Ymmärrystä

Hami

Haluaisin kuulla rehellisiä mielipiteitä en panetteluja tai valheita. Miksi Vanhoillislestadiolaisia haukutaan "vain me" harhaopista. En ole kokenut moista.

13

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ACIM

      Lienee paras selvittää tässä hiukan mitä täällä on tapahtunut viime aikoina ja mikä on keskustelujen tausta.

      Täällä on jo pitkään toistettu käsitystä että vanhoillislestadiolaisten mielestä he itse ovat ainoita oikeita uskovaisia. Tämä on siis se nk. "vain me harhaoppi", koska muut kristityt sanovat että ei ole Raamatun mukaista että vain vanhoillislestadiolaiset olisivat oikeita. Jotkut ovat vain huutaneet suoraa huutoa tätä "vain me..." -mantraa. Kyseisellä käsityksellä on ilmeisestikin juuret elävässä elämässä. Tunnen itse vanhoillislestadiolaisia jotka ovat ovat olleet tällä kannalla, ei hyväksytä esim. helluntailaisia.

      Väitettä on osittain kumottu lestadiolaisten puolelta. He ovat sanoneet että vaikkakin heidän uskomistapansa on ainoa Raamatun mukainen niin silti jos on samalla tavalla uskovia missä tahansa muualla, niin myös he pelastuvat.

      Eräänä iltana kuitenkin VL avauksessa nimeltä graniittisydän kirjoitti seuraavasti:

      "Älä petä itseäsi sillä, että käyt hengellisissä tilaisuuksissa rauhanyhdistyksen ulkopuolella. Ne ovat paholaisen tilaisuuksia, ne vievät kadotuksen vaivaan. "

      Ryhdyin itse ottamaan selvää jakavatko vanhoillislestadiolaiset tämän mielipiteen.
      Vastausta tivasin omassa avauksessani:

      vl-ihmiset: Allekirjoitatteko tämän?

      Ja siellä sitten tuli kyllä-vastauksiakin vanhoillislestadiolaisilta.

      Eli nyt oli saatu 'todisteet' sille että "vain me-harhaoppia" esiintyy.

      Tätä on sitten puitu nyt muutama viime päivä.

      • G.I

        Kaikki jotka uskovat oikein pelastuu ja ketkä uskovat oikein? Sano se. Kaikkiko? Olen lukenut kommenttejasi ja olen hiukan yllättynyt niistä.


      • ACIM
        G.I kirjoitti:

        Kaikki jotka uskovat oikein pelastuu ja ketkä uskovat oikein? Sano se. Kaikkiko? Olen lukenut kommenttejasi ja olen hiukan yllättynyt niistä.

        Niin, mikä oli yllättävää? Olisi kiva tietää.

        Minä en itse tiedä täsmälleen ketkä uskovat oikein. Toisaalta tiedän joitakin virheellisiä asoita joita uskoonkin voi sekaantua, esim. toisen tuomitseminen.


    • vrk

      Suosittelen erityisesti vaihtamaan mielipiteitä niiden palstalaisten kanssa jotka ovat lähiaikoina kääntyneet vanhoillislestadiolaiseen uskoon.

      Heiltä varmaan saa objektiivisimman käsityksen siitä, miten he kokivat tämän uskon ulkoapäin (oliko heillä kenties samanlaisia tuntemuksia kuin sinulla)ja miten he nyt kokevat sen sisältäpäin.

      Aina silloin tällöin palstalle kirjoittaa joku niin sanottu ei-lapsuudenuskovainen vl (eli joidenkin mielestä EI-aivopesty)mutta en ole huomannut heidän olevan kovin haluttua keskusteluseuraa. Mieluummin jauhetaan asioista meidän aivopestyjen kanssa!

      • ...

        "Suosittelen erityisesti vaihtamaan mielipiteitä niiden palstalaisten kanssa jotka ovat lähiaikoina kääntyneet vanhoillislestadiolaiseen uskoon."

        näitä on.

        Oppi kulkee isältä pojalle/äidiltä tyttärelle. Muut ihmiset ohjautuvat tavallisiin hengellisiin yhteisöihin.


