Korkojen maksu

Otettuamme äskettäin asuntolainan laskin, että maksamme korkoja koko laina-ajalta 47 t.euroa. (hukkaan heitettyä rahaako?) Eli pitääkö korkoja edelleen maksaa, jos´myy asunnon muutaman vuoden omistuksen jälkeen?
41276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Korot liittyvät lainaan, eivät asunnon omistukseen. Kun maksatte lainan pois, loppuu tietysti korkojen makselukin.

Yleensä lainat eivät kata asunnon koko arvoa, joten jos saatte hyvän hinnan, pystytte maksamaan lainan pois. Jos hinnat romahtavat ja saatte asunnosta vähemmän kuin mitä itse olette maksaneet, saattaa teille siltikin jäädä lainaa edellisestä asunnosta, vaikka asuisitte muualla.

Tai sitten otatte seuraavaan asuntoon uuden lainan, josta maksatte taas korkoja.

Äänestä
  • Jos et tuon paremmin tiedä lainan oton ja asunnon omistamisen eroa, niin ei ehkä ei kannattaisi ostaa asuntua. Onko sinulla joskus ollut kulutusluottoa? Olet varmaan silloinkin maksanut korkoa? Jos esim. otat kulutusluottoa matkaan, pitäisikö sinun saada lopettaa korkojen maksu, kun olet jo matkalla ollut? Eihan lainanantajalla, pankilla, ole sen käyttötarkoituksen kanssa mitään tekemistä, se antaa sinulle rahaa ja tarvitsee siitä korvauksen, koron.

    Äänestä

  • minä vaan kirjoitti:

    Jos et tuon paremmin tiedä lainan oton ja asunnon omistamisen eroa, niin ei ehkä ei kannattaisi ostaa asuntua. Onko sinulla joskus ollut kulutusluottoa? Olet varmaan silloinkin maksanut korkoa? Jos esim. otat kulutusluottoa matkaan, pitäisikö sinun saada lopettaa korkojen maksu, kun olet jo matkalla ollut? Eihan lainanantajalla, pankilla, ole sen käyttötarkoituksen kanssa mitään tekemistä, se antaa sinulle rahaa ja tarvitsee siitä korvauksen, koron.

    ´hölmöä, kun vasta allekirjoituksen jälkeen tajusin missä hinnoissa korot pyörivät. (uusavuttomat nuoret ;)) mutta jees, kyllä tämä tästä, emmekä kadu kauppoja.

    Äänestä

> Otettuamme äskettäin asuntolainan laskin, että maksamme korkoja koko laina-ajalta 47 t.euroa.

Onko tämä lainalaskurin ala-astetasoisella matematiikalla laskema lainan "hinta" mallia lyhennyserien lkm * erän suuruus - lainan määrä?

Silloin jäi huomioimatta se, että maksat lainaa takaisin euroilla, joden ostovoima/reaaliarvo on 15-20 vuoden kuluttua vain puolet nykyisestä.

Esim. sata tonnia lainaa, laina-aika 20 vuotta, korko 5,4 %, kk-erä 682,25. Lainasta maksetaan siis korkoa *näennäisesti* 63 740 euroa, mutta huomioitaessa sellainen pikkuseikka, että inflaation vuoksi lainaa maksellaankin takaisin euroilla, joiden ostovoima on keskimäärin 75 % nykyisestä, tuleekin lainarahan hinnaksi enää 22 805 euroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asunto myyntiin kirjoitti:

Otettuamme äskettäin asuntolainan laskin, että maksamme korkoja koko laina-ajalta 47 t.euroa. (hukkaan heitettyä rahaako?) Eli pitääkö korkoja edelleen maksaa, jos´myy asunnon muutaman vuoden omistuksen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu