Olin tänään Lohjan kaupunginorkesterin äitienpäivän konsertissa, jossa vierailevana laulajana oli Tapani Kansa.
Konsertti oli hieno, vaikka olisin toivonut enemmän äitienpäivään liittyviä lauluja ( Esim. Äidin sydän, tms)
Tapani Kansan lauluäänessä ei ole moitittavaa. Ääni soi todella komeasti ja esiintyminen oli muutenkin tyylikästä.
Yksi pieni moka konsertissa sattui ALFHILD-nimisen laulun aikana Tapsa unohti sanat. Keskeytti sitten laulun ja sanoi kapellimestarille ,että: Anteeksi.selitän yleisölle.Kertoi sitten, että valitettavasti keksken laulun kiinnitti huomionsa johonkin muuhun asiaan ja siten laulun tarina katosi päästä. Sanoi, että tämä on niin hieno runo, että otetaan se uudestaan alusta. Se uusinta onnistuikin sitten jo moitteettomasti.
(Konsertin loppupuolella Tapsa näytti orkesterille merkin ,että nämä nousisivat seisten kumartamaan yleisölle, mutta muusikot eivät nousseet seisomaan,ennenkuin orkesterin kapellimestari näytti,että ylös. Ilmeisesti muusikot eivät huomanneet sitä Tapsan merkkiä, tai sitten tuumivat vaan ,että Tapani ei ole heitä johtava kapellimestari.)
Lohjalla 11.5
17
1059
Vastaukset 17
Oli kyllä ihana konsertti! :)Oli hieno orkesteri, useampi viulistikin. Tapsa lauloi ehkä noin kymmenen laulua. Alussa lauloi pari sellaista oudompaa Merikannon biisiä, joiden nimiä mä en nyt muista.
Muita Tapsan laulamia lauluja oli Nuoruuden tango, Rakkautemme valssi, Päivä jolloin rakastat, Kulkuri ja joutsen, Alfhild, Toivo Kärki- sikermä jossa oli biisit Onni jonka annoin pois, Eron hetki on kaunis ja Muista minua. Encorena Tapsa lauloi Anniinan ja toisena encorena Kylän tiellä.
Tapsa ei nyt kovin paljon jutellut mitään välispiikkejä. Kertoi kyllä aina seuraavaksi laulamastaan laulusta jotain pientä tietoa. Konsertti kesti n 1h 20min Siinä ei ollut ollenkaan väliaikaa.
Upeesti Tapsa lauloi. Tykkäsin paljon siitä Toivo kärki-sikermästä ja loppuhuipennuksena kuultu "Kylän tiellä" oli mahtava !
Alfhildissa oli kyllä pientä sekaannusta siinä jossain kohtaa, kun Tapsalta unohtui ne sanat, mut hienosti Tapsa paikaksi sen virheensä sitten kun lauloi sen uudestaan alusta asti.- Sepitini
Hieno konsertti. Tapani Kansan ääni on erittäin vaikuttavaa luokkaa. Oli komeata kuunnella häneen lauluaan oikein sinfoniaorkesterin säestyksellä ( toivottavasti esiintyisi useamminkin sinfoniaorkesterien kanssa tai tekisi vaikka levyn,jossa olisi joku iso orkesteri taustalla soittamassa ).
T.Kansan lauluäänestä ei voimaa ja soinnukkuutta puutu. Joku saattaisi sanoa,että tulkinnoissa oli liikaakin mahtipontisuutta,mutta minusta se tyyli sopi konsertissa esitettyihin lauluihin. Ja kyllähän toki sitä herkkyyttäkin esim. " Anniinasta " löytyi. - grets
sen taas näkee miten Kansa aliarvioi yleisöä! Ei keskity tekemiseensä, unohtelee sanoja, olevinaan johtaa orkesteria! Voi hyvä isä sentään mikä moukka! Pitäishän tuo jopa Kansankin tietää, et kapelimestari on suvereenisti orkesterin johtaja ja hänen käskystään tehdään tai ollaan tekemättä! Orkesteri toimi täysin oikein kun ei noteerannut herra keskinkertaisuuden, viittomisia!
Toi "Alfhild" ei oo mikään ihan helppo laulu muistaa ulkoa, sillä se ei ole mitään saman asian jankkaamista ( kuten monet nykyajan iskelmäbiisit), vaan siinä on oikein hieno tarina. Jos keskittymineen hetkeksi herpaantuu, niin helposti just sitten ne sanat saattavat unohtua .
Totta kyllä, että kapellimestari on orkesterin johtaja, mut kyl se olis ollut kohteliasta nousta seisomaan siitä Tapsan merkistäkin. Ei kai se kapellimestarikaan sentään mikään diktaattori ole, jota vain pitäis totella.- tuula
Jokainen artistihan unohtelee sanoja mutta keksii tilalle uusia, harva yleisöstä huomaa mitään. Ei kukaan voi muistaa satojen biisien sanoja ellei esitä samaa pariakymmentä laulua joka ilta.
Tapsa kertoi kerran naureskellen että hänen on todella vaikea aina muistaa miten "Päättyneet on päivät" alkaa. Orkesteri joutuu soittamaan intron uudelleen ja uudelleen. Ja biisi alkaa "Muistan kuinka sanat kauniit...." - ZaiZai
tuula kirjoitti:
Jokainen artistihan unohtelee sanoja mutta keksii tilalle uusia, harva yleisöstä huomaa mitään. Ei kukaan voi muistaa satojen biisien sanoja ellei esitä samaa pariakymmentä laulua joka ilta.
