Sattuisiko kenelläkään pk-seudulla lojumaan nurkissa joutilaita banskulaatikoita?
Muutto kolkuttelee ovella, ja ajattelin kokeilla ensin tätä kautta ennenkuin suuntaan kyselemään kaupoista.
Banaanilaatikoita kellään?
10
1562
Vastaukset
- Nimetön
...ja tietysti yhteystiedot unohtui, eli spostia voi laittaa [email protected]
- psimmi
Muuttopäivänä sataa aina;)eikä niistä banaanilodjuista ole muutenkaan kuin harmia.Kymmenen senttiä/vrk http://www.muuttoapu.net/
- hoitokodeista
Käy pyytämässä lähimmästä vanhusten palvelutalosta, että laittaisivat jemmaan (vaikka litistäen) sulle kaikki heille tulevat vaippalaatikot viikon/kuukauden ajalta. Ainakin meille järjestyi aikanaan. Ihan mielellään antoivat.
Vanhustentaloihin tulee viikoittain useita jopa kymmeniä samanlaisia Tena-vaippalaatikoita, kun jokainen asukas (tai omainen) tilaa omansa. Niiden etu on se, että ne
- eivät maksa mitään
- ovat kaikki samankokoisia = helppo pinota muuttoautoon
- voi käyttää moneen kertaan
- voi litistää varastoon odottamaan uutta muuttoa, kun vetää vain veitsellä teippaukset auki ja teippaa uudelleen, kun on tarvista.
- materiaali on ympäristöystävällinen.
Tena-laatikot eivät tosin ole yhtä jämäköitä kuin banskulaatikot, mutta niistä saa "kannen kiinni".
Mietipä?
- kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
... johonkin KOPIOfirmaan tai painotaloon, niisä on yleensä todella hyviä A3 -papereiden säilytyksessä käytettyjä KANNELLISIA laatikoita. Isoja ja tukevia.
- Monesti muuttanut
Banaanilaatikoita, vaippalaatikoita ja ties mitä laatikoita???
No kyllähän kaikenmaailman pahvilaatikot toimivat jos muutettavana on sukkia ja pipoja mutta aika monilla on kirjoja, astioita yms painavaa tavaraa. Puolet muuttoajasta kuluu miettimiseen että mitä mihinkin laatikkoon uskaltaa laittaa että sen voi kantaa ja minkä laatikon päälle uskaltaa toisen laatikon laittaa jne jne.
Jottei homma menisi ihan leikkimiseksi niin ilman muuta kannattaa vuokrata muuttolaatikot jotka eivät ihan kauheita maksa.
Laatikoihin voikin sitten pakata mitä vaan ja laatikot voidaan pinota tukevasti päällekkäin (kunhan laatikkoa ei ole täytetty "yli").
Toisin kuin pahvilaatikkomuutossa, ei esimerkiksi muuttolaatikoihin pakattuja astioita tarvitse "pehmustaa" yksitellen vaan ensin astiat lootaan ja tyhjiin paikkoihin kevyesti rutistettuja sanomalehden sivuja riittävät mainiosti. Eikä tällaista laatikkoa kantaessa tarvitse pelätä että mummon perintöposliinit putoavat laatikon pohjan läpi.
Kantaminen on lastenleikkiä hyvien kahvojen ansiosta ja järkityyppi vuokraa laatikoiden kanssa nokkakärryt joilla menee mukavasti 3-4 laatikkoa kerralla. Niin, ja ne nokkakärryt ovat ihan ehdottomat pyykinpesukoneen ronttaamisessa jotka tuppaavat olemaan aika painavia.
Nyrkkisääntönä voidaan pitää että muuttolaatikoita tarvitaan yksi per asunnon m2. Näin menee koko kämpän irtaimisto kerralla eikä itse pakkausta tarvitse tehdä aivan optimoidusti ja sen voi tehdä kokonaisuudessaan jo ennen muuttohetkeä.
Jos muuttomatka on lyhyehkö ja/tai porukkaa on molemmissa päissä niin laatikoita voi olla puolet tuosta "suosituksesta" mutta tällöin siis pitää olla kohdepäässä joku purkamassa ja lähtöpäässä pitää pakata livenä ja reissuja tulee tietysti useampia.
Unohtakaa siis ne pahvilaatikkoviritykset niin muutto ei ahdista ihan niin rankasti.- Nimetön
.. on se jännä juttu, kun oli ketju mikä tahansa, pitää aina jonkun / joidenkin päästä mainitsemaan miten huonoja pahvilaatikot ovat muovisiin verrattuna ;)
Itsekin toistakymmentä kertaa muuttaneena tiedän kyllä yhtä sun toista muutoista, kuten esim sen, että tässä tilanteessa haluan käyttää niitä parjattuja pahvilaatikoita. - juuri näin
Ihme leikkimistä täällä
Monesti muuttanut
...on 100% oikeassa
- banaanilaatikoita
Kaupoista,isoista keittiöistä kuten ravintokeskukset ym suurtaloudet kyllä löytyy pilvin pimein.
- muuttanut
Joo ei banaanilaatikot oikein toimi. Minulla oli muovisia laatikoita käytössä. Ne ovat toimivia.
Lisäksi vuokrasin pahvisia muuttolaatikoita ja ne olivat todella positiivinen yllätys. Ne toimivat todella hyvin ja menevät kasaan kun et enään tarvitse niitä. www.curaton.fi.- sun mainokset
"Hienoa" markkinointia www.curaton.fi:ltä. Joka toisessa viestissä on joku joka on "muuttanut" ja kehuu näiden pahvilaatikoita. Tällä keskustelupalstan osiolla ei ole tarkoitus mainostaa omaa yritystä. Enkä ymmärrä miksi joku haluaisi epäkäytännöllisiä pahvilaatikoita kun samalla hinnalla saa toisilta muovilaatikoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1021737
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151541- 1401474
- 981420
- 781361
- 1181205
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2741121- 691021
- 38992
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18985