Sain kaverilta manuaalisesti säädettävän loittorengassarjan 400d:heni. En kuitenkaan tiedä kuinka sitä voi käyttää joten tarvitsisin neuvoja? Ainakin näiden sivujen (http://www.ostokset.fi/pd/2ce54daf/) ohjeiden mukaan pitää painaa syväterävyyden tarkistusnappi pohjaan ja irroittaa objektiivi, mutta entä tämän jälkeen?
Manuaalinen loittorengassarja
Taitamaton.
1343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mutta toimii.
Kun siis aukko on asetettu niin objekiivin ja rungon väliin laitetaan haluttu määrä noita renkaita. Valotus laitetaan AV-asentoon.
Kamera tarkennetaan siirtämällä kameraa lähemmäs ja kauemmas kohteesta, kunnes etsinkuva näyttää terävältä. Myös objektiivin manuaalista tarkennusta voi käyttää, mutta sen merkitys on margonaalinen.
Menetelmä on hankala, joten olisi parempi käyttää jotakin vanhaa manuaaliobjektiivia, jossa on myös manuaalihimmennin. Sellaisia ei suoraan saa kiinni EOS-kameraan, mutta sovittimia on.
Vanhalla manuaaliobjektiivila voi tarkentaa ensin täydellä aukolla ja sitten himmentää käsin ennen laukaisua. Muuten toiminta sama.