Nuori poikakanini syö kissanhiekkaa, paperia (sanomalehtiä) ja tapettia oikein syömällä. Kanilla on suolakivi ja kalkkikivi, joita se ei syö ensinkään.
Mikä neuvoksi?Onko kanilla jokin vitamiinin puutos tms.?
Mikä neuvoksi?Onko kanilla jokin vitamiinin puutos tms.?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niinhän ne kanit tuppaa kaikkea syömään, en kyllä tiedä miksi.
Mutta jos se sun kanis kissanhiekkaakin syö niin katso että hiekka ei ole paakkuuntuvaa!
Saattaa aiheuttaa tukoksia kanin suolistossa!
käytätkö paakkuuntuvaa kissanhiekkaa? jos käytät, vaihda se välittömästi paakkuuntumattomaan, puupohjaiseen kissanhiekkaan koska paakkuuntuva aiheuttaa tukoksia kanin suolistossa! pellex-kissanhiekka on hyvää taikka sitten esim eläinkaupoissa myydään wc-pellettejä.
poista heti sanomalehdet! painomusate on vaarallista kaneille!
vielä itse asiaan;)! kyse ei ole vitamiininpuutteesta useat kanit kehittelevät itselleen "hauskoja" ajanvietteitä. kehitä kanillesi tekemistä. esim. puidenoksia lehtineen mitä se voi järsiä, aktivointipallo, ratoja ja seurustele paljon pupusi kanssa.
tarkemmin voi kysellä vaikkapa täältä: www.puput.net
Kaikista parasta olisi käyttää puupellettejä, niistä ei ole mitään vaaraa vaikka kani söisikin ja imuteho on parempi kuin kissanhiekassa. Maksaa hieman enemmän kuin kissanhiekka, mutta kaikinpulin parempi vaihtoehto kaneille.