Linkkiä tähän tietoon yritin hakea jo eilen illalla, mutta en löytänyt. Nyt se kuitenkin löytyy tietona tämän aamun Hesarin sivulta A6, jossa otsikot:
"Itä-Uudenmaan insestitapaus harvinainen
HYVÄKSIKÄYTTÄJÄ ON USEIMMITEN PERHEEN ULKOPUOLINEN MIES
Tytöistä 5-7 % joutuu Suomessa seksuaalisesti hyväksikäytetyiksi ja pojista 1-3 %.
Insesti eli perheen sisäinen seksuaalinen hyväksikäyttö on harvinaisempaa. Sen uhreiksi joutuu tytöistä 2 % ja pojista 1 %.
Psykiatrisen vankisairaalan vastaava yl. Hannu Lauerman mukaan hyväksikäyttäjä on tyypillisesti mies. Merkittävä osa heistä on itse kokenut lapsena hyväksikäyttöä. Heillä on usein mm. mielialahäiriöitä, päihteiden väärinkäyttöä ja riippuvuuksia, persoonallisuushäiriöitä tai psykopatiapiirteitä.
"Kovin pitkälle menevää profiilia ei voi tällaisissa tilanteissa tehdä. Tekijän ikä ja sosioekonominen asema eivät juuri ennusta todennäköisyyttä", Lauerma sanoo.
Naiset ovat hyväksikäyttäjinä harvinaisempia. Santtilan mukaan yleisin tapa, millä naiset osallistuvat hyväksikäyttöön, on l apsen altistaminen seksuaaliselle hyväksikäytölle esim. rahasta. Lapsen seksuaalista hyväksikäytöstä tehdyt rikosilmoitukset ovat selvästi lisääntyneet 1980-luvun alusta.
Saittilan mukaan lasten seksuaalinen hyväksikäyttö EI OLE KUITENKAAN YLEISTYNYT. Hän pohjaa arvionsa Åbo Akademin psykologian laitoksella meneillään olevaan tutkimukseen. "....ei ole mitäään näyttöä siitä, että lapsien seksuaalinen hyväksikäyttö olisi yleistymässä väestötasolla."
"Itä-Uudenmaan insestitapaus harvinainen
HYVÄKSIKÄYTTÄJÄ ON USEIMMITEN PERHEEN ULKOPUOLINEN MIES
Tytöistä 5-7 % joutuu Suomessa seksuaalisesti hyväksikäytetyiksi ja pojista 1-3 %.
Insesti eli perheen sisäinen seksuaalinen hyväksikäyttö on harvinaisempaa. Sen uhreiksi joutuu tytöistä 2 % ja pojista 1 %.
Psykiatrisen vankisairaalan vastaava yl. Hannu Lauerman mukaan hyväksikäyttäjä on tyypillisesti mies. Merkittävä osa heistä on itse kokenut lapsena hyväksikäyttöä. Heillä on usein mm. mielialahäiriöitä, päihteiden väärinkäyttöä ja riippuvuuksia, persoonallisuushäiriöitä tai psykopatiapiirteitä.
"Kovin pitkälle menevää profiilia ei voi tällaisissa tilanteissa tehdä. Tekijän ikä ja sosioekonominen asema eivät juuri ennusta todennäköisyyttä", Lauerma sanoo.
Naiset ovat hyväksikäyttäjinä harvinaisempia. Santtilan mukaan yleisin tapa, millä naiset osallistuvat hyväksikäyttöön, on l apsen altistaminen seksuaaliselle hyväksikäytölle esim. rahasta. Lapsen seksuaalista hyväksikäytöstä tehdyt rikosilmoitukset ovat selvästi lisääntyneet 1980-luvun alusta.
Saittilan mukaan lasten seksuaalinen hyväksikäyttö EI OLE KUITENKAAN YLEISTYNYT. Hän pohjaa arvionsa Åbo Akademin psykologian laitoksella meneillään olevaan tutkimukseen. "....ei ole mitäään näyttöä siitä, että lapsien seksuaalinen hyväksikäyttö olisi yleistymässä väestötasolla."
Vastaukset 37
Vanhimmat
ulkomailtakin.
ELI:
pedofiili on useimmiten joku muu kuin lapsen oma isä.
Sinä sairas, joka tästäkin yrität syyttää lapsen vanhempia! Katso peiliin, miksi aihe on sinulle niin oudon rakas. Laitoitko ne eiliset sairaat lapsipornolinkitkin tänne? Painu hel.....in sairaine juttuinesi!!!!!