Tapsa kertoi kerran naureskellen että hänen on todella vaikea aina muistaa miten "Päättyneet on päivät" alkaa. Orkesteri joutuu soittamaan intron uudelleen ja uudelleen. Ja biisi alkaa "Muistan kuinka sanat kauniit...."Näin on. Luulenpa,että Tapani Kansalla on sanallisestikkin yksi laajemmista ( ellei jopa kaikkein laajin) määrä lauluja hallussaan. Joten,ei ihme vaikka joskus jossain laulussa saattaa sanat vähän sekaisin mennäkkin.
ps.Tuo Päättyneet on päivät juttu oli mainio :o) - r.moore
ZaiZai kirjoitti:
Näin on. Luulenpa,että Tapani Kansalla on sanallisestikkin yksi laajemmista ( ellei jopa kaikkein laajin) määrä lauluja hallussaan. Joten,ei ihme vaikka joskus jossain laulussa saattaa sanat vähän sekaisin mennäkkin.
ps.Tuo Päättyneet on päivät juttu oli mainio :o)Vain todellisilla taiteilijoilla on varaa aloittaa laulu vaikka kokonaan uudestaan. Keskeltä alusta tai lopusta. Osoittaa itsevarmuutta, kypsyyttä, rohkeutta, huumoria ja ennen kaikkea ihmisen mittoja. Tapani Kansa on sellainen. Super Tähti.
- Sepitini
r.moore kirjoitti:
Vain todellisilla taiteilijoilla on varaa aloittaa laulu vaikka kokonaan uudestaan. Keskeltä alusta tai lopusta. Osoittaa itsevarmuutta, kypsyyttä, rohkeutta, huumoria ja ennen kaikkea ihmisen mittoja. Tapani Kansa on sellainen. Super Tähti.
Kyllä Tapani on laulajien eliittiä.
Sai kovat ablodit kun vetäisi todella vaikuttavasti sen Alfhildin uudestaan alusta saakka. - grets
r.moore kirjoitti:
Vain todellisilla taiteilijoilla on varaa aloittaa laulu vaikka kokonaan uudestaan. Keskeltä alusta tai lopusta. Osoittaa itsevarmuutta, kypsyyttä, rohkeutta, huumoria ja ennen kaikkea ihmisen mittoja. Tapani Kansa on sellainen. Super Tähti.
sitä taas tuli ja kaikilla mausteilla! Voi jestas sentään, olen sanaton!
grets kirjoitti:
sitä taas tuli ja kaikilla mausteilla! Voi jestas sentään, olen sanaton!
JEEEE!!! :D
Saatiin sut kerrankin hiljaiseksi! :D
Sitäpaitsi se on ihan täyttä asiaa mitä R.Moore kirjoitti- grets
r.moore kirjoitti:
Vain todellisilla taiteilijoilla on varaa aloittaa laulu vaikka kokonaan uudestaan. Keskeltä alusta tai lopusta. Osoittaa itsevarmuutta, kypsyyttä, rohkeutta, huumoria ja ennen kaikkea ihmisen mittoja. Tapani Kansa on sellainen. Super Tähti.
paskaa! Oikeitten taiteilijoiden ei ole tarvis aloittaa esitystään mistään kohdin uudelleen, siihen syyllistyvät ainoastaan Kansan tyyppiset keskinkertaisuudet jotka aliarvioivat yleisöään! Varsinainen tähdenlento,pyh!
- "mutta"
Justiinax kirjoitti:
Toi "Alfhild" ei oo mikään ihan helppo laulu muistaa ulkoa, sillä se ei ole mitään saman asian jankkaamista ( kuten monet nykyajan iskelmäbiisit), vaan siinä on oikein hieno tarina. Jos keskittymineen hetkeksi herpaantuu, niin helposti just sitten ne sanat saattavat unohtua .
Totta kyllä, että kapellimestari on orkesterin johtaja, mut kyl se olis ollut kohteliasta nousta seisomaan siitä Tapsan merkistäkin. Ei kai se kapellimestarikaan sentään mikään diktaattori ole, jota vain pitäis totella.Taas tuli se kuuluisa "mutta".
- wanharouwa
Siis kiinnitti huomionsa johonkin muuhun. Hah.
Noin käy kun on liian itsevarma ja ylimielinen, kun sydän ei ole mukana tekemisessä vaan hommaa hoidetaan lonkalta.
Orkesteri ei todellakaan nouse eikä istu jonkun solistin viittilöimisen mukaan. TK vaan "unohtaa" hyvin usein yhden pienen asian, nimittäin sen, ettei hän todellakaan ole maailman napa.Joskus Tapsalla on varmuudenvuoksi konsertissa mukana kansio, josta voi katsoa sanat jos pääsee joku kohta unohtumaan, mut tuolla Lohjan konsertissa Tapsalla ei ollut mitään kansiota. Tapsa oli laulanut jo yli puolet siitä laulusta kun sitten tuli se unohdus. Jos Tapsa olis lonkalta sen konsertin vetänyt, niin tuskin olis aloittanut uudestaan ihan alusta alkaen sen "Alfhildin".
- karjalan likka
Ei Tapsa tosiaankaan ole maailman napa, toisin kuin sinä kuvittelet itsesi olevan, mutta hän nyt oli kuitenkin tämän konsertin Napa. Olipahan vaan niin hienoja tulkintoja!
- Janelin
On todella sivistymätöntä solistin näyttää orkesterille merkkiä nousta. Se osoittaa sivistymättömyyttä, mutta mitä voisi odottaakaan oopperassa huutelijalta ja ruokapöytä piereskelijältä?
- Zori
Itse et ole sen sivistyneempi, vaikka muuta ilmeisesti yritätkin esittää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.301189- 66819
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,41720Työttömiä suomalaisia ei saa töihin
Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss275608- 91599
P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys
Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓139596- 52516
Et siis halua
enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani47510- 35489
Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?34487