kirsikka puu

timo.t.ko

minulla on noin kuusivuotta vanha kirsikkapuu joka kukkii erittäin aikaisin. mulla on myös muita kirsikka puita joiden kukinta alkaa silloin kuin tämä kyseinen puu lopetta.
mutta se ongelma? tämä kyseinen puu kukkii aivan valtavasti tekee jonkin verran raakileita mutta pudotta ne melko nopeasti kypsäksi tulee vain pari/kolme hedelmää. mistä tämä johtuu
itse epäilen kyseisen puun tarvitsevan rinnalleen oman pölyttäjänsä, mutta minkä? tuttava kertoi että katkaise runko yhäältä niin puu ikäänkuin viliintyy ja alkaa tuottaa satoa, tuntuu aika oudolta, jos teillä on vinkkejä niin antakaa.

4

1438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katkaisu

      Ehkä puussa on jokin tauti. Meillä kävi näin: Kukki aivan valtavasti ja muutama raakeile ja sitten kuivasi kaikki lehdet. Ei kaadettu, vaan odoteltiin seuraavaa kevättä, sama juttu. Pölytyksestä ei voinut olla kyse, sillä meillä oli useampia puita. Täällä puhuttiin jostain versosyövästä, ja samoin meni naapureinkin puut.

    • varjomorelli

      vaikkapa Puutarhanettiin, saat parempia vastauksia kuin meiltä "kokeilijoilta". Minä en leikkaisi puuta keskeltä, sillä sehän voi käyttäytyä aivan toisin kuin tuttavasi puu. Iyse leikkasin puun väärän aikaan, (rehottavat oksat) ja se suuttui niin, että kuivettui kokonaan. Jokin elämänvoima siitä liukui pitkin oksantyviä pois.
      Eikö puutarhassasi voisi olla yksi pelkästään kukkiva puu! Kun se vielä kukkii niin aikaisin, on puutarhasi ikään kuin paratiisi.

      • uusi puu

        kukkii meillä ensi kerran, tosi jännää onnistuuko hedelmät?


      • Vyöhyke 5.
        uusi puu kirjoitti:

        kukkii meillä ensi kerran, tosi jännää onnistuuko hedelmät?

        Sain tyttäreltäni kaksi vuotta sitten kirsikkapuun äitienpäivälahjaksi. Luin ohjeesta että se menestyy 3. vyöhykkeellä. Olemme 5. vyöhykkeellä ja se paleltuikin eka talvena. Kuitenkin se viime kesänä myöhemmin otti tyvestä monta haaraa versoja. Se paleltunut osa on vielä leikkaamatta. Millaiset toiveet on jatkossa ja uskaltaako kuivuneen osan leikata pois?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      325
      11265
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      33
      3458
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3047
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2751
    5. 89
      2621
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2341
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      271
      2233
    8. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      24
      2040
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1445
    Aihe