Kaikkien naavapartojen vinkit ja salaiset taktiikat olisivat tervetulleita .
Helppiä veneestä pilkintään?
kk.
3629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Toi sun kysymys tuollasena on hiukka liian laaja-alanen.
Missä pilkit?(joki,järvi vai meri?)
Ahventako yrität?
NO kokeillaan.
Souda/aja moottorilla kaislikon/karikon reunaan.
Ankkuroi veneesi siihen.
Isoa ahventa ja haukee voi kokeilla isolla tasurilla.Ahventa pienenmälläkin.
Tai sitten pystypilkki,siihen pikku tapsi ja madotettu koukku tai morri tai perho.
Kysy jos haluut tietää jotain muuta. Ei ku pilkille!
Joo. Merihän on kyseessä ja ahven lajina. Tänä kesänä on muutamaa paikkaa lukuunottamatta kalat ollut hiukan hakusessa. Tarkoitin lähinnä perus/ luotto välineitä sekä miten kalat saadaan pysymään paikoillaan ja onko parven ylösnosto ( talvella jäänalle) kesällä välttämätöntä.
Kyllähän venepilkinnässä A ja O on kaikuluotain jolla etsitään ahvenparvet erilaisista pohjan jyrkänteistä tai karikkojen kupeelta. Vettä yleensä oltava yli 5m, vaikka kalat saattavat ollakin väli vedessä.
Ei muuten kannata yrittää nostattaa parvea ,ellei todella osaa sitä hommaa. Sillä vaan hajottaa parven ja kalan tulo tyrehtyy, myös talvella.