nopeuden 512k:sta 2k:aan. Tuli tilausvahvistus, rakisteröintipalveluosoite, aktivointitunnus, salasana. Nyt kysyisin, miksi siinä pyydetään jossain vaiheessa kirjautumaan omille pankkisivuille? Onko turvallista? Kiitos etukäteen!
Nostin
Elisan
5854
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pankkivahvistus on turvallisin tapa todeta henkilöllisyytesi. Vahvistus ei vie sinua eikä vahvistuksen pyytäjää tilillesi vaan ainoastaan tarkistaa henkilöytesi oikeellisuuden salasanojen ja tunnusten muodossa. Eli lähinnä selvittää sotusi. Tiliäsi ei näe pyytäjä etkä sinä itsekkään.
Ole turvatulla mielellä. Jos pankkivahvistusta haluaa jokin epämääräinen firma tahikka osoite niin älä tee sitä. Onhan elisakin suht epämääräinen firma mutta ei se sinun tiliäsi tyhjennä kuin laskujen muodossa.
Älä siis mene pankkiisi normaalisti vaan sen sivun linkin kautta joka henkilöllisyytesi vahvistusta vaatii. Joudut antamaan esim nordeaan sekä salanumerosi, että seuraavan tunnusluvun. Se ei mene tilillesi vaan kysyy haluatko antaa tietosi kysyjälle. Tietona ovat nimesi sekä sos tunnuksesi. En muista pitikö se vielä vahvistaa tunnuksella mutta muistaakeni riittää ok. Jos nimesi ei täsmää pankkivahvistuksen kanssa eli olet esiintynyt muuna henkilönä ei homma toimi.
Tämä tunnistus on melko hyvin salattu ja usea nettipalvelu vaatii nykyään tämän, syystäkin.
Korostan myös sitä, että tunnistuksen vaatija ei näe tiliäsi, etkä näe itsekkään siinä tilanteessa.
Sivun vasemmassa yläreunassa näkyy vain nimesi sekä sos tunnuksesi. Keskemmällä on ok painike joka kysyy hyväksytkö tunnistuksen.
ihana! Yleensä joku vastatessaan näsäilee, ihan niinkuin olisi päivänselvä asia! Sepostit tosi hyvin ;)
Kerrankin joku kiittää! Olen apua aloittejoille ja muille palstoille vastannut noin 3000 kertaa mutta sinä olet ensimmäinen joka kiittää vastauksesta.
Olet erikoinen tapaus ja tahtoisin pussata sinua :))
Leikisti tietty.
Ei kukaan ole minuakaan koskaan kiittännyt ja lopetin vastaamiset 2004. Pitäkööt itse huolen asioistaan.