Mutta kyllä vanhempien tehtävä on huolehtia siitä, ettei lapsi joudu hyväksikäytetyksi vai mitä? Vai onko sekin yhteiskunnan velvollisuus?
vuotiasta?
Siinä sulle varsinainen elämäntehtävä. Juupa juu.
Se on kyllä huvittavaa nähdä, miten närkästynyt sinä olet pelkästään yhteiskunnan ihmisyysrikosten takia tehdyistä huostaanotoista. Harmittaako kovastikin?
kuin lasten omassa kodissa.
Sijaishuolto saa vielä palkkaakin meidän veronmaksajien kukkarosta tuolta ajalta, mikä on jo enemmän kuin yhteisten varojen väärinkäyttöä.
Kannattaisi varmaan katsoa vähän tarkemmin, kenelle annetaan oikeus sijaisvanhemmuuteen tai perhekodin perustamiseen.
Sielläkö ei tarvitse huolehtia lapsen turvallisuudesta? Kenenkäs vika se on, kun lapsi siellä joutuu rikoksen uhriksi? Sinun vai yhteiskunnan?
jo laajempi kuin koti ja koulu?
Oletko koko ajan vahtimassa esimerkiksi harrastuksissa ettei vaan setä/täti siellä tee mitään?
Viime talvena oli julkisuudessa satoja nuoria koskevia harrastusten piirissä tapahtuneita hyväksikäyttötapauksia.
Vai olisitko sinä voinut estää ne jotenkin toisin oman lapsesi, nuoresi kanssa toimimalla?
sossun huuteluista jotain välittää?
hällä on oma kieroutunut totuutensa, joka ei koske ketään muita ihmisiä.
ei onnistu. Näitä helvetin pedofiileja on lasten kerhojen vetäjinä, urheiluseuroissa, päiväkodeissa jne. Taitavasti manipuloivat psykopaatit osaavat kietoa verkkoonsa niin taitavasti että lapsiparat suojelevat näitä elukoita viimeiseen asti. Oma lapseni joutui todella ovelan hyväksikäyttäjän uhriksi. En missään vaiheessa elämää ole odottanut, että yhteiskunta olisi velvollinen lapsistani huolehtimaan, itse olen sen tehnyt ja teen vastaisuudessakin. Valitettavasti vaan pedofiili oli liian ovela, että asia olisi ajoissa huomattu. Sitten kun asia tuli julki, olisin odottanut 30 vuotta veroja maksaneena, että yhteiskunta olisi tämän paskakasan edes tuominnut kunnolla, mutta liian vähällä pääsi siihen verraten mitä aiheutta lapselle ja koko meidän perheelle. Suksi sinä kuuseen noine yhteiskunnan vastuu ajatuksinesi. Et todellakaan näytä tuntevan pedofiili ongelman "villakoiran ydintä".
Kun lapset kasvattaa kunnolla, ei ole pelkoa siitä, että niitä joku hyväksikäyttää. Kyse ei ole valvomisesta (ainakaan 12 vuotiaiden kohdalla enää) vaan vastuuntuntoisesta kasvattamisesta. Siihen vaan ei moni näköjään pysty.
siis sairaan aikuisen voimalla ja auktoriteetilla ei ole lapseen ja koko tapahtumaan mitään vaikutusta!
Ikävä kyllä höpötyksesi on vastoin ammattikasvattajien käsitystä hyväksikäyttötilanteesta.
että ainakaan entisessä kotikunnassani asuvien ei kannata lähettää lapsiaan yksin pianotunnille, jos haluavat pelastaa lapsensa pedofiilin kynsiin joutumiselta. Asiaan on tosin puututtu, mutta siinä esim. siitä, että ikinä ei tiedä, mitä tapahtuu seuraavassa hetkessä.
Kyllä sairas aikuinen pystyy aina manipuloimaan ja pakottamaan lapsen, siihen on ihan turha sönköttää mistään vastuuntuntoisesta kasvatuksesta yhtään mitään.
