Toiston välttämiseksi tiedot kannattaa laittaa omaan tauluun. Mutta käytännössä koska se on tarpeen?
Jos on esimerkiksi jäsenrekisteri:etunimi, sukunimi, osoite, postinumero, kaupunki.
Niin pitääkö laittaa esim kaupungit omaat tauluun? Entäs postinumerot? Taatusti samassa kaupungissa asuu useampi jäsen.
Mutta yhtä hyvin voi sitten laitta etunimetkin erilliseen tauluun, kun 5 miljoonasta suomalaisesta löytyy tosi paljon ihmisiä joilla on sama etunimi. Joten toistoa on tämäkin.
Missä kulkee raja?
Koska tiedot omaan taulukoon?
2
473
Vastaukset
- tietokannan rakenteen
optimoiminen on tieteenhaara joka on poikinut
tuhatsivuisia kirjoja.
Tässä ei voi neuvoa kuin että lue joku niistä. - Pertsa2000
Sellaiset tiedot kannattaa laittaa omaan tauluunsa jos alkuperäisessä taulussa olisi paljon toistuvaa tietoa. Esim. tässä tapauksessa postinumeron voisi laittaa omaan tauluunsa ja sen kautta haettaisiin kaupunki, mutta toisaalta on mahdollista, että sama postinumero on käytössä useamman kunnan alueella (olen asunut sellaisessa paikassa), joten sekään ei käytännössä toimi.
Hyvä esimerkki "ylimääräisten" taulujen tekemisestä on vaikkapa asiakastietue. Tilauksella on asiakas ja asiakastaulussa on sitten nimi, osoite, muut yhteystiedot jne. ja tilauksella on joko asiakkaan koodi tai numero, eikä turhaan kaikkia asiakkaan tietoja. Sama systeemi esimerkiksi tuotteen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1285764
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962579- 1342497
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv82079- 121353
- 621107
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101042- 51912
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101825- 76825