Labbis narttu puree!!

9 viikkoinen

Hei
Meillä on nyt ollut tyttönen kotona kaksi viikkoa ja hyvin on yhteiselo sujunut.
Nyt on alkanut puremaan käsiin, jalkoihin ja mihin vaan ja saa hirveitä hepulikohtauksia, ravaa pitkin huoneita.
tiedän että tuo on ihan normaalia tuon ikäiselle pennulle, mutta kysyisin mikä tehoaa puremiseen parhaiten?
Leluja on ja puruluita.

Eilen otin käyttöön suihkupullon, jolla vähän suihkutin kuonoon ja sanoin ei pure kun otti hampailla kiinni.
Uskoi sekunniksi ja sitten taas kiinni. Ja sitten meni omaan sänkyyn ja teki pissat sinne. Ei ikinä aikaisemmin tehnyt niin ja pissat sitten myös matolle eikä lehtien päälle.
selvää mielenosoitusta ja uhmaa!!

Mikä auttaa tehokkaimmin että tyttö rauhoittuisi?
Tuo vesisuihku ei tuntunut mukavalta :-(

12

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nokinokka

      Meidän 9 viikkoisen hepuleihin toimii aika hyvin se että tilanne rauhoitetaan. Eli siis istun vaikka sohvalle, nostan jalat ylös ettei niihin pääse kiinni ja jätän koiran kokonaan huomiotta. Ei katseita ei mitään. Siitä se sitten asettuu omiin puuhiinsa.
      Koita vaan totutella siihen suihkupulloon. Siihen saa turvautua vielä monen muunkin koiran kujeen takia!

    • lukee

      et kun pentu puree, ni pittää kiljasta niinku sen sisaruksetki tekee kun se puree liian kovaa..

      • teretere08

        Kun meidän leonbergiuros oli pentu, ja koitteli välillä purukalustoaan mm. käsiin ja jalkoihin, nii ku ulvahdin toisen koiran tyyliin "kivusta" joka kerran kun se puri, pentu jäi ihmeissään katsomaan, ja tuli lohduttelemaan hädissään..

        Kyllä se pureminen tuolla tavalla meillä jäi tehokkaammin pois, kuin että olis karjutu pää punasena jotta EI PURRA, TUHMA KOIRA, EI EI EI...

        =)

        Eikun kaikki kiljumaan siis!


    • jatkaa....

      Nyt on sitten toinen päivä kokeiltu tuota vesipulloa ja uskoo kyllä vähäksi aikaa kun suihkuttaa nenun päähän vettä,mutta...
      sitten saa täyden hepulin!!
      Eilen tuli sellanen puremiskohtaus ja juoksi pitkin huonetta ja sitten päästi matolle isot kakit ja pisut ihan tahallaan.
      Tuo vesipullo auttaa vähän mutta jos siitä saa täyden raivon ja kakat ja pisut tulee matoille, niin onko tuo oikea keino ja miten nyt menettelen????
      Yritin myös tuota inisemistä ja selättämistä, mutta eipä tepsi kuin sekunniksi.

      sitten kun rauhoittuu niin on kuin mitään ei olisi tapahtunut ja tulee syliin nukkuu.

      Onko tuo jotain vallan kokeilua ja miten saan itseni johtajan asemaan tässä puremiskohtauksissa?

      • pennut on pentuja

        Minulla on Jack Russelin urospentu joka on nyt 15 viikkoinen ja itse olen kun on purrut, niin kiljaissut ja lähtenyt tilanteesta pois! Koira "puree", jos puree, nykyään aina hellämmin ja hellämmin.

        Ei pentu vielä yritä mitään johtajuutta, vaan kokeilee hampaitaan ja ei tiedosta hampaittensa vahvuutta. Itse en käyttäisi vesipulloa enkä alistamista. Tehokkain rangaistus on huomiotta jättäminen. Myöskin ei ota aina syliin eikä leiki kun koira haluaa, vaan kun itse haluat sen syliin tai leikkiin, niin tiedostamattakin vahvistat omaa johtajuuttasi ilman "väkivaltaa".


      • sakupennun omistaja

        ei ton ikänen tahallaan tee sisälle. se ei jaksa yhtään pidättää ja se kun riehuu niin tulee kova hätä. ja voiko levottomuus olla tarve päästä ulos?