voi ihminen ollakaan! Edellinen mielipide oli niin typerä ja tietämätön, että ei huvittaisi edes enää kommentoida. Sen verran kuitenkin voin sanoa, että "kunnolla kasvattaminen" ei takaa sitä, etteikö lapsi joutuisi pedofiilin uhriksi. Mielestäni olen aivan kunnollinen kasvattaja, kaksi vanhinta lastani opiskelevat yliopistossa, nuorin lapseni menee ensi syksynä lukioon (suorittaa kaksoistutkinnon). Toiseksi nuorin lapseni joutui (uskallan sanoa) hyvästä kasvatuksesta, kaikesta valistuksesta ja selkeistä rajoista sekä rakkaudesta huolimatta pedofiilin uhriksi. Pitkän terapian jälkeen nyt onneksi on valoa tunnelin päässä ja lapsi näyttää selvityvän ja pääsevän tästä elämästä uudelleen kiinni. Höpö höpön on aivan turha lähettää minkäänlaisia "besser wisser" -viestejä tätä aihetta koskien. Sekin on aivan faktaa, että lahjakkaat ja herkät lapset ovat helpoimpia uhreja pedofiileille, siinä ei hyväkään kasvatus auta. Valitettavasti tiedän mistä puhun, sillä olen olosuhteiden pakosta joutunut aiheeseen perehtymään ja nuorisopsykiatrien kanssa aiheesta erinäisiä palavereja käymään. Höpö höpölle toivon, ettei hänen lapsensa joudu kohtaamaan samaa, sillä se tulee todellakin kuin salama kirkkaalta taivaalta.
vuosien aikana pedofiilien kynsiin.
Älä edes viitsi puhua tuollaista sontaa kasvatuksesta ja vastuuntuntoisuudesta!
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=693373
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=656930
pelastaa, kun luulee olevansa kaikkivoipa.
Vastuuntuntoiseksi vielä itseään mainostaa!
Hah, hah, haaaaa!
kaikki pedofiilit linnaan loppuiäkseen kouluista, tarhoista, urheiluvalmentajan viroista, seurakuntien lapsi- ja nuorisotyön viroista, sekä ennen kaikkea SIJAISHUOLLOSTA!
Ehdottomasti tuomioita kovennettava, tätä lakimuutosta alkaa eduskunta käsittelemään jonkin ajan kuluttua, niin että pökköä pesään vain kirjoittamalla kansanedustajille hyviä kannanottoja!
Mitään ehdonalaisia pitäisi lasten hyväksikäyttötapauksissa tuntea ollenkaan.
Minua ei haittaisi yhtään, vaikka jaettaisiin elinkautisia ja kuolemantuomioita pedofiileille.
Vaikka sitä kyllä yksi jenkkipoliisikin nauroi kerran tv:ssä, että häntä ei harmita ollenkaan, että eräs tietty pedofiili joutuu viettämään lopun ikäänsä yhdessä USA:n pahamaineisimmista vankiloista :D :D :D
Se on oikeastaan paras rangaistus lapsiin sekaantujalle, kuolemantuomiossa pääsisivät liian helpolla.
No, jos olet sen kuolemantuomion kannalla niin miten suu pantaisiin, kun oma lapsesi syyllistyisi rikokseen josta saisi kuolemantuomion?? Tee palvelus ja päätä itse omat päiväsi ennen kuin puhut täällä tuollaista paskaa. Tai muuta vaikka sitten USA:an kun siellä tuo oikeusjärjestys mielestäsi niin erinomaisesti toimii.
kommentin laitoit. Itse kyllä yhdyn tuohon jopa kuolemantuomiorangaistukseen, mutta VAIN JA AINOASTAAN niissä tapauksissa, että syyllisyys voidaan todentaa 100 % varmuudella esim. DNA-testien avulla. Kyllä pedofiilien tuottama tuska on sitä luokkaa, että MISSÄÄN tapauksessa siitä ei saisi selvitä alle 10 vuoden vankeustuomiota. Oma lapseni on pedofiilin uhri ja voin sanoa kokemuksesta, että toipumisprosessi on järkyttävän hidas. Kaikilla uhreilla toipumista ei edes tapahdu. Miksi pedofiilin pitäisi päästä ehdonalaisella kun uhrille seuraa minimissään 2 -4 vuoden terapia, jota useissa tapauksissa vielä jatkaa sijoituksesta aiheutuneet traumat. Eli uhrit joutuvat lähes aina lähtemään kotoaan sijoitukseen ja vielä päälle vuosien terapia ja vastaavasti rikollinen selviää päänsilityksellä. Onko oikein? Minun oikeustajuni ainakin sotii vastaan. Tottakai mielipidettäni vahvistaa se, että olen oman lapseni nähnyt ranteet auki vedettyinä nuorisopsykiatrisella... Kyseiset osastot ovat erittäin suositeltava vierailukohde jokaiselle, joka kehtaa edes hieman pedofiileja ja heidän tekojaan puolustaa. "Suosittelen" lämpimästi...
Oma oikeustajuni kieltää tappamasta ketään joten tätä keskustelua ei ainakaan minun kannata enää jatkaa.
