USA taaperon kera

mamma matkakuume

Onko kokemuksia New Yorkista/Floridasta 1-vuotiaan kanssa? Kyseessä olisi n 10 päivän "tee se itse loma" perheen kesken isä, äiti, neiti 14kk. Itse olen vahvasti raskaana (LA 15.9) mutta matkalle tekee vielä mieli. Syksyllä kun on kaksi alle 2v, ei päästä juuri mihinkään enää. Tyttäremme on kokenut matkustaja mutta matka matkalta enemmän haasteita lennon/viihtyvyyden suhteen. Neiti on sopeutuvaa sorttia mutta mutta...

Kokemuksia ja ehdotuksia missä kannattaisi käydä!?

2

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta onko

      ja kun luet tuon niin näet että pääsee. Otat melkoisen riskin mutta oma on mukulasi ja tulevakin. Tee matka äkkiä sillä lentoeyhtiöt ei kesällä enää sinua koneeseen päästä. Nauttiiko noin pahasti raskaana enää matkailusta ja pitkistä lennoista. Eikö joku kylpyläloma olisi järkevämpi?Miten voi olla 1 vuotias kokenut matkailija? Olen itse 58 enkä ole kokenut vaikka 2 kertaa vuodessa käyn ulkomailla. Minun ehdotus ottä mieti vielä sillä matkassa ei ole mitään järkeä jos tämä ei ole provo?

      http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000001824&posting=22000000035061569

    • Samassa tilanteessa

      Floridaan paloi halu muutama vuosi sitten, kun esikoinen oli just vuoden ikäinen. Samaan tapaan mentiin ilman pakettimatkaa. Itse olin myös vahvasti raskaana, muistaakseni jotain rv 30 tms. Ollaan matkailtu Miamissa useana syksynä, joten tuttua hommaa oli.

      Esikoisen kannalta matka meni loistavasti! Lennot ja kaikki tosi hienosti, ainoa harmi oli aikaero, joka sekoitti pienen pään yli viikoksi.. Itse olin kyllä mahoineni melkoisen väsynyt, mutta selvisin silti vielä kotiinkin!

      Omalta kannaltani oma väsymys oli reissussa raskainta, vaikkei tarkoituksella oikein mitään erikoista tehtykään. Esikoisen tahdissa mentiin, joten hänellä riitti hauskaa!

      Luota vaan omaan oloosi ja käy lääkärin pakeilla kysymässä, mitä hän on matkasta mieltä. Näin saat mielenrauhan odotuksesta.

      Lion Safari oli kiva lapsen kannalta, kun ajetaan autolla eläinlaumojen läpi, kuten Kolmårdenissa. Vesi- ja eläinjutut on aina olleet takuuvarma lapsille. Kaikki asiat, missä saa itse tehdä jotain, on kivoja lasten kanssa. Ehkei isompiin teemapuistoihin kannata vielä noin pikkuisen kanssa mennä, ovat kalliita ja jonot väsyttäviä.

      Me molskittiin altaassa ja elettiin aika lunkisti lapsen päivärytmin mukaan, niin selvittiin ilman pahempia raivareita. Hauskaa matkaa, jos päätätte lähteä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4054
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1235
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe