Rakkauden evankeliumi

Opetuslapsi

Jeesus Kristus, Jumalan ainoa poika, meidän Herramme on lunastanut meidät kaikesta synnistä vapaaksi; siis vanhoista, nykyisistä ja tulevistakin.

Jumalan armosta(ansiottomasta rakkaudesta sinun osaksesi) sinä olet osallinen iankaikkiseen elämään uskomalla Häneen poikaansa Jeesukseen.

"Jumala antoi ainoon poikansa, jottei yksikään, joka Häneen uskoo joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän."

Rakkaudella Opetuslapsi

9

872

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Black Spider

      Entäs jos en vain usko?

      Ja mitä minä muka sillä "iankaikkisella elämällä" teen?

      Hohhoijjaa... keksikää jotain uutta.

      • hmm..

        Jos et ole iankaikkisessa elämässä eli Taivaassa olet silloi iankaikkisessa kuolemassa eli helvetissä!


      • Nadrealia
        hmm.. kirjoitti:

        Jos et ole iankaikkisessa elämässä eli Taivaassa olet silloi iankaikkisessa kuolemassa eli helvetissä!

        ..jos aivosi kuolevat ja lakkaavat toimimasta, kun sydämmesi pysähtyy. Et tunne mitään, et näe mitään. Ei ole mitään helvettiä eikä taivasta.


    • Yakko

      "Jeesus Kristus, Jumalan ainoa poika, meidän Herramme on lunastanut meidät kaikesta synnistä vapaaksi; siis vanhoista, nykyisistä ja tulevistakin."

      Entäs se perisynti. Tarvitseeko minun pelätä helvettiä jos kaikki syntini on jo poistettu? Miksi alkaisin palvoa Jumalaa jos pääsen joka tapauksessa taivaaseen. Vai pääsenkö? Taidan sittenkin joutua kadotukseen.

      "Jumalan armosta(ansiottomasta rakkaudesta sinun osaksesi) sinä olet osallinen iankaikkiseen elämään uskomalla Häneen poikaansa Jeesukseen."

      Minkäs teen kun en usko? En voi kääntyä uskoon kun en yksinkertaisesti usko. Vain joku todiste saisi minut uskomaan ja Jumalalla ei pahemmin ole enää tapana tehdä sellaisia.

      "Jumala antoi ainoon poikansa, jottei yksikään, joka Häneen uskoo joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän."

      Eh... Jeesus nousi KOLMANTENA päivänä takaisin taivaaseen. Aikamoinen uhraus. Hän oli vain muutaman päivän kuolleena. Niin ja fyysinen tuska. Olisiko Jeesuksen tarvinnut tuntea kipua? Olihan hän osa kaikkivoipaa Jumalaa. Sitäpaitsi moni on tuntenut pahempaa tuskaa, kuin ristiinnaulitseminen, kristinuskon vuoksi.

      • Edmond

        Kysyit, että:
        "entäs se perisynti. Tarvitseeko minun pelätä helvettiä jos kaikki syntini on jo poistettu?"

        Perisynti tarkoittaa ihmisen taipumusta pahaan. Se ei kuitenkaan estä meitä pelastumasta.

        Sinun ei tarvitse pelätä helvettiä, koska sinun syntisi on jo annettu anteeksi, MUTTA sinun on uskottava, että ne ovat anteeksiannetut.

        "Minkäs teen kun en usko? En voi kääntyä uskoon kun en yksinkertaisesti usko. Vain joku todiste saisi minut uskomaan ja Jumalalla ei pahemmin ole enää tapana tehdä sellaisia."

        Ala noudattamaan Raamatun sanomaa omassa elämässäsi, niin huomaat onko se Jumalasta vai ei. Näin kehoitan sinua tekemään.(Näin Jeesus kehoittaa)

        "Eh... Jeesus nousi KOLMANTENA päivänä takaisin taivaaseen. Aikamoinen uhraus. Hän oli vain muutaman päivän kuolleena. Niin ja fyysinen tuska. Olisiko Jeesuksen tarvinnut tuntea kipua? Olihan hän osa kaikkivoipaa Jumalaa. Sitäpaitsi moni on tuntenut pahempaa tuskaa, kuin ristiinnaulitseminen, kristinuskon vuoksi."

        - Jeesus oli kuoli synnittömänä, täysin viattomana ja hän antoi ristiinnaulita itsensä meidän takiamme, jotta emme joutuisi kadotukseen, vaan saisimme iankaikkisen elämän.

        Rakkaudella: Rakastettu


    • sartre j.p.

      ei ole eroa jumalan ja saatanan välillä, itse valitsen ihmisen.

    • Typhon

      Näiden palstojen valvojalle haluisin yhtä palvelusta. Tänne saa toki tulla kiistelemään asioista, vaikka oliskin eri uskontokunnasta, kuin varsinainen palsta antaa ymmärtää, mutta tämän kaltaisten kiihkoilijoiden viestit voisi poistaa. Sillä nyt satanismipalstalla on enemmän kristittyjä käännyttämässä, kuin satanisteja pohdiskelemassa.

      • vanha

        Pohtiiko ne jotain en ole huomannu ?


      • Kheopsinpyramidi

        Maailmassa on yli 7 miljardia uskonnollista käsitystä ja kaikki mielestään oikeassa, eli totuuksia on paljon ja loputtomia tuomareita myös. Ns kristitytkin tuomitsevat suurimman osan maailmaa helvettiin eli todellista Rakkauden evankeliumia tosiaan ja nekin ovat tehneet historiassa todella veristä pahaa. Minulle esim. budhalainen on myös Rakkauden luoma. Ja minulla on tällainenkin uni ollut:
        Totuuden kätkö.
        Minulle kerrottiin kerran unessa, että Keopsin pyramidi on Al haram, Herran temppeli Maan päällä. Sen on Jumala perustanut. Kun Adam ja Eeva lankesivat syntiin, Jumala loi heti "Suuren suunnitelmansa", jolla Hän kerran on "Pahan" voittava, ja kätki sen Keopsin pyramidin strategiseen keskipisteeseen, ja siellä on nytkin totuus meidän keskellämme, mutta me emme saa sitä sieltä ulos, koska se ei ole materian muodossa siellä.Pyramidin keskelle on meistä jokaisesta Adamista ja Eevastakin kätketty totuus. Harmaan aivosolukon yhden pyramidisolun keskelle meistä kustakin on kätketty totuus, ja minulle on ilmoitettu, että näitä totuuksia vasten peilattuna meidän kaikki tekomme ovat "ylhäällä" ymmärrettävissä. Kaikki on ollut alusta saakka "Hyvän" ja "Pahan" välistä taistelua ja tietyllä tavalla suurta teatteria ja suurta harhaa. Hyvä päättää "pian" näyttää, kuka taistelun on voittava. Eli siitä vaan esittämään vastaväitteitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      79
      1877
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1202
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 83
      719
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      637
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      574
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      571
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      548
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      514
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      408
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    Aihe