Mitä oikeustajusi sanoo siitä, että lapsen koko elämä tuhotaan? Tulevaisuus on murskana ja jäljellä epätoivoinen taistelu päivästä toiseen. Normaalin lapsuuden tuli tuhoamaan pedofiili, elukka joka riisti lapsuuden, nuoruuden, murskasi lahjakkaan lapsen tulevaisuuden. Sitäkö (en voi edes käyttää oikeaa persoonapronominia pedofiilistä) pitää ymmärtää? Mielestäni toisen elämän tuhoamisesta tulisi tuomita kuolemaan. Näin on!
olet. Mikä oikeus on sellaisella elää, joka on toisen elämän tuhonnut rikoksen kautta?!
tappamisesta, mutta ei henkisestä?
Tosiaan mielipiteensä kullakin.
joskus pahimpina aikoina olen ajatellut, että lapselleni olisi ollut armeliaampaa kuolla silloin kun hän sitä omakätisesti yritti, kuin käydä vuosikausia läpi helvettiä jonka pedofiili hänelle aiheutti. Nyt tällä hetkellä onneksi tilanne on jo hieman parempi, mutta mikään ei tuo takaisin tuhottua lapsuutta ja nuoruutta. En voi kuin toivoa ja rukoilla, että hänen psyykensä kestää jatkossa edes jollain tavalla kasassa. Täytyy vielä todeta, että istuttuani kuukausikaupalla tyttäreni sairaalavuoteen vieressä kävi päässäni ajatuksia, että kykenisin omin käsin tappamaan sen elukan, joka tyttäreni elämän tuhosi. Hädin tuskin sain itseni hillittyä oikeudenkäynnissä niin "viatonta" tuo sika osasi esittää.
en yhtään ihmettele, että tuollaisilta kuolemantuomion puolesta puhuvilta lapset on otettu huostaan. Toivottavasti pysyvätkin huostassa tai jos joskus palaavat kotiin niin suosittelen muttamaan sellaisiin oikeusvaltioihin, joissa ko. rangaistus on käytössä. Tervemenoa vaan, ei teitä täällä kukaan pidättele. Löytyyhän noita maita, joissa ihmisiä valtion toimesta tapetaan, sinne vaan samanmielisten joukkoon!
siellä haahuilee? Olet siis sitä mieltä, että lapsia saa käyttää hyväkseen eikä seuraamuksena tarvitse olla kuin ehdonalaista. Toivottavasti lapsesi joutuvat hyväksikäytön uhriksi, kysytään sinulta sitten uudelleen mielipidettä kovemmista rangaistuksista, jopa kuolemantuomiosta?!
ps. lapseni eivät ole huostaanotettuja, eivätkä tule olemaan.
on? Toinen puolustaa rikollisia, toinen on kovempien tuomioiden puolestapuhuja. Kumpihan on sairaampi?
takana vain olisi joku kieroonkasvanut lastensuojelun ammatilainen, jonka mielestä kaikki lapsiin kohdistuvat rikokset pitäisi painaa pimentoon. Lastensuojelu kun tuntuu olevan hyväksikäyttäjien temmellyskenttä. Ei kun nappi otsaan moisille.
Miks ei voitais ottaa rikoksentekovalinetta pois (leikkaamalla)? Jos pedofiili tyontaa sormensa sinne niin sanktiona sormi pois. Jos kielensa sinne niin kieli pois. Ja jos kikkelin sinne niin kikkeli (ja varmaan kivekset myos ) pois. Yksinkertaista ja tehokasta. Luulisin etta osa pedofiileista miettisi 2 kertaa etta haluanko pitaa loppuelamani nama sukukalleudet .. vai otanko riskin.
vielä näiden rikollisten suojelijatkin, eli Suomen oikeuslaitos! Olen kanssasi täysin samaa mieltä.
Tämän palstan luuserit taas vauhdissa. Omat lapset on jo otettu huostaan niin tottahan muilta pitää leikata kikkelit pois ja ottaa henki. Ja lapsikin on tietysti otettu perusteetta huostaan. Just joo ja teitähän ei usko kukaan, kammottavia ihmisiä olette ja toivottavasti teidän lapset pysyy kauan huostassa..
ikinä huostassa olleetkaan
ja seuraa sinä luuseri, mitä ympärilläsi tapahtuu!
