Olen harkinnut farkku Felician ostamista,onko kellään kertoa kokemuksia kyseisestä menopelistä,en tiedä mallista yhtään mitään.Hyviä ja huonoja puolia kiitos.
Felicia
8
1438
Vastaukset
- setämies
Kerrohan vähän, oletko bensaa vai dieseliä katsellut.
Bensamallista (1.6) on kokemusta ja täytyy sanoa, että varsin mainio kone, vääntää kerrassaan upeasti. Lyhyesti sanottuna tuntuu selvästi kokoistaan suuremmalta myllyltä. Kulutusta en muista tarkkaan, mutta ihan kohtuullinen se kuitenkin on.
Maantiellä hyvä ajettava, kaupungissa vähän raskas, mikäli tehostin puuttuu. Tilaa löytyy varsin hyvin, esim. takapenkit saa irrotettua kädenkäänteessä, jolloin korkeussuunnassakin on mainiot tavaratilat.
Itselläni vetoakselien suojakumit menivät jo 30 000 hujakoilla ja valokatkaisin joskus 60 000km tienoilla. Muuta vikaa ei sitten ollutkaan, paitsi itse pilasin pyöränpulttien kierteet, olivat ilmeisen pehmeää metallia.
Kokonaisuutena oiva peli, jos itsetunto antaa myöten ostaa Skoda ja et pelkää naapurien pilkkaa.- myös 1,6
Itselläni on myös Felicia Combi 1,6i-koneella. Moottorissa ei ole moitittavaa, se tuntuu todellakin yllättävän pirteältä kokoisekseen. Ajo-ominaisuudet ovat kokoluokassaa varsin hyvät, tosin ohjaus on kaupungissa armottoman raskas ilman tehostinta.
Skodani on vm. 97 ja sillä on ajettu n. 150 000 km. Pikkuvikoja on ollut jonkin verran: mm. pakoputken viimeinen pätkä on uusittu, katalysaattorin happitunnistin on uusittu ja viimetalven kovissa pakkasissa takaoven sisäkahva napsahti poikki. Suurempi harmi oli toinen vetonivel, joka hajosi myöskin viime talvena. Se on kuulemma tyyppivika Felicioille.
Kokonaisuutena olen autoon kuitenkin tyytyväinen. Mielestäni siinä on hinta, laatua ja ominaisuudet hyvin kohdallaan. Ylimääräistä glamouria et Feliciaa ostamalla saa, hyvän käyttöauton kylläkin. - felisia
myös 1,6 kirjoitti:
Itselläni on myös Felicia Combi 1,6i-koneella. Moottorissa ei ole moitittavaa, se tuntuu todellakin yllättävän pirteältä kokoisekseen. Ajo-ominaisuudet ovat kokoluokassaa varsin hyvät, tosin ohjaus on kaupungissa armottoman raskas ilman tehostinta.
Skodani on vm. 97 ja sillä on ajettu n. 150 000 km. Pikkuvikoja on ollut jonkin verran: mm. pakoputken viimeinen pätkä on uusittu, katalysaattorin happitunnistin on uusittu ja viimetalven kovissa pakkasissa takaoven sisäkahva napsahti poikki. Suurempi harmi oli toinen vetonivel, joka hajosi myöskin viime talvena. Se on kuulemma tyyppivika Felicioille.
Kokonaisuutena olen autoon kuitenkin tyytyväinen. Mielestäni siinä on hinta, laatua ja ominaisuudet hyvin kohdallaan. Ylimääräistä glamouria et Feliciaa ostamalla saa, hyvän käyttöauton kylläkin.Dieselkone on mielestäni ihan kohtuullinen suorituskyvyltään. Kulutus on maantiellä siinä 5 litran luokkaa, ehkä vähän yli. Auto on tukeva ajettava, ei kuitenkaan kovin kevyt pyöritellä kaupungissa vaikka onkin tehostin. 110 tkm takana eikä vikoja juuri ole ollut. Vetonivelen kumin taisin rikkoa itse metsätiellä. Vaihdoin samalla koko nivelen, 60 euroa. Eli jos nivelet on kuluvia, niin ei ole myöskään kalliita.
Talvella ei ole ollut ongelmia dieselin kanssa. Tietenkään se ei lämpene kuten bensakoneella varustettu. Hinta-laatusuhteeseen erittäin tyytyväinen! - esrepilaavo
Ei vikoja.
- jussi
No nyt olis liikkeessä tarjolla 96-felicia,ajettu n.130 tuhatta,todella siisti peli.Siinä on 1.3 litran kone,riittääkö tehot? vai pitäskö olla isompi kone?nopeus ei ole tärkeä,luotettavuutta pitää olla.Itselläni on nyt vähän laiteltu 626:n kulkee vähän yli 200 mutta siihen ei mahdu tavaraa yhtään ja aina saa olla sormet rasvassa.Hommasin mökin hämeestä ja sinne pitäs päästä joka viikonloppu H:gistä.
- setämies
Nuo Felician bensakoneet ovat aika erilaisia laitteita keskenään. 1.3 on vanha Skodan työntötankomylly, jonka juuret ovat jo 60-luvulla ja 1.6 on sama kone, joka löytyy esim Golf III keulan alta tai useista SEAT-malleista.
Varmaan siinä pikkukoneessakin tehot riittävät, mutta 1.6 on miellyttävämpi ja myöskin uskoisin sen olevan kestävämpi. 130tkm on jo kohtuullinen määrä tuolle koneelle, mutta jos on huollettu kunnolla ja muutenkin vaikuttaa hyvältä, niin mikä ettei, jos edullisesti saa.
- Jussi
No nyt olis liikkeessä tarjolla 1.3 Felicia,ajettu n.130 tuhatta,todella siisti peli.Riittäiskö koneen tehot mökki ajoon vai pitäiskö olla isompi kone? matkaa olis 300 km.Nopeudella ei ole väliä,luotettavuutta pitää olla.Nykyisellä autollani kyllä ehtii(626ss)kulkee 200/h,mutta siihen ei mahdu tavaraa ja aina saa olla sormet rasvassa.
- kaksässää
Ihan kelpo peli ja dieselinä taloudellinen.
Viikon kesälomakamat kulkivat nelihenkiselle perheelle hyvin mukana.
Tämä Felicia Kombi on ihan hyvä käyttöauto jos ajaa pääosin alle satasen ajoa. Moottoritiellä se on vähän meluisa.(tosin vertailukakkosautomme on MB 260 SE)
Takaluukun ikkunan alareuna kannattaa katsoa. Omassani se oli ruostunut, mutta luukku vaihdetaan nyt autoliikkeen piikkiin. Kaverin Octavia kombissa oli sama vika, joten tehtaalla ainakin yksi kaveri laittelee takaikkunoita huonosti...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915876
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804762Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262770Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252036Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125940- 48744