Eli olen muuttamassa hesaan pian ja haluaisin tietää että mikä adsl liittymä on paras tai mitä ei missään tapauksessa kannata ottaa. Kertokaa myös liittymien hinnoista.
Mikä ADSL helsinkiin?
jonski
101009
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ehdottomasti Elisan ADSL-nettiyhteys ja myöskin Elisan tietoturvapalvelu 5.89€/kk, joka sisältää Virustentorjunta-ja palomuuri ohjelmiston. Hinta esim. ADSL 512/512kt nopeus maksaa 49€/kk ja ADSL 1Mt/512kt maksaa 59€/kk.
Täällä Elisan hinta yms. tietoa.
http://www.elisainternet.fi/Tuotteet_ja_palvelut/Kotiin/Internet-yhteyspalvelut/ADSL/adsl.html
Jos taloyhtiössäsi on HTV:n kaapeli niin kannattaa ottaa Welho ADSL-yhteys.
http://www.elisainternet.fi/Tuotteet_ja_palvelut/Kotiin/Internet-yhteyspalvelut/ADSL/adsl.html
Vai ollaan sitä Elisan asiamiehiä :)
Ei siis todellakaan Elisa ole ainoa vaihtoehto - eipä auttane muu kuin käydä eri sivustoja tarkistamassa.
Sonera-yhteyteni 512/512 maksaa 49 Euroa/kk - ja on toiminut erinomaisesti. Edullisia ovat myös mahdolliset kaapelimodeemiyhteydet.
*Parasta* ei ole olemassa...
Elisa (ent.helsingin puhelin yhdistys)omistaa koko helsingin puhelinverkoston, niimpä myös Sonera toimii Elisan verkossa vuokralaisena, mietippä hieman jos tulee ongelmia, niin kumman Elisan vaiko Soneran viat korjataan ensiksi??
Johan sen huomaa toimitus ajoistakin, Elisan saat alle viikossa, Soneran avaus kestää noin 6-viikkoa, koska Soneran asentajat ei pääse Elisan keskuskaappeihin yksistään, vaan Aina täytyy olla Elisan asentaja mukana.
Myös Elisan ADSL 512/512 maksaa 49€/kk
http://www.elisainternet.fi/Tuotteet_ja_palvelut/Kotiin/Internet-yhteyspalvelut/ADSL/adsl.html
ainakaan Soneraa ota sen toiminta on Helsingissä todella epävarmaa.
Kirjoittanut: Tomppa, 28.8.2003 klo 12.40
"...ainakaan Soneraa ota sen toiminta on Helsingissä todella epävarmaa."
Olen kanssasi erimieltä, sillä minulla H:gissä on Soneran yhteys toiminut täysin moitteetta jo pitkän aikaa.
se on hyvä. Minä tiedän itseni lisäksi pari muuta joilla Sonera tökkii vähän väliä.
HTV on hyvä vaihtoehto, jos sen saa ja haluaa päästä helpolla. Piuhat seinään ja tilauspäivänä nettiin. Hinta sama kuin muilla ja nopeus aika samalla tasolla.
Itse hankin Elisan 525 kbittisen. Linjoissa oli vikaa, mutta nyt toimii hyvin. Asiakaspalvelu ja korjaustyö sujui kohtalaisen ripeästi. Elisasta ei moni ole puhunut pahaa, joten kai se ihan tukeva on.
Palomuurin saa netistä ilmaiseksi esim www.sygate.com
Virustorjunnan saa esim. F-Protilta muistaakseni ilmaiseksi. Korjatkaa, jos olen väärässä.
Tietoturvapalvelua ei siis välttämättä tarvitse, jos muuten suojaa koneensa,
>Palomuurin saa netistä ilmaiseksi esim www.sygate.com
Virustorjunnan saa esim. F-Protilta muistaakseni ilmaiseksi. Korjatkaa, jos olen väärässä.
Tietoturvapalvelua ei siis välttämättä tarvitse, jos muuten suojaa koneensa,<
-Totta, mutta Elisan tietoturvapalvelun virustentorjunta-ja palomuuriohjelmisto on ehdottomasti parempi ja turvallisempi ratkaisu, koska ne toimivat täysin ilman käyttäjän toimenpiteitä mm. tarkistaa/asentaa päivityksetkin tunnin välein,poistaa mahdolliset viruksetkin automaattisesti yms. on suomenkielinen ja maksaa vain 5.89€/kk.
itse en ainakaan maksa latiakaan mistään tietoturvapalvelusta. Netistä/kavereilta saa esim. Norton internet Securityn hommattuu ja netistä kräkki siihen. Päivittyy automaattisesti niin usein kun itse haluaa, vaikka 5min välein. Niin ja minullakin Sonera 2meg adsl toiminut moitteetta jo 2 vuotta.
Ota Netsonic. Se on hyvä. Toimii kuin junan vessa ja hinnat laskevat ensi kuussa alle Elisan hintojen....... suosittelen