Ai sinä puolustat oikein pedofiilejakin?
sinä se niiden kanssa suurin luuseri olet, vai oletko itsekin pedofiili? enpä ole ennen kuullutkaan, että pedofiilien kovempia rangaistuksia kukaan vastustaisi, mutta tuollainen yhteiskunnan ala-kastiin kuuluva paskiainen se vaan puolustaa niitäkin elukoita....
että melkein aina tämä pedofiili on ollut aikoinaan pieni lapsi.
tätä lasta on itseään useimmiten hyväksikäytetty, pahoinpidelty fyysisesti sekä psyykkisesti. häntä on alennettu, manipuloitu ja häneltä on jo lapsena riistetty ihmisarvo.
kysyn vaan että kuinka tällaisesta lapsesta sitten odotetaan kasvavan "normaali" aikuinen?
hänellä ei ole normaalin aikuisen ajattelutapaa vaan hän on usein jäänyt pienen lapsen asteelle kehityksessä.
siinä olen smaa mieltä että pedofiilit kuuluvat istumaan seinien sisällä etteivät pääse vahingoittamaan lapsia.
tuonne edelliseen viestiini. jos oma lapsesi, nuoresi on nyt aivan rikki tapahtuneesta(siis mikä on siis ymmärrettävissä) ja hän jonakin päivänä tekisi jotakin kamalaa koska tuntee vihaa yhteiskuntaa, ihmisiä kohtaan. näkisitkö silloin ainoastaan lapsesi rikollisena vaiko myös uhrina?
ollut keskustelun aiheena pedofilia. Mitä tulee kysymykseesi, niin vastaukseni on kyllä. Kyllä näkisin omat poikani rikollisina, jos he käyttäisivät hyväkseen pieniä tyttöjä. Uskallan kyllä sanoa, että en usko heidän syyllistyvän alaikäisten seksuaaliseen hyväksikäyttöön. Ovat nähneet melko läheltä pedofilian aiheuttamaa tuskaa.
sanomaa... olen varmaan tyhmä akateemisesta loppututkinnosta huolimatta. Tarvitseeko siis lapset olla huostaanotettuina, jos tänne kirjoittaa mielipiteensä pedofiliasta. Sairas ajatus! Lapseni eivät ole huostaanotettuina, eivät ole koskaan olleet, eivätkä toivon mukaan tule koskaan olemaan. Emme ainakaan vielä toistaiseksi ole lastensuojelun tai muutenkaan sosiaalitoimen asiakkaita. Edellä mainitusta huolimatta tuomitsen pedofilian ja olen sitä mieltä, että lasten hyväksikäyttäjät saisi tuomita vaikka kuolemaan, kunhan syyllisyys on ensin todennettu varmuudella. Jos tämä mielipide tekee minusta luuserin, olen sitten luuseri ilomielin (ja niin on muuten suurin osa muistakin suomalaisista).
pedakookille, että eivät kaikki pedofiilit todellakaan ole lapsen asteella. Ainakin se sika, jonka sydäntäsärkevää vuodatusta itse olin oikeussalissa seuraamassa, oli veitsenterävä manipuloija. Lapsenomaisuus tai lapsentasolle jääminen oli todella kaukana tästä laskelmoivasta elukasta. Heissä ei todellakaan ole mitään säälittävää, päinvastoin.
häirikkö pääsi taas vauhtiin. Tämä viimeisin kannanottosi paljastikin sinusta kaiken. Olet siis mielisairas pedofiili, koska kukaan muu kuin pedofiili ei niitä paskoja puolustele. Olet kuvottavinta alhaisinta pohjasakkaa, jonka syntymä on rikos ihmisyyttä vastaan.
sitä kohtaloa, mihin lapsi huostaanoton jälkeen joutuu:
"tätä lasta on itseään useimmiten hyväksikäytetty, pahoinpidelty fyysisesti sekä psyykkisesti. häntä on alennettu, manipuloitu ja häneltä on jo lapsena riistetty ihmisarvo.
"
Kerran joku kirjoitti täällä, miten hänellä oli koti tuota tasoa ja olisi ollut onnellinen, jos olisi päässyt huostaanotettavaksi. Niinpä niin. Käsittääkseni tuo samainen henkilö kirjoitti paljonkin häirikkökirjoituksia tälle palstalle ainakin aikanaan. Purki sairasta vihaansa, joka kumpusi alkkis-narsisti-isän tarjoamasta lapsuudesta. Ja siksi hän ei voinut uskoa tätä nykyistä huostasysteemiä, että pahimmillaan VIELÄKIN lapset jätetään juuri tuollaisiin koteihin 'rauhaan', koska niin paljon on niitä lapsia, joista on tehty lastensuojelun asiakkaita pelkästään päättäjien välinpitämättömyyden ansiosta.
Mutta siltikään minun elämäntehtäväni ei ole käännyttää tuollaista häirikköä ajattelussaan, pidän paljon tärkeämpänä puolustaa tämän päivän lapsia, että saisivat olla omissa hyvissä kodeissaan ne, joilla ei huostaperusteita ole ja pelastettaisiin ne, jotka tuollaisissa huonoissa oloissa todella kasvavat.