hei!!! voisiko joku kertoa minulle millaista siellä kissa näyttelyissä oikein on? eli pitääkö kissaa talutttaa hihnassa niinkuin koiraa mitkä ne säännöt niinku on ? olisin kovin kiinnostunut tietämään =) voiko sinne viedä tavallisia maatiais kissoja vai onko ne vain tarkoitettu rotukissoille. paljonko maksaa ja millon pidetään seuraavat näyttelyt onko milloinkaan ollut match showta kissoille kiiitos paljon jo etukäteen jos joku viitsi valaista asiaa=)=)=)
kissanäyttelyt
kisu
5291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Täältä löytyy hieman valaistusta asiaan:
http://www.kissaliitto.fi/shows/showinfo.htm
http://www.surok.fi
Kotikissoja voi myös viedä näyttelyyn kotikissa luokkaan.
löytyy oma yhdistys - ja näyttelyitä: http://www.kotikissa.sgic.fi/
Orivedellä on marraskuussa kotikissanäyttely, jossa mahdollisesti voit ihailla minunkin kissojani.
Kissoja ei taluteta, vaan omistaja itse, tai haluttaessa joku "henkilökuntaan" kuuluva kantaa kissasi tuomarin eteen pöydälle. Kissa on siinä koko ajan hallinnassa.
Muun ajan kissat ovat häkeissä (saa näyttelypaikalta näissä kokiksen näyttelyissä), joihin itse tuot verhot (ohjeet kokiksen sivuilla), ruuat ja hiekkalaatikon.
Suosittelen lämpimästi kokemusta kaikille! Itse käytiin toisen kissan kans Hämeenlinnassa ja nyt ois tarkotus lähtee molempien kanssa sinne Orivedelle.
Ei kissaa tarvitse taluttaa hihnassa näyttelypaikalla, kunhan vain katsoo että se ei lähde juoksemaan pää kolmantena jalkana joka puolelle! =D
Muuten sielä on kissoille kaikille sellaiset häkit (isot) jotka verhoillaan ja laitetaan mukavaksi kissalle.
Kyllä tavallisia maatiaiskissoja voi viedä, jos se on alle 7 kuukautta tai leikattu!
Yleensä maksaa n.30 euroa..
Itselläni on maatiaiskissa ja on liitytty POH-KISiin..
Eli Pohjanmaan Kissayhdistykseen =)
Kissani muuten voitti parhaana lyhytkarvaisena =)
Eli näyttelyihin vain! =D
Rotukissanäyttelyissä osallistuminen kotikissaluokkaan maksaa 30 euroa, ja jos kissa on yli 10 kk ikäinen, sen pitää olla laikattu.
Kotikissanäyttelyissä taas ei ole väliä onko kissa leikattu vai ei ja osallistuminenkin maksaa vain 14 euroa.
Jos on ensimmäistä kertaa liikkeellä, suosittelen kotikissanäyttelyä. Siellä on paljon rennompaa ja auttavia käsiä löytyy.
www.kotikissa.org