Moi! Mitä aineita pitäisi erityisesti lukea tai jopa kirjoittaa lukiossa, että pääsi luokanopettajan koulutukseen tai jopa opettajankoulutukseen? Matikan olen valinnut lyhyeksi, koska pitkä on jotenkin turhauttavaa - toivottavasti lyhyelläkin pääsee hakemaan!
Mitä aineita valitsen erityisesti lukiossa?
5
1193
Vastaukset
- ....
Kyllähän sitä pääsee hakemaan, oli aineet mitkä tahansa. Matikkaa "painotetaan" ehkä joissain opekoulutuslaitoksissa pääsykokeissa, mutta kai se lyhytkin siihen riittää. Mutta valitse aineita ihan kiinnostuksesi ja halusi mukaan. Psykologiaa voisin suositella, siitä on etua ihmissuhdetyössä ja lukion psyka liippaa läheltä kasvatustieteitä. Tietysti taito- ja taideaineet ovat myös hyödyksi, ainakin kiinnostus joihinkin niistä.
Mitä tarkoitat tällä: "jopa opettajankoulutukseen"? Luokanopettajakoulutus on opettajankoulutusta.- Joskus_ehkä
Valitettavasti itellä nuo taideaineet ei sitten yhtään kiinnosta, mutta toivottavasti liikunta edes hyödyttää jotain! Kuinka huippu muuten lukiossa pitää olla, että opettajankoulutukseen pääsee? Tarkoitan siis, että kuinka hyvin pitäisi kirjoittaa.
- (xx)
Joskus_ehkä kirjoitti:
Valitettavasti itellä nuo taideaineet ei sitten yhtään kiinnosta, mutta toivottavasti liikunta edes hyödyttää jotain! Kuinka huippu muuten lukiossa pitää olla, että opettajankoulutukseen pääsee? Tarkoitan siis, että kuinka hyvin pitäisi kirjoittaa.
Nykyään yo-todistus ei enää vaikuta lainkaan opiskelemaan pääsyyn. Toki systeemi voi muuttua, joten valitse vaan aineita jotka kiinnostaa ja vois mennä hyvin! Just esim se liikunta on hyvä ainavalinta.
- Nemppari
Jos haluat opiskella luokanopen opintojen lisäksi itsesi aineenopettajaksi jossain aineessa (näkyy palkassa positiivisella tavalla, vaikka et opettaisikaan vain tätä ainetta, vaan toimisit ihan tavan luokanopettajana), kannattaa opiskella sitä ainetta lukiossa. Saat hyvät perustiedot ja taidot, jolla pärjäät sitten yliopistossa. Jos esim. äidinkielen aineenopettajuus kiinnostaa tai voisit kuvitella lukevasi sitä sivuaineena, kannattaa lukiossa panostaa äidinkieleen, niiltä osin kun se tuntuu järkevältä.
Aineenopettajan opinnot suositellaan nykyään luettavaksi siinä luokanopeopintojen ohessa. Tarkoittaa käytännössä sitä, että kun opeopintoihin kuuluu sivuaineiden opiskelua, luet yhden pitkän sivuaineen ja sillä saat pätevyyden (ei tosin jokaisessa aineessa ja esim. tuo liikunta on vähän vaikeampi aine saada aineenopettajan pätevyys).
Ylioppilaskirjoitukset on kinkkisempi asia. Opekoulutuksen pääsykokeet ovat muuttuneet tässä parin viime vuoden aikana ja on vielä aika vaikea sanoa, miten tilanne tulee kehittymään vai pysytäänkö nyt tässä systeemissä jonkin aikaa. Yo-kirjoitusten merkitys on tosiaan tällä hetkellä aika pieni ja joissakin opekoulutuslaitoksissa, arvosanoilla ei ole mitään merkitystä. Se, muuttuuko tilanne tuosta, on arvoitus. Kuitenkin sellaisilla keskiverto C-M-papereilla on menty helposti sisään aiemmin, joten mikään yleisnero ei tarvitse olla.- tyhmiä
Piti nimittäin olla tosi hyvät yo-paperit ja menestyä hyvin pääsykokeissa, ennen kuin pääsi opiskelemaan aineenopettajaksi. Monen monta vuotta opiskelin, kahdesta aineesta lavit, yhdestä cumu, pari approa. Nykyään jos olisin siis samassa tilanteessa, ei olisi niin väliä, miten yo-kokeet menisivät, reippaasti vain luokanopekoulutukseen, siinä sivussa sitten pitkä sivuaine (montaakohan opintoviikkoa se vastaa nykyään?) ja pääsisin vastaavaan työhön kuin tällä hetkellä... helpommalla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1152971EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291351- 1031217
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621017Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366997Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133968- 56865
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22703- 40688
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta110642