Danny

kesä tulee ja Danny.
Aika hienoa. Toivottavasti ei tule liian paljon itikoita tänä kesänä.
7598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ossoon minähi laalloo. Kun vaen joku makssaa kolomisenkymmentä pulloo kaljjoo. Ei tarvihe makssoo sissäänpiäsylippuukkaa välttämätä.
Lähttöö Säkkijärven polokat ja muuttii.
Niin ja Satumua tanko.

Äänestä
  • Minähhii ossoon laalloo ja laalan jo kymmenestä kaljapullosta koko illan.Kyllä lähttöö Kankkaan kaanis katriina ja rannalla erämaa järrrven ku tykin suusta.

    Suatampa laalloo lurraattee vielä hoppeesen kuunnii jos oekkeen pyyvättä .
    Loppuillasta voesin laalloo niitä pahojen poekkiin laaluja kuten antersonni ja itula, kaksi vanahoo tukkijätkee, pohjolan hiät ja nappaa m ....lla .

    Äänestä

  • Kuotta (kutsuen jo p.........) kirjoitti:

    Minähhii ossoon laalloo ja laalan jo kymmenestä kaljapullosta koko illan.Kyllä lähttöö Kankkaan kaanis katriina ja rannalla erämaa järrrven ku tykin suusta.

    Suatampa laalloo lurraattee vielä hoppeesen kuunnii jos oekkeen pyyvättä .
    Loppuillasta voesin laalloo niitä pahojen poekkiin laaluja kuten antersonni ja itula, kaksi vanahoo tukkijätkee, pohjolan hiät ja nappaa m ....lla .

    On se, on se kuitennii. Pilluu ei sua vaen laalloo pittää.

    Äänestä

Vuonna 1970 kun asuin vielä lieksassa oli kesän hohto hetki kun Danny tuli esiintymään. Silloin sillä oli mukana tanssitytöt ja muitakin laulajia. Oli ne kivoja aikoja joita voi nyt haikeena muistella. Danny laulaa vielä ja oon ollu katsomassa. Ei se kyllä enää säväytä samalla lailla kun ennen. Terveisiä kaikille lieksalaisille.

Äänestä
  • sillon Koskikallion lavalla, vai missä täällä??

    Äänestä

  • ,,,,, kirjoitti:

    sillon Koskikallion lavalla, vai missä täällä??

    Olin muuten unohtanut sen lavan nimen. Koskikalliohan se sitten olikin. Siellä tuli käytyä kesällä. Talvella käytiin Viensuun urheilutalolla. Kesällä käytiin joskus Mätäsvaaran lavalla ja Ahvenaisen lavalla. Tästä on niin kauan aikaa että paikkojen nimet on unohtuneet. Ihmiset on jääny kyllä mieleen.

    Äänestä

  • joo koskikallion,ahvenisen,kevätniemen,vuonislahden, ja muilla pienemmillä lavoilla käytiin joka viikonloppu ja hauskaa oli,tytöt oli niin nättejä, ihanii ja antavii ja meininki oli reiluu,lavan takana,autossa tai pusikossa kirkasta maisteltiin, välillä piti oikein tapellakin,mut se kuului siihen aikaan asiaan,välil tuli niin turpaan mut ei siitä enää parinpäivän jälkeen enää murehdittu eikä vihamiehiä oltu,tämä nykyneno nuorisolla on siihen aikaan verrattuna kuin pyhäkoulu touhua,kyllä sieltä ajalta on sai hyviä ystäviä joiden kans pidetään yhteyttä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

kesä tulee ja Danny.
Aika hienoa. Toivottavasti ei tule liian paljon itikoita tänä kesänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu