Koska tiedot omaan taulukoon?

epätietoinen...

Toiston välttämiseksi tiedot kannattaa laittaa omaan tauluun. Mutta käytännössä koska se on tarpeen?

Jos on esimerkiksi jäsenrekisteri:etunimi, sukunimi, osoite, postinumero, kaupunki.

Niin pitääkö laittaa esim kaupungit omaat tauluun? Entäs postinumerot? Taatusti samassa kaupungissa asuu useampi jäsen.

Mutta yhtä hyvin voi sitten laitta etunimetkin erilliseen tauluun, kun 5 miljoonasta suomalaisesta löytyy tosi paljon ihmisiä joilla on sama etunimi. Joten toistoa on tämäkin.

Missä kulkee raja?

2

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietokannan rakenteen

      optimoiminen on tieteenhaara joka on poikinut
      tuhatsivuisia kirjoja.
      Tässä ei voi neuvoa kuin että lue joku niistä.

    • Pertsa2000

      Sellaiset tiedot kannattaa laittaa omaan tauluunsa jos alkuperäisessä taulussa olisi paljon toistuvaa tietoa. Esim. tässä tapauksessa postinumeron voisi laittaa omaan tauluunsa ja sen kautta haettaisiin kaupunki, mutta toisaalta on mahdollista, että sama postinumero on käytössä useamman kunnan alueella (olen asunut sellaisessa paikassa), joten sekään ei käytännössä toimi.

      Hyvä esimerkki "ylimääräisten" taulujen tekemisestä on vaikkapa asiakastietue. Tilauksella on asiakas ja asiakastaulussa on sitten nimi, osoite, muut yhteystiedot jne. ja tilauksella on joko asiakkaan koodi tai numero, eikä turhaan kaikkia asiakkaan tietoja. Sama systeemi esimerkiksi tuotteen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      471
      8457
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5820
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4752
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4599
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4099
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3732
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      95
      1202
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe