TM:n uudessa numerossa on luettavissa, että Nissan Primera nousi heinäkuussa neljänneksi suosituimmaksi automalliksi. Edelle jäivät vain Corolla, Golf ja Avensis.
Erityisesti on huomattava eon kasvaminen Mazda6:een. Primeroja meni 507 kpl, mutta Mazda6:tta vain 295 kpl. Se riitti sijalukuun 11.
Mazdan omituinen hintapolitiikka, jossa yksityinen ostaja saa vain parin prosentin käteisalennuksen, karkotti ainakin minut Mazda-liikkeestä.
Firmoille menevistä autoista saa kuulemma huhun mukaan sentään kunnon alennuksen. Omituista politiikkaa!
Erityisesti on huomattava eon kasvaminen Mazda6:een. Primeroja meni 507 kpl, mutta Mazda6:tta vain 295 kpl. Se riitti sijalukuun 11.
Mazdan omituinen hintapolitiikka, jossa yksityinen ostaja saa vain parin prosentin käteisalennuksen, karkotti ainakin minut Mazda-liikkeestä.
Firmoille menevistä autoista saa kuulemma huhun mukaan sentään kunnon alennuksen. Omituista politiikkaa!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Koeajoin uutta farkku Primeraa joutessani viikko sitten ja auto oli todella miellyttävän tuntuinen. Välirahakin olisi ollut suhteellisen pieni, mutta pari seikkaa ei tyydytä minua:
-keskikonsolin säädöt, noin yleisesti, mukaanlukien lcd näyttö
-auton etupään muotoilu
Jos olisin jotenkin saanut em. seikat menemään kaalissani läpi, olisin varmasti tehnyt kaupat.
Ilmeisesti et ole ainoa Primeran etupään muotoilua vieroksuva: pieni säileikön/puskurin muutos on jo tulossa kuulemma aika pian.Ensi vuodeksi?
Olen ollut huomaavinani, että Primeran värilläkin on merkitystä siihen, miltä tuo keula näyttää. Oma tumman vihreäni näyttää keulastaan aivan erilaiselta, kuin esim. metallinharmaa.
Silmää on helppo huijata!
itse olin silloista autoani (Primera 1.6 vm 2000) vaihtamassa heinäkuussa uuteen ja uljaampaan versioon ja vaihtoehtoinani olivat:
Nissan Primera Sportdeck
*nätti, kätevä "informaatiokeskus"
*oli oudon näköinen/oloinen tultuaan markkinoille, nyt kun silmä on tottunut niin ihan jopa hyvän näköinen moderni auto
Mazda6 Sport
*upea, hyvä ajaa, kalliihko (Primeran sai 2.0 koneella, kun Mazdan 1.8:lla!)
Peugeot 406
*hieman jo vanhahtava malli...
Renault Laguna
*ei vain muuten miellyttänyt perhettämme...
loppusuoralle pääsivät tosiaan Mazda & Nissan, niissä sitten riitti pähkäilemistä että kumman ottais... -lopulta perheemme (äiti, isä & 9 -vuotiaat kaksospojat)kallistuivat Nissanin puoleen.
En tosiaankaan ole katunut päätöstämme -on se aika miellyttävä / jouheva ajaa tuolla kahden litran konella. (verrattuna edelliseen 1.6:een)
Informaatiokeskuskin on tosi kätevä kun se kanssa on päässyt sinuiksi!
Nämä ovat tosiaan pitkälti itse kunkin makuasioita / mieltymyksiä, että mistä pitää ja mikä ei miellytä!
Itseäni olisi kiinnostanut noissa koeajoautoissa nimenomaan kahden litran moottorikoko, mutta eipä sitä ollut juuri kellään jälleenmyyjällä tarjolla (mazda 1.8 / Nissan 1.8 / Peugeot 2.0 & Renault oli sitten 2.0T (turbomalli)
Liikkeet varmaan laskevat, että toi 1.8 kone on sellainen turvallinen välimallin koko, johon kannattaa panostaa (menekkimalli kuluttajille)
nämä muotoiluhommathan ovat hyvin pitkälti makuasioita, kuten tuossa aiemminkin tuli todettua!
itse vierastan vallan kauhiasti uuden avensiksen ja vectran keulia, ne itse asiassa jäivät juuri tuon syyn takia uuden autoehdokkaani ulkopuolelle...
no mutta meitähän (ostajia) on joka lähtöön ja joka automallille löytyy omat ostajansa!
osta huva peruna, hieman on homeessa mutta saat halvalla ja on isompi kuin naapuripöydällä!
...ja kansa ostaa...