t-paidan kaava?

mistä löytyy

Mistä löytäisin ihan perus t-paidan kaavan? Olen etsinyt koko illan, enkä ole löytänyt mitään..

kiitos jo etukäteen!

7

5146

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanat

      Kunnollista tavallista t-paitaa ei löydy mistään nykyisin. Olen käyttänyt ikivanhaa lehteä Suuri Käsityökerho 1987/5: koko perheen kaulus- t-paidat.
      Kaavoissa on kaulus, mutta olen aina tehnyt paidat ilman kaulusta.

      • niissä

        käyttämissäsi 'ikivanhoissa' kaavoissa on?


    • *****

      T-paidan kaavoja on ollut useamminkin Suuressa käsityölehdessä, en nyt tähän hätään muista missä numeroissa, mutta touko-kesäkuun numeroista niitä kannattaa etsiä. Ja sitten on Ottobre, jossa on ollut t-paidan kaavoja. Ja kannattaa selata myös Joka tyypin kaavakirja.
      Jos netistä etsit, niin sieltä ei taida juurikaan tällaisia kaavoja löytää, joten ehdotan, että menet kirjastoon selailemaan lehtiä ja kirjoja.
      Tavallinen t-paita on niin yksinkertainen malliltaan, että siitäkin saa tehtyä kaavat helposti. Vanhan paidan, jos raaskii, voi leikata paloiksi ja piirtää kaavat.

      • liirun laarun

        Itse olen tehnyt niin, että en ole purkanut vanhaa paitaa, vaan ihan vain piirtänyt sen mukaan kaavat. helppoja ne on tehdä..toisaalta, jossakin saattaa olla vaikeat hihat.


    • dgadgdahg

      Minulla on yksi ostolainen t-paitahuppari, jossa on mitoitus minulle aivan nappiin. Jossain vaiheessa puran sen ja otan siitä kaavat. En ole vielä raaskinnut, vaikka se on jo vanha, mutta kuitenkin edelleen ehjä.
      Leikkaan vaan kappaleet irti ja käytän niitä kaavana. Leikatessa sitten lisään vain saumanvarat. No, voi olla että joutuu kaavaa hieman muokkaamaan, kun nuo trikoot käytössä hieman saattavat paikoin venähtää.

    • Roosa-Jakki

      tehtiin joskus koulussa

    • coolstory

      kiva juttu roosa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3174
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2107
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2102
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1879
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1745
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1701
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      9
      1546
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1260
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1234
    Aihe