Tietääkö kukaan kuinka helposti taittuu matka amsterdamissa lentokentältä kaupungille?
lähden heinäkuussa jenkkeihin ja joudun kärsimään 6 tunnin odotuksen amsterdamissa. Mietin että siinä varmaan ehtisi hyvin käydä kaupungilla shoppailemassa tms.
lentokentältä kaupungille..
5
1909
Vastaukset
- ...
Junalla lentokentän pohjakerroksesta pääsee kaupungille n 20 minuutissa. Junia kulkee n 10 min. välein., ja matkan hinta pari euroa.
Keltaisia lippuautomaatteja kentällä.
Tuossa ajassa ehtii jo tsekata Gogh museon ym nähtävyydet.
ratikan päivälipun(n 7 e) voi ostaa rautatieaseman automaatista.- mutta vain toinen
Jos on kuuden tunnin odotusaika Amsterdamim lentokentällä, niin kaipa siitä menee pari tuntia kun kentälle pitää taas palata reilusti ennen jatkolennon lähtöä, ja käydä uudestaan turvatarkastuksessa? Ja kolmas tunti niihin edestakaisiin matkoihin.
Itse käyttäisin noin lyhyen ajan mieluummin vaikkapa rentoon kävelyyn tai pyöräilyyn kanaalien varrella, tai kiertoajeluun veneessä... Tosin vielä parempi vaihtoehto olisi mennä kaupunkiin uudestaan paremmalla ajalla. ;)
- tmo
kärsii ala,senku hyppäät junaan ja oot n vartissa Damin keskustassa. Siel käyt jossain lähi koffarissa polttelee muutamat jointit,et osaat viel takas.Mä en pistäs yhtään hanttiin,jos joutusin bostaa Damissa 6 tuntii. Mut kanzii ainaki käydä Damissa,jää tossa niin paljon aikaa et kerkeet tehä melkein mitä haluut.Se on tosi kätevä vehje toi juna,et sais jo Helsinki-Vantaallekin rakentaa p.hiljaa radan et pääsis yhtä nopsaan Helsinkiin lentokentältä.
- damin mummo
junalla centraal stationille, ota bussi no 22 indishe buurtiin, jää pois dapperstraatin pysäkillä. siellä on dappermarkt, katumarkkinat, joilla voi tehdä uskomattomia löytöjä. itse ostin viimeksi 100:n euron kengät kympillä! dappermarkt valittiin 2007 hollannin parhaiksi markkinoiksi. siellä näet todellisen amsterdamin, lähes 200 eri kansallisuutta ja aika kuluu. välillä voit pysähtyä vaikka oluselle, alle 2 euroa lasi. matkat kentältä juna bussi n.30 min ja n. 5 euroa/sivu.sunnuntaisin ei ole markkinoita. bussi kulkee n. 10 min välein.
suosittelen! - damiin rakastunut
terminaalista oli ekalla kerralla aika hankalaa löytää ulos. opasteet olivat surkeat. keskeltä terminaalia pääsee alkertaan ja matkatavaralinjojen kautta ulos juna-asemalle. automaateista saa lipun ja matka kestää 20 min. damin juna-asema on aivan keskustan tuntumassa ja kävelykaduilla, punaistenlyhtyjen alueella ja kanaalien varsilla kulkiessa aika kuluu siivillä. kokemukseni mukaan damin päässä lähtöselvitys sujuu nopeammin kuin vantaalla, mutta viimetippaan ei kuitenkaan kannata jättää :) aivan ihania hetkiä damiin... ja varaa seuraavalle visiitille muutama yö aikaa, se kannattaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1347358KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4217012Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693563Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521353177Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092724Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään452280- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231783Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261556Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457