Muutin asuntoon, jossa keskuspölynimuri. Mielestäni putkista huokuu ummehtunutta pölyn hajua... Pölysäiliö ei ole täynnä.
Mietin, että jos edellinen omistaja on kymmenenkin vuotta imuroinut ja putket mutkaiset, pakostakin niihin kertyy karstaa.
Miten ko. hormistot puhdistetaan - kaiketi ammatti-ihmisen toimesta? Kokemuksia?
Mietin, että jos edellinen omistaja on kymmenenkin vuotta imuroinut ja putket mutkaiset, pakostakin niihin kertyy karstaa.
Miten ko. hormistot puhdistetaan - kaiketi ammatti-ihmisen toimesta? Kokemuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
kun et imuroi. mikäli talosi on kovasti alipaineinen eikä keskuspölyimurin kanavistossa ole takasulkua, sieltä puhaltaa pölyt sisään, kun avaat turhaan imurointiläpän.
olisit mieluummin kiinnostunut ilmanvaihtohormien nuohouksesta. se on syytä tehdä noin 10v välein ja jos huoneistossasi on ilmanvaihtokone, sen suodattimet pitää vaihtaa likaannuttuaan tai ainakin pari kertaa vuodessa.
Samaa mieltä.. Ja jos imurin putket haluaa putsata niin homma onnistuu itseltäkin helposti.
Imuroidaan vaan pitkä naru sinne imuriin ja sen narun päähän tehdään joku rassi vaikkapa pulloharjasta. Sillä narulla sitten vedetään rassi putken läpi ja puhdasta tulee.
Toinen juttu on, ettei siellä putkessa mitään mainittavaa karstaa ole, ellei ole imuroitu vettä (tai lunta). Paljon saastaisempi se imurin kierreletku on, mutta sen nyt putsaa vaikka puutarhaletkulla ja vedellä.
niin ei taida hento lanka mennä siitä läpi? Mitenkähän olis jos laittais ilmanpainetta putkeen?