Voisiko joku neuvoa, miten pääsis kärpäsistä eroon? Asutaan sikalan lähellä ja niistä joka kesä enemmän ja enemmän haittaa. Onko kellään mitään keinoa, että sais ees joku kesä nauttia ulkona grillimakkarasta ilman pelkoa, että haukkaa myös kärpäsen mukaan:)
Kärpäsistä eroon?
7
1622
Vastaukset
- kärpästuho
No ensiksi oviin hyttysverhot ja ikkunoihin myös.
Sitten kärpäspaperia roikkumaan keittiöön ja mahdollisuuksien mukaan myös muihin huoneisiin.
Välillä suoritat myrkytyksen sisätiloissa, etteivät piru pääse munimaan.
Ulkona ei mitään konstia tahdo löytyä, paitsi suojata myös grillikatos hyttysverkolla. - Jussin pussi
Ainoa apu kohdallasi on sikalan täydellinen desinfiointi viikottain, sinapaskan kerääminen täysin suljettuihin astioihin. Sikalan myrkyttäminen ja ympäröivän maa-alueen puhdistus noin 2 metriin.
No, tietenkin neutroonipommi tekee kaikesta selvää kerralla.
PS: Ei tule onnistumaan, muuttakaa pois jos kärpäset häiritsee.- Dr.Burkhard Besserwisser
auttavat kärpäsiin, miksei myös sikakärpäsiin.
Eikun savutulet pihalle joka nurkkaan niin ei kärpäset vaivaa.
- ansa...
Sisätiloihin sähköansa.
Torihalleissa ja markettien kalatiskien lähettyvillä voit nähdä sähköisen hyönteisansan. Noissa on sinistä valoa tuottava loiseputki ja lankasäleikkö, jossa korkea jännite.
Itselläni on tuollainen ja siihen kertyy kaikki huonetilassa olevat hyönteiset.
Ulkotiloissa ei sähköansa toimi, tai tietenkin toimii, mutta teho jää riittämättömäksi.
Sähköansoja on monen kokoisia.
Sellainen jokanka teho riittää jopa siellä sikalassa maksaa jotain 150 - 200 euroa ja malli joka riittää mökkiisi maksanee suunnilleen 40 - 60 euroa.
Kyselleppä maataloustarvikekaupasta.- sikala lähellä
Kiitos, kun jaat tietoasi. Käynkin heti tänään rautakaupassa kyselemässä tuota kapistusta. Voiko sikalanomistajaa velvoittaa mitenkään huolehtimaan, ettei kärpäsistä ole haittaa mökkiläisille? Onko niillä minkäänlaisia velvoitteita?
- osaa..
Tuo on kyllä ikävä juttu, moista harva kaupunkilainen osaa edes ajatella.
Joku kesä sitte olin Nummi-Pusulassa kaverin mummonmökillä viikonloppua viettämässä. Voi luoja sitä kärpästen määrää! Pihalla roikkui kärpäspapereita varmaan kymmenen kappaletta ja kaikki täynnä niihin liimautuneita kärpäsiä. Eikä mennyt kuin hetki paperin vaihdon jälkeen, niin sma homma.
Alettiin siinä sitten (meitä oli joku 6 kaveria) lätkimään niitä kärpäsiä siinä viiniä maistellessa. Tunnissa-parissa saalis oli luokkaa 2 litran lasipurkillinen - eikä loppua tullut. Olihan v-mäisimmät pihajuhlat (tuon suhteen) missä ikinä olen ollut. Yritä siinä sitten syödä grilliherkkuja ja perunasalaattia, todella epämiellyttävää... - surrurr
Rakenna kevytrunkoinen patio (niitä saa huonekaluliikkeistä) ja oviaukkoihin hanki hyönteisverhot täältä http://www.verhomatto.fi/verhopalvelu/hyttyssuojat
Näin kärpäset jää ulkopuolelle taatusti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694313
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺684158Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363572Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163143Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342812En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142572Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102354IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm251491Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571292Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751079