Pentu ei halua syliin

Kissaihminen

Onko teillä kokemusta kyseisestä? Nyt 11 vko vanha ei halua olla sylissä vaan käy lähes heti vinkumaan. Saattaa kyllä kehrätäkin kun ottaa käsiin, mutta silti haluaa pois.

Enkö saa ikinä pitää kissaani sylissä?? "Oppiiko" vanhempana sylikissaksi?

4

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Speedy

      Sylissä viihtyminen on yksilöllistä, jotkut kissat vaan ei koskaan muutu sylikissoiksi, ne osoittavat rakkauttaan sitten muilla tavoilla. Tärkeää on, ettei kissaa pidetä sylissä vasten sen tahtoa, silloin se oppii vain inhoamaan sitä, anna kissan tulla silloin kun se haluaa ja mennä kun se haluaa. Tästä voi olla apua:

      http://www.ivillage.com/pets/expert/behavior/pages/0,,167006_527491,00.html

    • Kissafani

      Mulla on 2 jo aikuista kissaa, äiti 5,5 v. ja poika 3,5v. Äiti on ollut mulla aivan pennusta ja poika tietysti myös. Niistä kumpikaan ei tykkää olla sylissä, ainakaan jos niistä vähänkään pitää kiinni. Yritin kumpaakin totuttaa syliin pennusta asti mutta ei onnistunut. Muuten molemmat ovat tosi lutusia, kehräävät ja hierovat, tulevat viereen nukkumaan ym. Ei koskaan raavi eikä pure, teen mitä vaan. Tästä olen päätellyt, että kyllä sen täytyy olla luonteessa ja vielä sukuvika. Rakastan kissojani silti yli kaiken.

      • Millamagia

        Olla sylissä ollenkaan. Toinen on taas sylikissa. Molemmat ovat siskoksia samasta pentueesta nyt 4,5v. Tämä joka ei halua syliin osoittaa kyllä muuten kiintymystään. Puskee, kiehnää, kehrää ja tykkää hirveästi nuolla MINUN varpaitani. Ja haluaa kyllä paijausta. Ja tulee joka ilta viereen nukkumaan niin että on tuntokontakti esim.polvitaipeeseen. Mutta syliin ei halua millään ilveellä. Heti kun ottaa vaikka varovaisestikin niin rupeaa rimpuilemaan pois. Eikä koskaan tule oma-aloitteisesti. En viitsi pakottaa. Pentuna tuli kun halusi lutkuttaa kaulaa/niskaa ja tukkaa mutta sitten kun lutkutus vuoden iässä jäi pois niin ei ole syliin tullut.

        Toinen kissa sen sijaan on ihan erilainen tapaus, todellinen sylikissa. On muutenkin eri luonteinen kuin siskonsa. Rauhallisempi, arempi, enemmän kotikissa kun siskonsa on enemmän seikkailija ja huimapää.

        Kissat ovat vaan erilaisia persoonallisuksia kuten me ihmisetkin. Toiset tykkää olla sylissä, toiset ei ja tuskin sitä persoonallisuutta voi kovin radikaalisti muuttaa. Kissa kun ei pyri miellyttämään ihmistä koiran tavoin vaan tekee mitä haluaa. Mutta silti ne ovat niin ihania ja rakastettavia.


    • Syliin!

      Mulla on 2kissaa toinen 5kk.ja toinen 3vuotias.Pentu ois kokoajan sylissä ja vanhempi ei yhtään tykkää.Jos mä koitan itse ottaa pennun syliin niin se ei tule vaan se tulee sitten kun itse haluaa:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2921
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe