millaisia muutoksia keliakia aiheuttaa hampaisiin?
millaisia kiillevaurioita?
itselläni on nimittäin hammasmuutoksia tullut, eikä johdu oksentelusta tms. ja myös aftoja on esiintynyt ja mahavaivoja.
pariin hampaaseeni on tullut pienet valkeat kiillottomat täplät ja yhteen iso valkea läikkä ja samassa hampaassa on myös tumma läikkä siinä vieressä.
vaikuttaako tään tyyppiset keliakian aiheuttamilta? ja onko apteekin keliakia testi luotettava, että jos sen tekis ja jos näyttäs positiivista ni menis lääkärille sit siitä ihan oikeen diagnoosin hakemaan.
keliakian aiheuttamat hammas vauriot
3
1540
Vastaukset 3
- mielestäni
kuulostaa ihan hammaskiveltä. Eli kannattanee käydä ihan ensin hammashygienistillä...
- ...
ei ole hammaskiveä, ja ne ovat hampaan kärjässe eikä juuressa
- sama vaiva
Mulla on lapsesta asti ollut silloin tällöin valkea läikkä toisessa etuhampaassa. Nyt (yli 30-vuotiaana) lohkesi samainen etuhammas ilman mitään syytä, samoin sama alahammas. Hammaslääkäri sanoi että valkea läikkä on kiillevaurio ja valkoinen hammasluu paistaa kiilteen alta. Se on syntynyt luultavasti jo lapsuudessa. Myös toiset etuhampaat näyttävät siltä että saattavat lohjeta.
Muita vaivoja ovat nivelsäryt (olleet pari vuotta, ei ole löytynyt syytä tutkimuksissa, keliakiaa ei ole tutkittu), lähes jatkuva ripuli, elinikäinen alipaino (BMI 18) vaikka syön hyvin.
Kirjoittaessani rupeaa vahvasti tuntumaan siltä että ei muuta kuin lääkäriin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1082227- 103896
- 66843
- 47818
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21776Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha518725Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650- 65630
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561