Nyt Pesu oikealla asialla

Hyvä kirjoitus Jari Taipaleelta tänää kymarissa, muutosta tultava virkamiesvaltaan ja valtuutetuille selkärankaa sanoa kaapin paikka!
Niin että kukahan ne meitä koskevat päätökset tosiaan valmistelee ja päättää?!
13628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

helppo huuella kotkan hemmoista pyhtäältä,olis muuten kotkan persuilla aihetta puuttua tohon mistä alkaa jo muutkin persut ku rauli kirjottelee!

Äänestä
  • Ei asu pyhtäällä allekirjoittanut, vaan on kyllä aito kotkalainen joka täräytti vasten kasvoja.

    Äänestä

Olihan tuo hiiohoissakin Keskiviikkonako se nyt oli, en vain tiedä kumpi se niistä kuvassa olijoista oli.

Äänestä

virkamiehet vievät, päättäjät nyökyttelevät, JOTAIN TARTTIS TEHRÄ!!

Äänestä
  • Äänestäminen voisi auttaa asiaa ainakin vähän, aina kannattaa yrittää.

    Äänestä

Ei taida Taipale tietää eikä kukaan muukaan tämän viestien kirjoittajista miten ihan oikeesti päätöksiä tehdään. Ei virkamiehet päätä he vain valmistelee. Perehtykää ensin asioihin ja sitten ottakaa kantaa. Perusuomalaisten perus virhe on, että kirjoitetaan asioista joista ei tiedetä taustoja.

Äänestä
  • päättäjät kumileimasimia ja virkamiesten renkejä, näin on, päättäjät pihalla!

    Äänestä

  • Tietysti kaupunginvaltuusto tekee virallisesti päätökset. Virkamiehet valmistelevat ja kapineteissa loppaavat valtuutettuja asian taakse. Päätöksen jälkeen virkamieskoneista toteuttaa valtuuston päätöksiä.

    Sen takia valtuustossa pitää vallita tasapaino valtuutettujen kesken, että kaikilla valtuustoryhmillä on kapinetti vaiheessa edustajansa mukana. Joka lautakunnassa pitää olla edudstus vaikka yhdistetyn ryhmänkautta.

    Ei se ole pienemmän ryhmän vika,jos valtapuolueet torpedoivat pienryhmien edustajat lautakunnan ulkopuolelle.

    Pitää perustaa oma valtuusto ryhmä. Yhdellä valtuutetulla voidaan perustaa oma valtuustoryhmä. Valtuustoryhmän puheenjohtaja kutsutaan lahes kaikkiin merkittäviin asioihin saamaan pohjatietoutta. Näin ollen kaikilla valtuustoryhmillä on riittävä tietoisuus päätettävästä asiasta.

    Siksi ryhmän koolla ei ole niin suurta merkitystä mitä kapinettipuolueiden edustajat antaa ymmärtää.

    Perussuomalaisilla valtuustossa tulee olemaan samantasoinen tietoisuus kuin valtaapitävillä puolueilla.

    Kokemusta löytyy kunnan kuin kaupunginvaltuustosta.

    Arto Hirvonen
    Perussuopmalaiset

    Äänestä

  • Kyllähän asia niin on että kähmintää tuolla valtuustossa on jne, myös sekin on totta että mielivaltaisuus on enemmin kun muotia. Siitä on tullut tapa, mutta ymmärrän sinua miksi provoat.

    Totuus on peloittava asia eikö? sitä ne demaritkin kavahtaa :)

    Äänestä

Ja Taipale on Pesun miehiä Kotkasta,eikä Pyhtäältä kuten joku epäili.Aiemmin olen huomanut Eerolan ja Wonterghaimin arvostelevan samoja kähmintöjä lähinnä noiden kaupungin pakolaisbisneksien kohdalla.Hyvä että puolueella on paikallisesti voimaa takana asiassa enemmänkin.

Äänestä

Tämä on asia mikä koskettaa jokaista veronmaksajaa, kysymys on minne rahanne menevät. Mihin niitä käytetään, meneekö ne asiaan vai huuhaan puolelle ja kuinkapaljon minnekkin.

Äänestä

Kuntapäätösten valmistelu liian virkavaltaista
11.5. 04:00


Kuntapäätösten valmistelu on painottunut Kotkassa liikaa virkamiesvaltaiseksi. Asiat tulevat joskus huonosti valmisteltuna ja kiireisenä päätöksentekoelimiin, jolloin valtuutettujen asiaan tutustuminen jää päätettävään asiaan usein liian puutteelliseksi. Näin ollen valmistelevalla virkamiehellä on mahdollisuus vaikuttaa päätökseen enemmän kuin itse päätöksentekijöillä.

Päätöksentekijöiltä vaaditaan asiaan perehtymistä. Jos perehtyminen jää vain virkavalmistelun varaan, päätöksentekijä ei tiedä mistä päättää. Tämän takia valmistelun pitäisi olla avointa ja huolellista. Mikäli päättäjillä ei ole asiasta tarpeeksi tietoa, on asia jätettävä pöydälle, ettei pääse syntymään kuntalaisten edun vastaisia päätöksiä, joista olemme ajoittain saaneet lehdistäkin lukea.

Kotkassa päätöksenteko on ollut pitkään sosiaalidemokraattien ohjauksessa. On merkkejä, että tämä on muuttumassa ja tätä muutosta allekirjoittanut pitää tervetulleena. Virkamiesten mielivaltaisuuteen päätösten teossa sekä ihmisten asioiden hoidossa tulisi saada muutosta.


JARI TAIPALE

Perussuomalaiset

Äänestä
  • Nimenomaa tämä asia niveltyy tuohon sosialipuolen juttuun myöskin. On se hienoa kun joku ottaa näihin kantaa missä muut on hiljaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kerrankin asiaa kirjoitti:

Hyvä kirjoitus Jari Taipaleelta tänää kymarissa, muutosta tultava virkamiesvaltaan ja valtuutetuille selkärankaa sanoa kaapin paikka!
Niin että kukahan ne meitä koskevat päätökset tosiaan valmistelee ja päättää?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu