rakennamme puolitoistakerroksista taloa ja tässä vaiheessa rakennamme vain alakerran ja yläkerran rakentamisen ajankohdasta ei ole tietoa saattaa olla jopa niin että sitä ei rakenneta koskaan.
onko mitään haittaa jos haen yläkerralle jo tässä vaiheessa rakennusluvan ja joudunko maksamaan siitä jotain esim veroja?
onko mitään haittaa jos haen yläkerralle jo tässä vaiheessa rakennusluvan ja joudunko maksamaan siitä jotain esim veroja?
Vastaukset 12
Vanhimmat
eroja. liittymismaksuthan menevät yleensä tontin rakennusalan mukaan, mutta jos rakennatkin alle puolet rakennusalasta niin ainakin vesi ja viemäriliittymän hinta saattaa pudota.
esimerkiksi jos tontin rakennusala on 300m2 niin rakennatkin 149m2 niin vesi ja viemäriliittymän hinta putoaa. näin on ainakin Oulussa.
Rakennusoikeus on se kerrosneliömäärä, jonka saa maksimissaan rakentaa. Rakennusala taas on se kartalle rajattu alue kiinteistöllä, jolle rakennukset täytyy sijoittaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rakennuksen_pinta-alat
suuremmat eli pinta-ala vaikuttaa mutta vielä kalliimpaa on hakea uusi lupa ja työnjohtajat myöhemmin.
Toisaalta lopputarkastusta ei voi saada ennenkuin yläkerta on valmis. Lupa kannattaa hakea ja siihen saa jatkoaikaa helposti. Talo on helpompi myydä kun vintille valmis lupa.
saat paremman ET-luokan talollesi kun haet rakennusluvan yläkerralle, jolloin yläkerta huomioidaan energiaselvityksessä.
...rakennuslupa- ja liittymämaksut on sidottu kerrosalaan - mutta enempi ongelmaksi saattaa muodostua se, että haettuasi luvan myös yläkerralle, tulee se rakentaa viiden vuoden kuluessa.
Myös kiinteistövero on talon arvoon sidottu, joten sekin kasvaa.
tuo vaikuttaa jos yläkerran huoneistoala 54m2 ja vakituisen asunnon kiinteistövero on 0,22%
luvallehan voi aina hakea lisäaikaa
...määräytyy arvostuslain perusteella ja idea on jälleehnkinta-arvo ikävähennykset huomioituna. Uuden talon jälleenhankinta-arvo on lienee 1600...1800 €/h-m2.
Siitä tulis 54 m2 * 1700 €/m2 * 0,22 % = 202 euroa
Jatkoaikaa voi aina hakea, mutta sitä ei ole pakko myöntää.
millä perusteella sitä myönnetään tai ei myönnetä?
sitä ei saisi?? Jos lupa olemassa niin ainut ilkeys evätä jatkolupa olisi kunnan rahanahneus kun perii uuden luvan hinnan?
Tosin alunperinhän on maksettu myös vintin lupa, kyseessä olis kakinkertainen veloitus?
Eli meillä päin jatkolupa tulee läpihuutojuttuna ja sekään ei vaikuta jos vanha lupa mennyt muutaman kuukauden vanhaksi.
Niin meilläkin päin lupa tulee läpihuutojuttuna, jos oikeudelliset edellytykset rakentamiseen ovat edelleen voimassa. Laki ei kuitenkaan määrää jatkoaikaa myöntämään, ainoastaan mahdollistaa sen. Jossain vaiheessa saattaa tulla raja vastaan, kun jatkoaikaa haetaan 3 vuodeksi kerrallaan useampaan kertaan, eikä rakennuksella näytä tapahtuvan mitään.
Oikeudelliset edellytykset (MRL 143§) voivat myös muuttua esim. kaavan tai rakennusjärjestyksen tai lainsäädännön muuttuessa. Siten jatkoaika voi tarkoittaa myös suunnitelmien korjaamista , jolloin taopauksesta riippuen voi olla tarkoituksenmukaisempaa hakea uusi lupa.
Tiesittekö muuten, että osan rakennuslupamaksusta voi saada palautuksena, jos rakennushankkeeseen (tai sen osaan) ei ryhdytäkään? Kunta palautusta tuskin automaattisesti tarjoaa, sitä pitää huomata pyytää.
kiinteistöveroa jos sitä ei ole rakennettu valmiiksi eli vain valmiista osasta menee vero.
vero on n.470e/m2 ja jos on vuokratontti niin siitäkään ei joudu maksamaan veroa