Kertokaa kenellä kokemusta virtsarakon syövästä ja sen hoidosta. Itsselläni todettiin n. puolitoista kuukautta sitten. Menossa varjoainekuvaukseen ja toiseen "höyläykseen". Kerran annettu sytostaattihoito. Miten ilmoitettu lääkärien taholta syövästä? Minulle lääkäri vain soitti ja kysyi onko hetki aikaa...ja kertoi että näyte osoitti kasvaimen olevan syöpää...jäin kuin nallikalliolle...ei kertonut mihin otan yhteyttä..Kertokaa..
Virtsarakon syöpä
3
1614
Vastaukset
- tuolta
palstalta www.cancer.fi sieltä löytyy vertaistukea monesta syövästä sekä tietoa myös.Hoitopaikassa kannattaa hoitojen yhteydessä kysellä kaikkea mitä mieltä vaivaa,heillä voi olla vihkosia ko.syövästä josta saat tietoa.Kieltämättä sitä on aluksi aika ulalla.Kyselemällä selviää paljon,ja pelkokin hälvenee,tsemppiä sinulle hoitoihin,ja vaikka ne miellyttäviä eivät olekkaan niin ajattele että ne tuhoavat syöpäsolusi niin jaksat.
- metastaasi
kokemusta,sekä taudista että hoidosta.Rakkosyöpä on vain yleisnimi ja sen hoidot sinänsä yksilöllisiä esim pitääkö rakko poistaa kokonaan vai osittain vai riittääkö höyläys.Jos syöpä ei ole levinnyt muualle on tauti ns. hyväennusteinen,vastaavasti jos syöpä on levinnyt muualle ennuste on aika huono.
- hmm...
ja kivuliaalta ja sitä se varmasti onkin. Onnea elämääsi ja leikkaukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321