        Meillä pentu (jo 15 vko) edelleen iltavillissään saattaa 5 min sisään pissata 2 x sisälle, vaik ois juuri käyny tarpeillaan. Mut vain koskaa riehkaaminen menee jotenki yli. Eli jos nähään et se rupee riehumaan sisällä niin sitä kielletään ja viiään ulos tai otetaan syliin rauhottumaan.

        Se myös puree ja saalistaa jalkoja ja lahkeita, puree nilkasta ym. Mutta me ollaan tilanteen mukaan joko kiljastu tai oltu huomaamatta. Pentu pitää rauhottaa kuten pienet lapset välillä.

        Ehotan, että kiellät sitä puremasta, kiljaset vaikka kun puree, annat kontaktin jälkeen puruluun ym ja sit rapsuttelet sitä ja rauhottelet. koiraahan rauhotellaan sivelemällä rinnasta..


    • riiviö ja

      tuntuu,ettei aikuistu koskaan. No, kyllä sentään yli kaksi vuotiaana. Ei se vielä ole ilkeyttä, että tekee lattialle, sehän on ihan vauva.
      Niillä on niin kiire aina, ettei siinä menossa ehdi pissipaikalle. Ota se kainaloon ja juoksuta ulos, kun on riehunut. Se oppii nopeasti sen ja juoksee ovelle, kun on hätä. Siis ovea päin.
      Arvaappa, riittikö meillä vauhti, kun on sisarukset, välillä tuntui, että tulee hulluksi, mutta kyllä ne nyt eivät enää rieku sisällä, kun ovat jo 4 vuotiaita. Labbis on nopea oppimaan kaikkea uutta ja on hyvä harrastekoira.
      Pitkää pinnaa sinulle labbiksesi kanssa.

    • nokinokka

      Labbis tosiaan on aika energinen ja voimakas tahtoinen rotu. Paras ratkaisu on tietty, että energisin aika pyritään viettämään ulkona. Metsässä juokseminen tekee pennun tasapainolle hyvää ja kuluttaa kummasti energiaa. Esim. arteenetsintä leikeistä ja motivointi leluista pentu voisi saada kaipaamaansa puuhaa sisällä. Aivotyö on pennulle aika väsyttävää ja sitten taas uni maistuu.

    • 10viikkoinen

      ÄLÄ MISSÄÄN NIMESSÄ KÄYTÄ SUIHKUPULLOA! tuttavani labradorinnoutajan pentu puri kaikkea vastaan tulevaa eli siis mm. pöydänjalkoja ja ihmisiä. tuttavani otti avukseen suihkupullon. lopputulos oli se että nykyäänkin kun 'pentu' on 3 vuotias, se kokee suihkupullon uhkaavana (mm. kun tuttavani suikuttaa kukkia suihkupullolla) ja murisee vihaisesti.

      oma pentuni puree käsiä ja varpaita. kennelin omistaja, jolta ostimme pennun, sanoi että pentu pitää työntää pois, torua yksinkertaisesti esim. ei saa (siis ei mitään tunnin saarnoja sillä koira pitää sitä leikkinä eikä se ymmärrä sinua) ja se pitää jättää huomiotta. olen todennut tavan hyväksi. mutta tällaisissa tilanteissa pitää muistaa että ei roomaakaan rakennettu päivässä.

    • kysyy taas....

      taas sai tyttö sellasen hepulin ja pureminen senkun pahenee. hyppää ja otta kiinni polvitaipeesta ja sit kunon jäljet jalkoihin :-((

      sanoin moneen kertan "ei pure", mutta ei uskonut.

      vein nyt tytön parvekkeelle ja ovi kiinni ja siellä nyt vikisee ja itkee.
      Kyllä riipasee sydämmestä :-((

      onko niin että tämä keino auttaa kun eristää vähäksi ajaksi laumasta? ja kounka kauan annan olla tuolla yksin?

      muuten on niin rauhallinen ja ihana,mutta nämä kohtaukset on kamalia...

      • Jepus

        Päästä pois jo. Eiköhän se oo rauhoittunut.


      • 1370

        Toivottavasti kohtauksesi meni ohi jo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe