Minne euroopassa, lähinnä välimeren tuntumassa kannttaa matkustaa jos etsii lämpöä, kirkasta vettä, kauniita maisemia ja aallotkaan ei haittaa.
Baareja ja ravintoloitakin saa olla ja hieman menoa, mutta se ei ole välttämätöntä.
Hienoja maisemia, kirkasta vettä ?
10
1590
Vastaukset
Hispanialla on myynnissä viikon matkoja Azoreille. Lähdöt 19. ja 26.5., hinnat alkaen 499 e.
Täällä São Miguelin saarella saanet kaikkea toivomaasi, etenkin kauniita maisemia. Meriveden lämpötila noin 18 C, ilma keskimäärin parisenkymmentä päivällä, yöllä n. 15 C edellä mainittuina ajankohtina. Ei kiirettä, ei tungosta, kaikki pientä ja sievää. Lisää Azoreista palstalla Matkailu -> Eurooppa -> Portugal -> Azorit.
Tervetuloa!- Auttakee mua
Kiitos ehdotuksesta mutta Azorit ei kuitenkaan ole mielestäni sopiva matkakohde minulle. Kesällä suomessakin on yhtä lämmin ja vesikin on yhtä lämmintä. Ehkä suurin ero on se että suomessa sataa vähemmän.
Azorit kyllä vaikuttaa maisemiltaan todella hienolta. Auttakee mua kirjoitti:
Kiitos ehdotuksesta mutta Azorit ei kuitenkaan ole mielestäni sopiva matkakohde minulle. Kesällä suomessakin on yhtä lämmin ja vesikin on yhtä lämmintä. Ehkä suurin ero on se että suomessa sataa vähemmän.
Azorit kyllä vaikuttaa maisemiltaan todella hienolta.Meriveden lämpötila vaihtelee Azoreilla 16 ja 22 C:n välillä. Meillä ei ole koskaan kylmää tuulta (vertaa kylmä pohjoistuuli joskus kesälläkin Suomessa), ei pakkasta ja sataakin ihan sopivasti, niin että niittymme ovat aina vihreitä. Ihosi poltat täällä tuossa tuokiossa, jos et suojaa.
Emme tarvitse ilman viilennystä emmekä lämmitystä.
- Mannakka
Ykkosvaihtoehto upea upea Korsika ja kakkosena Korfun saari hienoine maisemineen.
- Adrianmeren rannikko
Esimerkiksi Splitin seutu Kroatiassa.
- Kroatialle
Splitistä etelään, ns. Makarska Riviera täyttää vaatimuksesi. Kirkasta vettä, hienot maisemat Biokovo-vuoristo ja useita saaria, siisti ja turvallinen, ei mitään hämärää kähmintää.
- ääni :)
Kroatialle kirjoitti:
Splitistä etelään, ns. Makarska Riviera täyttää vaatimuksesi. Kirkasta vettä, hienot maisemat Biokovo-vuoristo ja useita saaria, siisti ja turvallinen, ei mitään hämärää kähmintää.
Viime kesänä olimme Dubrovnikissa, josta autoilimme etelään ja pohjoiseen, käyden myös Bosnia-Herzegovinassa sekä Montenegrossa. Aivan mahtavia maisemia, ihastuimme suunnattomasti !!! Ja se merivesi: kirkasta kuin mikä ja lämmintäkin jo kesäkuun alussa !
Suosittelen lämpimästi - kimmel
Ehdottomasti Kroatia...Makarska Rivieran seutu. Merivesi oli uskomattoman kirkasta. Suhteellisen siistiä, hyvää ruokaa. Turvallista ja rauhallista. Maisemat aivan upeita...korkeita vuoria, viljavia laaksoja ja kimmeltävä meri! Jos rohkenette, ottakaa auto vuokralle ja ajelkaa ympäristössä...ette kadu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k17710713Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t1007556Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t317399Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37386Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa895769Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus525238Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset314986Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk124801Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k52160Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!
Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil371610