Laminaatissa kulumia

Miten saisi peitettyä laminaattilattiassa olevia kulumajälkiä? Painavan huonekalun jalan terävä reuna on naarmuttanut laminaatin pintaa etenkin sauman kohdalta niin, että pintakerros on kuoriutunut irti.

Ärsyttää, kun lattia on ihan vasta laitettu ja nyt jo pilalla. Piti vielä olla kestävää laatua, kulutusluokkaa 31.
42436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

voi korjata tuon tyyppisiä vahinkoja. Täsmentäisin, että kyseessä ei ole kulumajälki vaan naarmu. Painavat huonekalut tulee siirtää kantamalla eikä vetämällä. Ilmeisesti jalan alla on ollut pieni kivi tai hiekkaa, joka jäljen on tehnyt. Laminaatin pintaan saa naarmuja terävillä kivillä tai metalliesineellä. Ne pystyvät pintaan, koska pitäähän laminaatti pystyä myös sahaamaan poikki.
31 käyttöluokka ei ole kaikkein kovin laatu, mutta millekän laminaatille tai lattianpäällysteelle ei tee hyvää, että sitä hangataan kivellä tai terväällä metallilla.
Eikä sitä myöskään luokitella normaaliksi kotiasumiseksi ja eikä se myöskään johda korvausvastuuseen myyjän tai mahantuojan osalta.

Äänestä

Painavat huonekalut tulee siirtää kantamalla eikä vetämällä. Huonekalujen jaloissa on syytä olla huopatassut, jotka on vähintäänkin muuton
yhteydessä tarkastettava ja puhdistettava. Usein kun muutetaan, kalusteet lasketaan pihaan ennen muuttoautoon nostamista ja sieltä pois otettaessa, jolloin usein tarttuu hiekkaa ai pieniä kiviä etenkin huonekalujen puisiin jalkoihin.
Vahinko on kuitenkin tässäkin tapauksessa tapahtunut. Jäljet voi paikata Colorfill korjauspastalla.
31-luokan laminaatti ei vielä ole kovinta mahdollista, mutta mikään lattianpäällyste ei pidä sitä, että painavia huonekaluja siirretään vetämällä. Kovimpaankin laminaattiinkin pystyy terävä kivi painavan huonekalun alla tai terävä metalliesine, koska pitäähän laminaatti saada myös sahalla poikki.

Äänestä
  • Mistä tuota korjauspastaa löytyy ja minkä hintaista se on?

    Siis kyseessä on todellakin naarmu, esitin asian epäselvästi. Sohvan jalka on raapaissut leveitä suikaleita laminaatin pinnasta.

    Kiitos neuvosta!

    Äänestä

  • ottaa päähän kirjoitti:

    Mistä tuota korjauspastaa löytyy ja minkä hintaista se on?

    Siis kyseessä on todellakin naarmu, esitin asian epäselvästi. Sohvan jalka on raapaissut leveitä suikaleita laminaatin pinnasta.

    Kiitos neuvosta!

    pitäisi löytyä. Ainakin K-rautojen ja Rautian hyllystä myös. Mukana on pieni valkoinen muovipullo, jossa on asetonia. Sillä ei pidä ohentaa ainetta, vaan sillä puhdistetaan korjattava kohta ja pastajäljet ehjästä pinnasta.
    Varo, ettei asetonia pääse iholle tai etenkään silmiin. Sulje pastan korkki välittömästi, että se säilyy mahdollisia tulevia korjauksia varten. Hinta on n 8 - 10 euroa/putkilo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ottaa päähän kirjoitti:

Miten saisi peitettyä laminaattilattiassa olevia kulumajälkiä? Painavan huonekalun jalan terävä reuna on naarmuttanut laminaatin pintaa etenkin sauman kohdalta niin, että pintakerros on kuoriutunut irti.

Ärsyttää, kun lattia on ihan vasta laitettu ja nyt jo pilalla. Piti vielä olla kestävää laatua, kulutusluokkaa 31.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu