Peugeot Partner vm.2000 on sinkityllä korilla varustettu auto. Maahantuoja ei suosittele ruostesuojausta. Onko teillä hyvät "pösön" omistajat kokemuksia? Edellisillä automerkeillä havaitsin suojauksen kyllä hyväksi, mutta niissä ei ollut sinkittyä koria.
Pistääkö sinkitty ruostesuojata?
akseli
61114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos pohjaan tai koriin tulee kiveniskemä ja pinta menee rikki, lähtee kori ruostumaa.
Elikkä paksu massa pohjaan.
Sinkitty rauta ei ala ruostumaan kiveniskemänkään kohdalta: sinkityksella on ominaisuus "paikata itse itseään". Omassa kakkosautona olleessa 205:ssa oli maali kulunut paikoin paljaalle sinkille ovikotelon reunassa, mutta metalli pysyi ruosteettomana.
Ruostesuojaus kannattaa toki teettää (kotelot sisäpuolelta). Massaus suojaa pohjan sinkitystä ja vaimentaa alustaääniä.
---
Jos ei ole muuta kommentoitavaa kuin --- voi sen varata vaikka mummulle tai jollekin muulle hyvälle ystävälle. Kiitos kaikille hyviä kommentteja antaneille!
Tuo .... tai ---- tai ,,,, viestin tarkoituksena on saada ns. näkymättömät viestit näkyviin.
Joskus näet tätä suomi24:ää katsellessasi että keskustelussa alkup. viestiin on vastattu (vastattu 2kpl) mutta vastausta ei näy missään.
Lähettämällä tällöin lähes tyhjän viestin (minimi taitaa olla neljä merkkiä nimimerkissä, otsikossa ja itse viestissä).
Kiitos tiedosta!
Joka päivä sitä näköjään oppii jotain uutta ja ihmeellistä!!!