Kärpässieni

Quasimod0

Kuinka moni on maistanu kärpässientä? punalakkista sientä jolla on valkoisia pilkkuja päässä..olen kuullut että son hyvänmakuista ja sitä voi nauttia ainoastaan kerran!

13

4244

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunsin aikoinani erään hörhön, jolla oli tapana panna nimenomaan punaisia kärpässieniä mehulinkoon ja litkiä sitten mehut. Kyllähän sillä pää meni entisestäänkin sekaisin, mutta oli sitä oksentelua aika ruma seurata.Kyllähän se tyyppi sillä menolla itsestään hengen sai. Oli löytynyt lopulta Amsterdamista kanavasta kellumasta.En siis suosittele kokeilemaan sitä tietä.
      Valkoisiin ei kannata edes koskea, koska niistä lähtee rivakasti henki.

    • tosiaankin varsin

      mieto, ei siis lainkaan myrkyllisen oloinen.
      kyllä sitä voi syödä useammankin kerran, ei tapa.
      mutta oksettaa ja muutenkin saa pahoinvoimaan
      tuoreena nautittuna. joten ei sitä kannata nautiskella huvikseen.

    • Extreme laji

      Ei kannata leikitellä, ei edes yhtä kertaa,- Myrkky kerääntyy munuaisiin.

      • kerääntyy?

        on vesiliukoista hermomyrkkyä, erittyy virtsan mukana pois (ainakin suurin osa).
        toisin kuin valkokärpässienen solumyrkyt, jotka tuhoavat maksan, munuaiset ja ehkäpä muutkin sisäelimet (aivothan tälläisellä kokeilijalla ovakin jo tuhoutuneet tai jääneet kehittymättä)..


      • olet. Punainen
        kerääntyy? kirjoitti:

        on vesiliukoista hermomyrkkyä, erittyy virtsan mukana pois (ainakin suurin osa).
        toisin kuin valkokärpässienen solumyrkyt, jotka tuhoavat maksan, munuaiset ja ehkäpä muutkin sisäelimet (aivothan tälläisellä kokeilijalla ovakin jo tuhoutuneet tai jääneet kehittymättä)..

        kärpässieni on ryöpättynä täysin syötävää. Raakana taas shamaanien hommaa.


    • kulinaristinen herkku

      Punakärpässienet kannattaa kuivata ennen käyttöä - aluksi esim. pöytätuulettimen edessä kuiviksi ja sen jälkeen vielä säilytykseen puoleksi vuodeksi, jolloin pahoinvointia aiheuttavat aineet hajoavat ja jäljelle jää lähinnä muskimolia (joka on gaba-a agonisti ja vaarallisuudeltaan ja toimintatavaltaan vastaa bentsoja, ei ollenkaan maksa/munuaistoksinen kuten valkokärpässieni). Valko- ja kavalakärpässieni aiheuttavat yli 90% sienikuolemista mutta punakärpässieneen ei tiedetä kenenkään kuolleen.

      Kuivatuista sienistä voi tehdä esim. pizzaa. 10g kuivaa sientä murennellaan tomaattimurskan sekaan ja lisäksi valkosipulia, öljyä, mustapippuria, basilikaa ja oreganoa, makuyhdistelmä on erittäin herkullinen ja tässä vaiheessa jo vesi herahtaa kielelle. Puolen tunnin liuotuksen jälkeen sieni-tomaattimurskan voi käyttää pizzanteossa ja siitä tulee miellyttävä euforinen olo mutta ei minkäänlaista pahoinvointia.

      Jossain päin maailmaa, esim. Japanissa punakärpässientä pidetään kulinaristisena herkkuna ja sitä voi tilata hienoista ravintoloista. Tietyissä osissa Japania myös uudenvuodenateria tehdään punakärpässienistä.

      • haoma

        mitenkä tuon uunikuivatuksen kanssa,ei millään viitsisi puolta vuotta odotella että pääsee herkuttelemaan...


    • Jotain tietävä

      Kuulemma aivan saatanan pahaa kuivattunakin, tietää heti että ei tätä kuulu suuhun panna.

      Voi aiheuttaa Suurina Annoksina pysyviä psyykkisiä ja mentaalisia häiriöitä. Tiedän mistä puhun. Vai liekkö niitä oli jo valmiiksi kun meni niitä ottamaan? Se on varmaa että sen jälkeen siitä ei enää kukaan ota selvää.

    • hermans

      no kyllä sitä voi useammin käyttää kun vain kerran...

      • tattityttö

        .. onko koko sieni syötävää kuivattuna ? että siis ihan lakki ja jalka molemmat? ja tarkalleen tuosta kuivauksesta ; kerättyään sienet metsästä, pitääkö ne kuivattaa siis ensin jonkun tuulettimen alla kuiviksi, ettei oo sellanen kostee enää ja sitten tyrkätä jonnekkin kaappiin kuivumaan puoleksi vuodeksi ?
        kun ihan kuin olisin kuullu eräältä kaverilta joka harrastaa punakärpässieniä, että ensin keittää hieman ja sitten puolvuotta kuivata ja sitten taas keittää ja syödä. tai jotain tälläistä, en tiiijä.
        mutta miten on nuo tarkat ohjeet kuivattamiselle ?


      • Hoo Moilanen
        tattityttö kirjoitti:

        .. onko koko sieni syötävää kuivattuna ? että siis ihan lakki ja jalka molemmat? ja tarkalleen tuosta kuivauksesta ; kerättyään sienet metsästä, pitääkö ne kuivattaa siis ensin jonkun tuulettimen alla kuiviksi, ettei oo sellanen kostee enää ja sitten tyrkätä jonnekkin kaappiin kuivumaan puoleksi vuodeksi ?
        kun ihan kuin olisin kuullu eräältä kaverilta joka harrastaa punakärpässieniä, että ensin keittää hieman ja sitten puolvuotta kuivata ja sitten taas keittää ja syödä. tai jotain tälläistä, en tiiijä.
        mutta miten on nuo tarkat ohjeet kuivattamiselle ?

        pitää juuri kärpässieniä syödä, onhan metsä täynnään kunnollisia ruokasieniä?
        Sehän on ulkonäöltäänkin lähinnä kuvottava.


      • Anonyymi
        Hoo Moilanen kirjoitti:

        pitää juuri kärpässieniä syödä, onhan metsä täynnään kunnollisia ruokasieniä?
        Sehän on ulkonäöltäänkin lähinnä kuvottava.

        Pitää kun lääkärit ei anna reseptei lääkkeisiin. Pitäskö sit mieluummi salakuljettaa bentsoi tai ostaa Albanian ja Kreikan mafialta? Kärpässieni on kuivattuna ihan sika superlääke kipuihin ja jos ahdistaa eikä saa unta yms.


    • Anonyymi

      Paskaa. Söin 0.7g pantterikärpässientä 2kk 2krt päivässä. Ei mitään käyny ku tulin terveemmäksi pään sisältä. Jengi kuulkaa niitä saa syödä jotain 15 lakkii ni ehkä siinä käy jotain. Mut raakana vaan kuivattuina tulee dystorfinen trippi jos liikaa ottaa. Parempi melkee ku pregabaliini kipuihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      108
      6937
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4138
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3561
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      390
      1893
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1438
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      34
      1418
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      51
      1240
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1048
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      168
      996
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      980
    Aihe