Mikäs olis paras laite DSL:n jakamiseen naapurin kesken (välimatka n20m)?Kuinkas näiden IP-osotteiden kanssa, kun palveluntarjoajalta tulee vain yksi osote? Onnistuuko nettipelit molemmilta kun yhteys on jaettu,siis pelit jossa tarvitaan ip-osotetta? Vastauksista kiitollinen.Tarjolla olisi mm. telewell ea 400,kävisikö se, onko kokemuksia?
kulut puoliksi?
8
721
Vastaukset
- Repe Ruutikallo
Pitää kai olla palveluntarjoaja joka antaa enemmän kuin yhden osoitteen, esim. Elisa. En tiedä kuinka yhdellä osoitteella onnistuisi. Taitaa olla toivotonta sopia naapurin kanssa nettivuoroista, kun monen osoitteen liittymiäkin saa suht halvalla, varsinkin jos kummankin pitää päästä pelaamaan.
Muutenhan homma on tuiki yksinkertainen, Ethernet-hubista vain piuhat omaan ja naapurin koneeseen aivan kuten kotiverkossakin. Kaupasta saa riittävän pitkää johtoa.- Elli
Ei palveluntarjoajalta mitään kahta osoitetta tarvitse pyytää. Jos tarkoitat sähköposti-osoitteita, niin niitähän kai kuuluu kaikkiin liittymiin useita. Näin ainakin Soneran perusliittymässäkin.
Johto seinästä hubiin / palomuuriin / wlan-tukiasemaan joka jakaa yhteyden niin monelle koneelle kuin tarvetta. Joka koneeseen verkkokortti / wlan-kortti ja johdolisessa vaihtoehdossa kaapeli väliin. Toimii meillä, tosin oman perheen kesken samassa asunnossa, eikä tartte jakaa nettivuoroja. - Repe Ruutikallo
Elli kirjoitti:
Ei palveluntarjoajalta mitään kahta osoitetta tarvitse pyytää. Jos tarkoitat sähköposti-osoitteita, niin niitähän kai kuuluu kaikkiin liittymiin useita. Näin ainakin Soneran perusliittymässäkin.
Johto seinästä hubiin / palomuuriin / wlan-tukiasemaan joka jakaa yhteyden niin monelle koneelle kuin tarvetta. Joka koneeseen verkkokortti / wlan-kortti ja johdolisessa vaihtoehdossa kaapeli väliin. Toimii meillä, tosin oman perheen kesken samassa asunnossa, eikä tartte jakaa nettivuoroja.ollut kyse ip- eikä sähköpostiosoitteista. Mistä moisen keksitkin.
Täytyy tunnustaa, että en tiennyt että yhdellä ip-osoitteella voi olla useita koneita netissä yhtä aikaa. Jos nyt siis yhtään ymmärsin mitä tarkoitit. Onhan se kliffaa jos kokonainen kerrostalon rapullinen voi sitten olla ADSL:ssä yhdellä yhden käyttäjän hankkimalla liittymällä ja ip-osoitteella, halvaksihan se tulee.
En todellakaan ole verkkoasiantuntija, kaukana siitä, mutta en sentään ala turista sähköposteista jos keskustelua käydään ip-osoitteitten ympärillä. - JaMac
AirPort olis tossa aika oge!
Mut kai siis joku wlan systeemi käytännössä mukavin? - Jaa
Repe Ruutikallo kirjoitti:
ollut kyse ip- eikä sähköpostiosoitteista. Mistä moisen keksitkin.
Täytyy tunnustaa, että en tiennyt että yhdellä ip-osoitteella voi olla useita koneita netissä yhtä aikaa. Jos nyt siis yhtään ymmärsin mitä tarkoitit. Onhan se kliffaa jos kokonainen kerrostalon rapullinen voi sitten olla ADSL:ssä yhdellä yhden käyttäjän hankkimalla liittymällä ja ip-osoitteella, halvaksihan se tulee.
En todellakaan ole verkkoasiantuntija, kaukana siitä, mutta en sentään ala turista sähköposteista jos keskustelua käydään ip-osoitteitten ympärillä."...kokonainen kerrostalon rapullinen voi sitten olla ADSL:ssä yhdellä yhden käyttäjän hankkimalla liittymällä ja ip-osoitteella, halvaksihan se tulee."
Ei ole sopimuksen mukaista. Sonera sallii 5:n koneen
käytön _samassa taloudessa_. Tuo onnistuu vaivatta reitittämällä tuo yksi IP useammalle koneelle.
Kiinteistöliittymä on sitten ihan eri asia. - Repe Ruutikallo
Jaa kirjoitti:
"...kokonainen kerrostalon rapullinen voi sitten olla ADSL:ssä yhdellä yhden käyttäjän hankkimalla liittymällä ja ip-osoitteella, halvaksihan se tulee."
Ei ole sopimuksen mukaista. Sonera sallii 5:n koneen
käytön _samassa taloudessa_. Tuo onnistuu vaivatta reitittämällä tuo yksi IP useammalle koneelle.
Kiinteistöliittymä on sitten ihan eri asia.tsekkaavat, onko liittymä on jaettu vaikka parin naapurin kaa? Huoneistojen hallintaoikeuksien tahi talouksien rajat eivät käsittääkseni näy palveluntarjoajalle.
- Joo
Repe Ruutikallo kirjoitti:
tsekkaavat, onko liittymä on jaettu vaikka parin naapurin kaa? Huoneistojen hallintaoikeuksien tahi talouksien rajat eivät käsittääkseni näy palveluntarjoajalle.
Palvelun tarjoajan antaman yhden ip-osoitteen taakse voi todellakin kytkeä useita kymmeniä koneita käyttämällä adsl -reitittimen nat -toimintoa. Nat reititin jakaa työasemille esim. dhcp:llä ip-osoitteet, jotka eivät näy ulospäin ollenkaan. Reititin osaa itse välittää ulkoa tulevat paketit oikeaan ali-ip -osoitteeseen.
Esim mulla on 4 työasemaa kiinni nat -reitittimessä ja koko systeemi näkyy ulospäin yhtenä ja samana palveluntarjoajan antamana ip-osoitteena. Kaikilla työasemilla on omat ulospäin näkymättömät ip-osoitteet.
Ainut ongelma tässä on se, että jotkin verkkopeliserverit ei tykkää ku samasta ip-osoitteesta tulee useampi yhteydenotto.
Toisaaltaan nat lisää myös tietoturvaa, sillä reititin ei välitä pyytämättömiä paketteja ollenkaan työasemille, vaan esim. ip osoitteiden skannaus hyytyy suoraan reitittimeen, eikä yksittäisten koneiden osoitteita saada selville.
- pepe
vaikka tällainen modeemi http://www.avaks.com/cgi-bin/avaks/RR44.html
Meillä on jaettu 2megan sonera adsl 3:meen omakotitaloon tuollaisella laitteella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6568023Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672306Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332228- 1471803
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281302Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511244Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131186Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65855Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59841Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7769