoa ( punaista ihottumaa, niin kuin olisi nokkosella roimittu), yksittäisiä nokkosrokkokohoumia, aivastelua, nenän tukkoon menemistä, hengitystieoireita, mahakipuja, ripulia, kasvot turvonneet ( erityisesti silmien seutu ja huulet).


      • isosiskonen
        nähnyt kirjoitti:

        venhäallergisella seuraavia reaktioita: Kurkun kutinaa, nokkosrokkoa ( punaista ihottumaa, niin kuin olisi nokkosella roimittu), yksittäisiä nokkosrokkokohoumia, aivastelua, nenän tukkoon menemistä, hengitystieoireita, mahakipuja, ripulia, kasvot turvonneet ( erityisesti silmien seutu ja huulet).

        Just meinasin kertoa että nikkosrokkoa ainakin, kunnes huomasin että sä olis sanonut jo.;)

        Minun edesmennyt veljeni sai pahan nokkosrokon aina kun hän söi vehnää sisältäviä ruokia. Hän joutui lähtemään joka kerta lääkärille hakemaan piikin, jotta turvotus loppui ja sai kunnolla hengittää.
        Hänellä ei mahtunut omat vaatteet ja kengät ollenkaan kun hän oli niin turvoksissa.

        Kyllä hän yritti varoa mutta aina se kohtaus oli yllätys.

        Hän oli leipurikoulussa ja joutui lopettaan sen kohtauksien takia.


    • Suomessa seulottaisiin rutiinisti keliakia kansalta. USA:ssa on tultu siihen johtopäätökseen että yllättävän moni suomalaien ei siedä Suomen ns kotimaista viljaa, ainakaan sen 2000-luvun hybrideitä ja väkevägluteenisia gluteenilla rikastettuja muotoja.

      EU on antanut apurahan eräälle suomalaiselle tutkijalle, jotta selvitellään suomalaisista keliakiageenien osuudet.

      Minusta tässä seulontapäätöksiä ja geenituloksia odoteltaessa voisi vahvasti lisätä sitä "etnistä viljaa", jos se onkin meidän kansan "oikeaa viljaa": Riisiä, maissia, hirssiä, durraa, perunaa, papuja, herneitä, soijaa, tattaria ja vihanneksia ja hedelmiä.

      Ennen sekoitettiin pettua viljaan. Mutta nyt, hyvänä aikana, voisi sekoittaa "etnistä" kotimaiseen enemmän. Ei ole ainakaan pettua. Pettu oli muuten gluteenitonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      372
      1692
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1211
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      149
      1130
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      954
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      852
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      631
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      617
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      113
      544
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      520
    Aihe