Onko kokemuksia New Yorkista/Floridasta 1-vuotiaan kanssa? Kyseessä olisi n 10 päivän "tee se itse loma" perheen kesken isä, äiti, neiti 14kk. Itse olen vahvasti raskaana (LA 15.9) mutta matkalle tekee vielä mieli. Syksyllä kun on kaksi alle 2v, ei päästä juuri mihinkään enää. Tyttäremme on kokenut matkustaja mutta matka matkalta enemmän haasteita lennon/viihtyvyyden suhteen. Neiti on sopeutuvaa sorttia mutta mutta...
Kokemuksia ja ehdotuksia missä kannattaisi käydä!?
USA taaperon kera
2
611
Vastaukset
- mutta onko
ja kun luet tuon niin näet että pääsee. Otat melkoisen riskin mutta oma on mukulasi ja tulevakin. Tee matka äkkiä sillä lentoeyhtiöt ei kesällä enää sinua koneeseen päästä. Nauttiiko noin pahasti raskaana enää matkailusta ja pitkistä lennoista. Eikö joku kylpyläloma olisi järkevämpi?Miten voi olla 1 vuotias kokenut matkailija? Olen itse 58 enkä ole kokenut vaikka 2 kertaa vuodessa käyn ulkomailla. Minun ehdotus ottä mieti vielä sillä matkassa ei ole mitään järkeä jos tämä ei ole provo?
http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000001824&posting=22000000035061569 - Samassa tilanteessa
Floridaan paloi halu muutama vuosi sitten, kun esikoinen oli just vuoden ikäinen. Samaan tapaan mentiin ilman pakettimatkaa. Itse olin myös vahvasti raskaana, muistaakseni jotain rv 30 tms. Ollaan matkailtu Miamissa useana syksynä, joten tuttua hommaa oli.
Esikoisen kannalta matka meni loistavasti! Lennot ja kaikki tosi hienosti, ainoa harmi oli aikaero, joka sekoitti pienen pään yli viikoksi.. Itse olin kyllä mahoineni melkoisen väsynyt, mutta selvisin silti vielä kotiinkin!
Omalta kannaltani oma väsymys oli reissussa raskainta, vaikkei tarkoituksella oikein mitään erikoista tehtykään. Esikoisen tahdissa mentiin, joten hänellä riitti hauskaa!
Luota vaan omaan oloosi ja käy lääkärin pakeilla kysymässä, mitä hän on matkasta mieltä. Näin saat mielenrauhan odotuksesta.
Lion Safari oli kiva lapsen kannalta, kun ajetaan autolla eläinlaumojen läpi, kuten Kolmårdenissa. Vesi- ja eläinjutut on aina olleet takuuvarma lapsille. Kaikki asiat, missä saa itse tehdä jotain, on kivoja lasten kanssa. Ehkei isompiin teemapuistoihin kannata vielä noin pikkuisen kanssa mennä, ovat kalliita ja jonot väsyttäviä.
Me molskittiin altaassa ja elettiin aika lunkisti lapsen päivärytmin mukaan, niin selvittiin ilman pahempia raivareita. Hauskaa matkaa, jos päätätte lähteä!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728461KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527630Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521623696Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442071- 1262066
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211811