Alumiiniin RST ruuvi

reagoiko mitenkään?

Tuleeko ongelmia/syöpyykö jos pistän alumiiniin RST ruuvin. Ei muistu nyt mieleen mitkä olivat näitä ei keskenään yhteensopivia metalleja. Kiitos

6

15573

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hätää

      Minun venessä alumiinisessa kaidetolpan jalassa rosterikaidetolppa ja rosteri ruuvi alumiinijalan läpi ollut 25 vuotta, edelleen ok.

    • hapokasta

      Mieluummin AISI316 / A4 haponkestävillä kiinni. Ja silti kannattaa vuorata mahdollisuuksien mukaan liimamassalla.. syöpyy jokatapauksessa, mutta tällä systeemillä voi just selvitä hengissä.

    • tttap

      Alumiinin ja RST ruuvin (myös happoteräksisen) kanssa tulee syöpymisongelmia, ainakin merellä, järvistä en tiedä. Itse olen eristänyt ruuvin alumiinista muoviprikalla mahdollisuuksien mukaan. Eli sellaisella prokalla joka on sekä reiässä että ruuvin kannan alla. Toimii hyvin ainakin koneruuvien kanssa.
      Toisaalta, en kyllä osaa sanoa kuinka nopeasti syöpyminen aiheuttaisi ongelmia...

      • prikka

        en ole koskaan nähnytkään, miten se kierre sitten tarttuu vastakierteeseen jos on muovia välissä. Tai jos siellä on mutteri toisella puolen niin muoviputken pätkä ajaa saman asian.


    • Herr Doktor

      Nyrkkisääntönä on että etenkin merellä oleviin veneisiin laitetaan ruuvit samasta materiaalista kuin muutkin osat ovat. Saattaa silti tulla ongelmia. Alumiinia on todella monia laatuja. Jotkut ovat paremmin merivedenkestäviä toiset huonommin vaikka väitetään. Sitten on erilaisia passivointi menetelmiä.
      on täysin mahdotonta sanoa lopputuloksesta mitään varmaa. Merellä saattaa yksi kausi riittää tuhoamaan väärälaatuisen alumiinin pahoin, alumiini on valkoista jauhomössöä.
      Hyvin kestävä alumiini saattaa sitävastoin kestää merelläkin haponkestävän ruuvin kanssa useita kausia.
      nopeaa menetelmää asian selvittämiseksi ei valitettavasti ole.
      Laita kaikki haponkestävästä, kirpaisee mutta on ikuista.

      • ongelmia

        jos se alumiini on vähintään Almg3 (merivedenkestävää) josta mm tehdään kaikki purjeveneiden varvasraudat, skuuttikiskot, knaapit, pollarit, yms ja ne kiinnitetään usein haponkestävillä ruuveilla esim kaidetolppiin yms. Eikä mitään syöpymistä tapahdu. Mutta tuo tavallinen kuppalaatu muuttu jauhoksi vaikka ei rosteria olisi samassa veneessä missään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2390
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2303
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      36
      1716
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1668
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      27
      1049
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe