Sain kutsun erään ystävän promootiotilaisuuteen, koska hänen vanhempansa ovat jo kuollet, eikä hänellä ole muita lähisukulaisia kuin lapset.
En ole koskaan ennen ollut vastaavassa tilaisuudessa ja kysyn teiltä jotka ovat olleet: ”onko tapana viedä tilaisuuteen kukkia, lahja tms?”
En ole koskaan ennen ollut vastaavassa tilaisuudessa ja kysyn teiltä jotka ovat olleet: ”onko tapana viedä tilaisuuteen kukkia, lahja tms?”
Vastaukset 5
Vanhimmat
Valitettavasti en voi auttaa sinua. En ole koskaan ollut promootiotilaisuudessa. Täällä on maistereita pilvin pimein. Kehuvat olevansa joka käänteessä. missä ne nyt luuraa?
en ole koskaan osallistunut promootioon. Googletin ja pukeutumisesta sanottiin, että vieraalle asu on tumma puku. Olen myös osallistunut tohtorin karonkkaan. Eiköhän tuo lahjajuttu ole ihan henkilökohtaisten käytäntöjen mukaan. Voisit kysyä ystävältäsi suoraan.
niistä yhteen eli p r o m o o t i o a k t i i n,
joka oli Yliopiston juhlasalissa.
Juhlat alkoivat jo torstaina Kumtähden kentältä,
tilausraitiovaunu toi meidät Esplanadikappeliin,
jossa juhlalounas, illalla seppeleensitojaisjuhla
Kaivohuoneella, jonne promovendit Yliopistolta harjoituksista kolmella tilausbussilla värikkäissä
iltapuvuissa, perjantaina promootioakti Yliopistolla (valkea pitkä leninki), illalla juhla Marskissa, seuraavana päivänä lauantaina juhlaretki Suomenlinnaan, jossa lounas ulkosalla pitkästä seisovasta pöydästä,
lauantai-iltana juhlatanssiaiset Vanhalla Ylioppilastalolla juhlapoloneeseineen
ja vielä kokoontuminen Suurtorille auringonnousun aikaan.
Samoin tohtoripromootiossa Teknillisessä korkeakoulussa vieraat osallistuvat vain varsinaiseen promootioaktiin.
~~~~~~
Syystä taikka toisesta en kirjoita nyt rekattuna.
kulkueena Tuomiokirkkoon seppelöityinä.
Siellä juhlajumalanpalvelus.
Iltajuhlassa Marskissa valkoinen pitkä leninki ja miehillä siis edelleen frakki.
Tuo lahjakysymyksesi vielä, ei ainakaan tuossa juhlassa ollut muistaakseni mahdollista antaa
mitään. ( Muistankohan tämän nyt oikein?)
pitäisi ohjata?