Mummo kuoli. Hän testamenttasi kaiken kahdelle lapsenlapselleen. Nyt mummon kaksi lasta vaatii lakiosuuttaan itselle. Paljonko se on esim. prosentteina koko omaisuudesta? Joku sanoi että, lakiosan mukaan puolet lapsille ja puolet testamentin takia lastenlapsille koko perinnöstä.
Tuleva riita(ko)?
5
712
Vastaukset
- jakaja
Ei (kunnollinen) asianjaja paljoa veloita. Ei muuta kuin soitelemaan lakimiehiä läpi ja kun sopiva löytyy niin hakemus sisään oikeuteen ulkopuolisen pesänjakajan nimeämiseksi.
Kuka tahansa pesän osakkaista voi hakea ulkopuolista jakajaa.
Jakopalkkio menee pesän varoista.
Suositttelen menettelyä. - Juristi
Lakiosa on puolet perintöosasta. Mikäli mummollasi oli kaksi lasta on heidän lakiosansa 25 % pesän omaisuudesta, eli yhteensä 50 % pesän omaisuudesta, mutta jos hänellä oli esim. 3 lasta on yhden lapsen lakiosa 16,67 % pesästä.
Perintöosa on siis tässä tapauksessa pesän arvo jaettuna lasten määrällä ja lakiosa puolet perintöosasta.- pmmp
Löysin tällaisen lauseen: "Kaikesta lakiosan ulkopuolisesta omaisuudesta voidaan määrätä testamentilla". Eli mitä on lakiosan ulkopuolinen omaisuus?..Mihin ei muut kuin testamentissa mainitut voi koskea.
- Juristi
pmmp kirjoitti:
Löysin tällaisen lauseen: "Kaikesta lakiosan ulkopuolisesta omaisuudesta voidaan määrätä testamentilla". Eli mitä on lakiosan ulkopuolinen omaisuus?..Mihin ei muut kuin testamentissa mainitut voi koskea.
Lakiosan ulkopuolinen omaisuus on 50% jäämistöstä pääsääntöisesti. Lakiosa tarkoittaa siis että lakiosaperillinen saa puolet siitä mitä olisi saanut ellei testamenttia olisi ollut.
- Juristi
pmmp kirjoitti:
Löysin tällaisen lauseen: "Kaikesta lakiosan ulkopuolisesta omaisuudesta voidaan määrätä testamentilla". Eli mitä on lakiosan ulkopuolinen omaisuus?..Mihin ei muut kuin testamentissa mainitut voi koskea.
Lakiosan saajalla on oikeus saada osansa kaikenlaisesta pesän omaisuudesta. Lakiosaperillisen suostuessa tähän voidaan hänen osansa maksaa myös rahana. Mutta pääsääntöisesti hänellä on oikeus vaatia esim. osuutta rahasta, tavaroista, arvoesineistä, kiinteistöistä yms. Lakiosasta vapaa omaisuus on siis se omaisuus, joka pesässä on jäljellä lakiosan täyttämisen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507989Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672273Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332194- 1471764
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251254Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511239Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101158Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65845Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59806Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7750