Mites noiden kannettavien ja muiden kanssa, kun luin jostain että maahan tullessa virkailijat saavat käytännössä vapaasti kopioida/tutkia kannettavien ja muiden sisällön? Onko osunut jollakin kohdalle? Eka reissu tulossa heinäkuussa, joten tietoa tarvittaisiin.. :)
Kannettavat yms.
Ei tietoa?!
5675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kovasti hämmästelen, koska milloinkaan ei ole sisältöjä tutkittu normaalissa maahantulossa. Nykyään kannettava on aika monella mukana ja pitäisi olla melkoiset valmiudet maahantuloissa, jos kaikkien tietokoneiden yms. laitteiden sisällöt tutkitaan. Eri asia sitten jos on epäilys jostakin ja joutuu todella perinpohjaiseen tarkastukseen, saattavat tutkia kaiken. Käsimatkatavaroissa olevat laitteet pitää laittaa erikseen läpivalaisuhihnalle eli pitää ottaa laukusta pois. Siinä se tutkinta.
Jossain suomalaisessa nettilehdessä oli juttu, että USAn rajavirkailijat saisivat nyttemmin kopioida tietokoneiden yms. muistilaitteiden sisällön ja säilyttää sitä ilman aikarajoitusta. Lieneekö tekijänoikeusjärjestöjen lobbaama juttu, niiltähän menee nykyisin aivan kaikki läpi?
Toinen asia sitten on, että meikän Linux-kannettavan sisältö on kryptattu. Mitähän satunnainen Windows-rajavirkailija tykkäisi semmoisesta?
Takavarikoisivat kannettavan, kunnes ovat tarkistaneet tai kopioineet kannettavan koneen sisällön. Sama homma koskee kännyköitä yms eletroniikkaa, johon voi säilöä tietoa.
Useat suuret kansainväliset yritykset ovat jo kieltäneet työntekijöitään viemästä Yhdysvaltoihin sellaista kannettavaa, joka sisältää yrityksen kannalta salaista tietoa.
Mutta terrorismin vastainen sota ennen kaikkea, tervetuloa vapauden luvattuun maahan.
Milloinkohan EU:ssa aletaan valokuvaamaan yhdysvaltalaisia ja japanilaisia matkustajia rajalla?? Syytä olisi kohdella vastapuolta samoin.
kaikkien koneita rupeaa tarkistamaan. Tietysti jos tarkastusta pelkäät ja haluat antaa rajavartialle työtä palkkansa eteen niin kannattaa kryptata kaikki sisältö. Ja tuo linux kannattaa kanssa vaihtaa windowsin tilalle niin siinäpähän kiroilevat sitten jos liian uteliaita meinaavat olla. Tai mikäli kryptaamaan lähdet niin kannattaa jättää kryptaamatta tekstitiedosto missä haistatat englanniks paskat koko usan rajavartiolaitokselle.
Tosin kyl niillä kokemusta on saada sut puhumaan ja purkamaan se salaus jos haluavat...
Luin, etta joku pedofiili olisi jaanyt kiinnin Kanadan rajalla tullimiesten tarkistettua lapparin sisaltoa, ja sielta oli sitten loytynyt lapsipornoa ym.
Taisivat tosin epailla etukateen. En ole kertaakaan nahnyt etta oltaisiin oikeasti oltu sisallosta kiinnostuneita. Eihan niilla kaytannossa aikakaan moiseen voi millaan riittaa.