Jos jollain olisi hyviä vinkkejä niin ottaisin mielelläni vastaan!En tosin ole pitänyt vielä kynsien leikkuuta tarpeellisena, rottatyttöni ovat reilut 5- ja 4- kuiset, vanhemmalla kynnet ovat hieman pitemmät. Ei niistä vielä haittaa ole tosiaan ollut, paidalla kiipeillessä tosin tuppaavat joskus tarttumaan kiinni, mutta voiko kynsien kulumista jotenkin edesauttaa? Kynnethän ovat tosi pienet, joten jos joskus tarvetta ilmenee, millä ne pätkäistään? Ja milloin kynnet olisi leikattava??Kiitän ja kumarran jos joku kertoisi!
Miten rotan kynnet leikataan??
Viivi
3316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kesyrotan kynnet on yleensä syytä leikata n. kerran kuussa. Ja se opetetaan rotalle jo pikkupentuna. Kun ostit rottasi, eikö niiden kasvattaja neuvonut sinua? Outoa.
Kynnet voi leikata ihmisten kynsileikkureilla, ainakin minusta ne ovat näppärimmät, aluksi voi olla helppoa jos joku toinen pitää rottaa ja toinen leikkaa. Hermoja pitää varoa, kynnestä leikataan vain terävä kärki, yleensä n. 1-2mm.
Kynsien "kuluttaminen" voi olla aika turhaa, leikkaamiseen aikaa kuluu alle minuutti, ei kai se nyt niin kamala vaiva ole?
Tämäkin kuuluu niihin asioihin, jotka vähänkin tunnollinen lemmikinostaja ottaa selville jo ENNEN kuin lemmikkiä hankkii.
Kovasti olen opuksia lukenut eikä niisä ole sen kummin kynsien leikkuusta kerrottu! Ostin pentuni kasvattajalta joka sekin kertoi kyllä kaikkea muuta kuin että kynsiä pitäisi leikata! Rotat eivät ole pentuja enää, joten opettaminen lienee hankalaa!? Mutta onko se ylipäänsä tarpeellista...? En haluaisi rottia väkisin käsissä pitää, olen antranut niiden tehdä alusta asti niinkuin itse tykkäävät, syliin en ole väkisin ottanut koska ne kyllä tulevat itse jos haluavat. en haluaisi pakottamiseen ruveta nytkään.Ei kynsistä tähän mennessä haittaa ole ollut mutta lienee pakko jos tarve vaatii!
Kannattaa todella leikata kynnet sillä vaikka hetken aikaa rotta ei tykkää olla sylissä ja antaa sinun leikata on se hyvä tehdä sillä pitkistä kynsistä on vain haittaa, mm.sinulle sillä sylissä ollessaan ne pistelevät ja ei se ole rotallekkaan kivan tuntuista!
Ota vain rotta kouraan esim.niin että sen pää osoittaa sinun kainaloosi ja ota sitten jalka jalalta ja kynsikynneltä, ensin vaikka niin että yksi kynsi päivässä jos se ei muuten onnistu.Kyllä vanhemmankin rotan saa siihen opeteltua, mutta toki hieman vaikeemmin.