      • aku

        vaikka minulta. Vastaan jos osaan. Olen aikuisiällä parannuksen armon saanut Uskomassa oleva vanhoollislestadiolainen perheen isä, lapsiakin on siunautunut ja lisää tulossa. Perhetaustani ei ole lestadiolainen, mutta vaimoni sukutaustat ovat helluntailaisia.


      • vakas@M

        Hullua hurskaammaksi, harva uskaltaa, tai paremminkin etes hoksaa mennä huomauttamaan että puhuja setä aisi selittää omiaan.

        Vastasyntyneellä on hyvä hajuaisti, mutta valitettavasti puhe vielä heikko.


      • vakas@M
        ... kirjoitti:

        "Suosittelen erityisesti vaihtamaan mielipiteitä niiden palstalaisten kanssa jotka ovat lähiaikoina kääntyneet vanhoillislestadiolaiseen uskoon."

        näitä on.

        Oppi kulkee isältä pojalle/äidiltä tyttärelle. Muut ihmiset ohjautuvat tavallisiin hengellisiin yhteisöihin.

        Ei se kulje, minäkään en uskosta ymmärtänyt todellisuudessa muuta kuin että missä se on, ja kuinka sen voin itselleni saada.

        Vaikka Äitini oli uskovainen,niin kyllä minäkin etsin porsaanreikää että eikö ole muuta mahdollsuutta, mutta kun ei ollut, täytyl nöyrtyä, piti valita kummallle kunnian annan Jumalalle vaiko tämän maailman ruhtinaalle ja herruuksille .


    • ,.,.

      ,.,.,.,

    • vakas@M

      Aina on jotakin hampaankolossa,joskus luulisin että aiheellistakin kritiikkiä mutta tämä "harhaoppi" no kyllähän se jossakin suhteessa pitää paikkaansa sekin,kun omiaan opettaa.Valitettavan paljonkin on sellaista jota RAAMATUN selityksessä, menee aivan omaan ja toisilta opittuun HARHAAN.

      Kehoitetaanhan PYSYMÄÄN siinä raittiissa opissa jonka Kristus meille meuvoi.

      PS:
      Kuunnelkaa seuroissa että kuka puhuu useinkin ""onko saarnamies vai HYVÄ PAIMEN.

      Valitettavan usein menee omiin luulotteluihin se selitys.

    • Nuin

      Eihän lestadiolaisuus harhaoppi siltä osin ole, että siellä uskotaan Kristukseen ja sovintoveren voimaan.

      Sensijaan
      - oppi jumalan valtakunnasta.
      - Seurakuntaoppi
      - pyhitysoppi
      - ja ksitys Jumalan sanan voimasta, vaikutusvallasta ja osin asumasijasta, ovat vääriä ja kotoisin ihmisistä, ei Jumalan
      sanasta.

      Nämä kaikki ovat kytköksissä väärään seurakuntaoppiin ja hajaannuksien aikoihin syntyneisiin ihmiskäsityksiin, jotka olivat seurausta verisestä henkien ja ihmisten valtataistelusta.

      Muun muassa moni päätyi silloin itsemurhaan, kun saarnattiin aina vain syvempää katumusta, eikä julistettu synninpäästöä. Kun sitä ei saanut ihmiset ajautuivat epätoivoon ja surmasivat itsensä. Tästäkin on vaiettu.

      Olen kuitenkin lukenut Daavid Juho Rautiasen kirjeen -30 luvulta, josta tämä hävetty asia käy ilmi. Tämä kai oli ns. uudestiheränneiden ryhmä, joka tällaista ulostetta syötti.

      Koska silloi(kin) uskoivat, ettei syntiä voi saada anteeksi muuta, kun asuvaisen Pyhän Hengen omaavan henkilön suullisella todistuksella. Ei siis uskomalla sanaan ja sakramentteihin. Tätä harhaa on edelleen tosi paljon.

      Vanhoilliset tuskin muuta opettavat vieläkään (arvelen eri asian haaroista), heillä on myös sairaan tiukka joukkokuri ja seurakunnasta erottaminen käytössä.

      • ämmä

        Tule vl-seuroihin kuuntelemaan, tutustu porukkaan, niin saat käsityksen, miten opetetaan. Kaikki ovat sydämellisesti tervetulleita.


      • ...

        ...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      28
      2849
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2641
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      26
      2353
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1483
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1173
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1173
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1015
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe