naamassa

onko kellään havaintoa mikä voisi olla? huulen/suun ala puolella kummalakin puolella punaset jäljet, voiteet ei ole auttanu sibikort ja daktakort!tuuntuu että jäljet voimistuu jos syö toomatti tuotteita elikkä ketsupista muun muassa
2297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos tomaatin syönnin jälkeen ilmestyy, niin vois 95% varmaks sanoo et on ihan normaali allerginen reaktio. Ja voi puhjeta ihan yllättäen, vaikka et aiemmin oliskaan ollu allerginen. Koeta välttää tomaattia, niin huomaat aika nopeesti että tuleeko sitä ihottumaa vai ei. Ite en naamassa kyllä käyttäis ku korkeintaan 1% kortisonia, ohentaa helposti kasvojen jo muutenkin ohutta ihoa. Kannattaa kokeilla myös jotain ilman respaa saatavia antihistamiineja (allergia lääkkeitä).

Äänestä
  • sopisiko oireesi sellaiseen tautiin kuin perioral dermatitis.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikälieb9986 kirjoitti:

onko kellään havaintoa mikä voisi olla? huulen/suun ala puolella kummalakin puolella punaset jäljet, voiteet ei ole auttanu sibikort ja daktakort!tuuntuu että jäljet voimistuu jos syö toomatti tuotteita elikkä ketsupista muun muassa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu