Roan jälkeen! apua

Roa kuuri loppui pari viikkoa sitten ja nyt on alkanu tulee otsaan semmosii tosi pienia näppyjä, joita ei kyl kunnol viel huomaa ku ne on niin pieniä vaikka niitä onkin aika paljon. Leukaan taas tullu samanlaisii muutama ja ne on vähä isompii. Nää näpyt ei kyl punota eikä oo tulehtuneita.

Onko muilla samanlaisia kokemuksia? Pitääkö heti mennä lekurille vaatii uutta kuurii vai odotella. Ei kyl kiinnostas hirveesti ootella ku iho pitkästä aikaa näin hyväs kunnos jos se pamahtaa sit taas iha hirveeks :S
6777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Roaa kahdeksan kuukautta ja loppuvaiheessa ei ollut finnittömiä päiviä ollenkaan, koska sain pahenemisvaiheen 6kk kohdalla, jolloin kuuria jouduttiin jatkamaan, ja sain myös pitkän antibioottikuurin. Antibiootti auttoi jo parissa päivässä, mutta pari viikkoa enen sen loppua tulehtuneita finnejä alkoi taas pukkaamaan. Roan loppumisesta on kolme viikkoa ja toivon, että iho tästä vielä paranisi. Nyt näyttää jo paremmalta, kun naamassa on yksi pieni finni, yksi jo kuivumisvaiheessa oleva ja yksi finnin alku, joka ei sitten kasvanutkaan kunnon finniksi. Olisin niin onnellinen, jos iho pysyisi edes tämän kuntoisena, koska kipeitä paiseita en todellakaan enää kaipaa. Reilu kuukausi sitten tulehtuneita isoja finnejä alkoi tulemaan, vaikka oli antibioottikuuri päällä samalla. Joka viikko tuli useita isompia finnejä naamaan ja niitä oli kerralla aina muutama. Pelkäsin, mitä tapahtuu, kun antibiootit loppuvat, koska parin kuukauden takainen pahenemisvaihe oli niin raju. En tiedä, mistä se johtui, koska pahenemista ei ollut aikaisemmin ollenkaan. En ole varma, mutta voisiko se johtua jotenkin siitä, kun söin Roaa niin pitkään, että iho ei kestänyt sitä tai jotain ja ihon kuivuus pahensi asiaa. Nyt iho rasvoittuu jo jonkun verran ja vielä on toivoa, että paraneminen jatkuu. En kuitenkaan haluaisi takaisin sitä superrasvaista ihoa, joka kiiltää jo parin tunnin sisällä meikkauksesta.

Lääkehän poistuu elimistöstä noin kuukaudessa, mutta iho voi parantua vielä kaksi kuukautta kuurin lopettamisen jälkeen. Uutta Roaccutan-kuuria ei määrätä ennen kuin tuo kaksi kuukautta on mennyt täyteen.

Äänestä
  • Kiitos tidosta...
    Pitää varmaan vielä sitten reilu kuukausi odotella ja katsoa mitä tapahtuu. Jotain poppakonsteja jos vaikka kokeilisi :D

    Äänestä

  • asdd kirjoitti:

    Kiitos tidosta...
    Pitää varmaan vielä sitten reilu kuukausi odotella ja katsoa mitä tapahtuu. Jotain poppakonsteja jos vaikka kokeilisi :D

    Itse söin erästä toista lääkettä, sama oikeastaan kuin roa, mutta vain eri valmistaja. Kuurin jälkeen olen käyttänyt avitcid voidetta. Tuossa vuoden alku puolella lopetin roa:n ja kestin noin 4 kk ilman, sitten tuli näppylöitä ja otin viikon aja tabletteja uudestaan, mutta en sen enempää koska hiusten lähtö oli erittäin voimakasta! Iho tosin parani hetkessä.. Nytten sit taas pelkän voiteen vomilla eteenpäin, tosin en ole liian luottavainen sen tehokkuuteen. Iholääkiriltä varasin ajan kuun lopulle.




    PS. KANNATTAA OLLA VAROVAINEN TUON ROAN KANSSA.. MIKÄLI OLET KALJUUNTUVAISTA TYYPPIÄ, VOIPI OLLA ETTÄ PAHIMASSA TAPAUKSESSA SE TUKKA EI ENÄÄN NIIN TUUHEAKSI KASVAKKAAN :(

    itselläni kasvoi ekan kuurin jälkeen, nyt odottelen kuumeisesti..

    Äänestä

Itselläni 2kk aikaa kuurista. En nyt ole varma tarkoitatko samaa, mutta itselleni tullut (myös kuurin aikana ja nyt kuurin loputtua) sellaisia valkoisia pikku pikku "näppylöitä", ihan mustapään kokoisia, valkoisia, ja tosi paljon kerrallaan vaan yhteen tiettyyn paikkaan, ensin nenän alle, ja vähän aikaa sitten leukaan. Meni kyllä aina muutamassa päivässä päivässä pois. Ja ei tosiaan punoita eikä mtn, eikä edes finneiksi voi kutsua, läninnä sellaista epätasaisuutta?? Kuullosti varmaan aika sekavalta, mutta varmaan ymmärsit jos sulla on samaa. Oon ennenkin täällä lukenut muilla kuurin syöneillä olevan samaa. En tiedä mikä juttu tää on, mutta kun ne häipyy kuitenkin aika nopeasti eikä niistä tulee mtn pahempaa, niin en jaksa noista stressata sen kummemmin. Lääkäriin tuskin kannattaa mennä. Vasta sit se jos se tosiaan "pamahtaa".

Äänestä
  • No ihan samanlaista kuulostas olevan joo... nyt muutaman päivän ollu eikä oo pahentunu tai parantunu... Eipä nuo mitä haittaa ku ei pahene, ehkä ne hyväl tuuril lähtee pois ajallaan.

    Äänestä

Lähteekö ruusufinnin aiheuttama punakkuus Roa-kuurilla vai häviääkö ainoastaan finnit?
Onko kokemuksia....mielellään aikuisilta naisilta
kysyisin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asdd kirjoitti:

Roa kuuri loppui pari viikkoa sitten ja nyt on alkanu tulee otsaan semmosii tosi pienia näppyjä, joita ei kyl kunnol viel huomaa ku ne on niin pieniä vaikka niitä onkin aika paljon. Leukaan taas tullu samanlaisii muutama ja ne on vähä isompii. Nää näpyt ei kyl punota eikä oo tulehtuneita.

Onko muilla samanlaisia kokemuksia? Pitääkö heti mennä lekurille vaatii uutta kuurii vai odotella. Ei kyl kiinnostas hirveesti ootella ku iho pitkästä aikaa näin hyväs kunnos jos se pamahtaa sit taas iha hirveeks :S

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu