Kannattaako Trakain linnalle tehdä retki eli onko näkemisenarvoinen paikka?
Trakain linna
15
4192
Vastaukset
- Vagabond
Jos haluat käydä markkinapaikassa jota ympäröi uudestaan rakennettu linna niin mikäs siinä.
Vanhasta,alkuperäisestä linnasta on jäljellä pikkuisen kivijalkaa
Linna on komealla paikalla niin että siitä vaan..- - - -
Nyt en ihan tajua? Mitä tarkoitat? Puhut muutenkin vähän halveksivaan sävyyn. Ihan asialliset keskustelut olis tällä palstalla mun mielestä paikallaan.
"Jos haluat käydä markkinapaikassa jota ympäröi uudestaan rakennettu linna niin mikäs siinä."
- Mikä ihmeen markkinapaikka? Turistikrääsää myyvät kojut sijaitsevat lähinnä mantereen puolella rannalla eivätkä saarella missä linna on. Tokihan nyt matkamuistojen myynti sallittakoon. Trakain linna ei ole myöskään koskaan ollut mikään markkinapaikka.
- Tokihan linna on uudelleenrakennettu, kyse on vanhasta linnasta, joten mitä muutakaan sitä voisi odottaa. Eiköhän kaikki tiedä tämän asian jo.
"Vanhasta,alkuperäisestä linnasta on jäljellä pikkuisen kivijalkaa"
- Hupsista, nyt meni väärin. Vai muka alkuperäinen. Todellakin Trakain kaupungista löytyy toinenkin linna, tai tarkemmin sanottuna sen rauniot. Mutta, se ei ole alkuperäinen linna kuten annat ymmärtää. Siellä oli aikoinaan kaksi linnaa, toinen niemessä (nykyisin raunioina) ja toinen saaressa. Ja tämä nykyinen uudestaan rakennettu linna, mikä siis on se saarilinna, on rakennettu ja entisöity samalle paikalle kuin se alkuperäinen. - Käynnyt.
Ja jos haluaa käydä linnassa joka on saaressa ja jossa on vain alkuperäinen kivijalka nähtävyytenä ja jossa ei ole ympärillä markkinapaikkaa niin kannattaa mennä vaikka Kajaaniin;)
Ei tarvitse edes nousta autosta,linna kun on raiskattu tekemällä sen ylitse tie.
Mut ihan makunsa mukaan,kummasta kukin enemmän tykkää.
- kannattaa!
Kyllä kannattaa!
Trakain linna sijaitsee saarella (menee kävelysilta) kauniissa järvimaisemissa, ja se on todella hieno esimerkki liettualaisesta puolustuslinnoituksesta. Kauniit maisemat ja mielenkiintoinen linna. Linnassa toimii historiallinen museo.
Trakain pieni kaupunkikin on ihan mukava tutustumiskohde.- Käynnyt
Ja noista vanhoista linnoista suurin osa on rakennettu jossain vaiheessa uudelleen.
- ympäristökin kaunis
Muuten, Kaarle-herttuan puoliso Katarina Jagellonica on syntyisin tuosta paikasta eli pikku yhteys Suomen Turkuun.
- Manolainen
Katarina Jagellonica oli syntynyt Krakovassa v. 1526 ja oli Juhana III:n puoliso.
- Anonyymi
Manolainen kirjoitti:
Katarina Jagellonica oli syntynyt Krakovassa v. 1526 ja oli Juhana III:n puoliso.
Jep. Vihittiin kyllä Juhanan kanssa Vilnassa.
- Anonyymi
Katarina Jagellonica syntyi Krakovassa. Hänen isänsä oli Puolan kuningas Sigismund I ja silloin Krakova oli Puolan pääkaupunki.
- Vilnius
Käsittääkseni Trakaihin pääsee kätevimmin bussilla Vilnasta, mutta kuinka monta tuntia Trakain reissuun kannattaa keskimäärin varata? Siis ainahan sitä voi kuluttaa vaikka koko päivän, jos niikseen tulee, mutta jos aikaa on niukalti, niin riittääkö pari tuntia perillä? Kuinka pitkälti Trakain päässä on käveltävää bussiasemalta/-pysäkiltä?
- Löytyi
Löytyi mielenkiintoisia matkoja Kaunasiin ja retki Trakaihin ja Vilnaan. Tsekkkaa http://www.blitztours.fi/35
- menossa taas sinne
Vaikka onkin kaikissa turistiopppaiden kansissa, kannatta ehdottomasti käydä, ja viipyä. Ykköspaikkoja Baltiassa.
- kommentz
kOMEAMPIA LINNOJA ON NÄHTY MM. LATVIASSA JA MALBORGISSA PUOLASSA
- valtov
Hyvin entisöity linna kaunissa ympäristössä,
kannattaa käydä !
Kuvia kotisivulla
http://www.saunalahti.fi/~vavauh/ Liettua- Anonyymi
Siporex kopio🤣🤣🤣🤣
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512