Eilen istuessani kesämökkini puuseessä, ponnistaessani kovaa vatsaani, päässäni naksahti.
Pääsin kosmiseen yhteyteen, kaikki asiat selvenivät kertaheitolla. Ymmärsin Maailmankaikkeuden sen äärettömyyden ja tarkoituksen.
Joukko ulkoavaruudesta on tulossa vapauttamaan Telluksen tuholta.
Haltuunottoa testattiin sähkökatkoksilla Jenkeissä ja Suomessa.
Koe osoittaa kuinka haavoittuvainen on ihmiskunta jo ilman sähköäkin, saati sitten kun teleyhteydetkin katkaistaan kaikilla tasoilla...
Tässä yhteydessä minulle ilmoitettiin, että erityiskohtelun saavat Suomessa se vähälukuinen joukko, joilla on Alfa Romeo.
Jostain syystä Alfan keulatunnus on sama kuin humanoidien pyhä universaali tunnus. Sen haltijaa ei mikään paha saa koskettaa.
Eli, siis seuraavan sähkökatkoksen tullessa, ole rauhallinen. Mene istumaan Alfaasi. Olet turvassa.
Pese ikkunat huolella, pian saat nähdä ympärilläsi jotain todella uakomatonta.
Älä pelkää, sinut on valittu!
"Hetki"on tulossa, varokaa Alfistit !!
17
1297
Vastaukset
- Volvisti
Nyt tuli kiire autokauppaan :))
- hande
Sillä Veljiksi ja Siskoiksi pian kaikki tullaan...
- Anti-Hande
Kohdallasi myöhäistä, valitettavasti...
- Volvisti
hande kirjoitti:
Sillä Veljiksi ja Siskoiksi pian kaikki tullaan...
Hetki on!!!!!!!!!!!
- Ladamies
Minä? Olen aina ihaillut ja arvostanut Alfisteja.
Joka päivä luenkin tätä palstaa ja Handen kertomuksia!- Scuore sportivo
Mr Daewoo kirjoitti:
Makunsa kullakin. =)
- Spaceman
Tulloo, puhallusvilloo!
- 1300ti
Anna minulle nyt varallisuutesi, niin saat Alfa Romeon keulamerkin, jossa reikä narulle, jolla ripustat sen kaulaan suojaamaan sinua ja lähimmäisiäsi Handen tulevilta iskuilta!
Uso forza milanese, Luca!
:] - Toyota
1300ti kirjoitti:
Anna minulle nyt varallisuutesi, niin saat Alfa Romeon keulamerkin, jossa reikä narulle, jolla ripustat sen kaulaan suojaamaan sinua ja lähimmäisiäsi Handen tulevilta iskuilta!
Uso forza milanese, Luca!
:]Tilaan niitä heti 2kpl, saat siitä Lexuxeni!
- J..
Sangen mahdollista. Kahden Alfan ja yhden irtomerkin sekä Alfa Romeo -muovikassin omistajana selvisin sähkökatkoksesta, mutta toisaalta olinkin silloin Karjalan kannaksella, jossa enemmistö mökeistä nyt on muutenkin vailla sähköä.
Ehkä tarkoitus oli kuitenkin testata helsinkiläisen herrakansan selviytymiskykyä puolen tunnin sähköttömyydestä ja radion vaikenemisesta kahdeksaksi minuutiksi. Arvosana selviämisestä: 4½.
Helsinkiläisten toiminta puolen tunnin mittaisen sähkökatkoksen sattuessa jakaantuu kahteen pääryhmään:
1.
- soita 112
- soita uudestaan 112
- soita 112 ja vaadi toimenpiteitä
- etsi käsiisi taskulamppu
- soita 112 ja kysy, miten se toimii
- soita 112 ja kysy, voivatko he tuoda pattereita
- avaa televisio, koska siellä voidaan kertoa, mistä on kysymys
- soita 112 ja kysy, miksei televisiossa ole kuvaa
- ota ohjat käsiisi ja johda perhe rappukäytävään. Hälyttäkää naapurit ulos asunnoistaan, muodostakaa ketju ja lähtekää etenemään määrätietoisesti kohti väestönsuojaa
- soita 112 ja kysy, missä väestösuoja on
Kas, sähköt tulivat takaisin
- kirjoita tulikivenkatkuinen yleisönosastokirjoitus siitä, miten ihmishenkiä vaarannetaan eivätkä viranomaiset tee mitään.
2.
- soita 112
- soita uudestaan 112
- soita 112 ja vaadi toimenpiteitä
- etsi käsiisi kynttilä
- soita 112 ja kysy, miten kynttilä toimii
- sytytä kynttilä
- avaa televisio, koska siellä voidaan kertoa, mistä on kysymys
- soita 112 ja kysy, miksei televisiossa ole kuvaa
- yritä sammuttaa palavat verhot kiljumalla hysteerisesti
- soita 112 ja ihmettele, kun kukaan ei vastaa
- soita 112 ja ihmettele, miten kaikki linjat voivat olla varattuina yhtä aikaa
- soita 112 ja huuda "mitä varten minäkin oikein maksan veroja? Sen kerran, kun apua tarvitsisi...! - Heinäkenkä
Meillä Laphissa sanothan että Staalo tulee...
- hande
Ei einää Seidat ja Staalot auta. Myy porot pois ja osta Alfa, muuta keinoa ei ole. Usko hyvällä!
- Quadrifoglio
ottaa eukko mukaan kun hiipii sinne Alpoon.. sillä kun ei ole ajokorttia raukalla, eikä suoranaista omistussuhdetta.. Eikös nuo vanhemmatkin Alfat kelpaa?
Sitten vielä tuli mieleen että juo Hande vettä niin ei tartte tikistää niin paljoa että verisuonet paukkuu! Tietysti jos jättää syömättä kiinteää ruokaa, niin helpottanee silläkin!
Ensi yön nukun autossa...- hande
Fiksu mies, otti heti neuvosta vaarin!
Te muut syntiset, lukekaa tarina Vieraita Kaukaa... - Vihainen Isä
hande kirjoitti:
Fiksu mies, otti heti neuvosta vaarin!
Te muut syntiset, lukekaa tarina Vieraita Kaukaa...Poikani on kinunnut Alfaa vuositolkulla, nyt näytettyään juttusi äidilleen, minun oli pakko taipua. Ostin sille pirulaiselle 156:n
Sinun syytäsi!
- '''
'''
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837