keliakian aiheuttamat hammas vauriot

...

millaisia muutoksia keliakia aiheuttaa hampaisiin?
millaisia kiillevaurioita?

itselläni on nimittäin hammasmuutoksia tullut, eikä johdu oksentelusta tms. ja myös aftoja on esiintynyt ja mahavaivoja.
pariin hampaaseeni on tullut pienet valkeat kiillottomat täplät ja yhteen iso valkea läikkä ja samassa hampaassa on myös tumma läikkä siinä vieressä.

vaikuttaako tään tyyppiset keliakian aiheuttamilta? ja onko apteekin keliakia testi luotettava, että jos sen tekis ja jos näyttäs positiivista ni menis lääkärille sit siitä ihan oikeen diagnoosin hakemaan.

3

1532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielestäni

      kuulostaa ihan hammaskiveltä. Eli kannattanee käydä ihan ensin hammashygienistillä...

      • ...

        ei ole hammaskiveä, ja ne ovat hampaan kärjässe eikä juuressa


    • sama vaiva

      Mulla on lapsesta asti ollut silloin tällöin valkea läikkä toisessa etuhampaassa. Nyt (yli 30-vuotiaana) lohkesi samainen etuhammas ilman mitään syytä, samoin sama alahammas. Hammaslääkäri sanoi että valkea läikkä on kiillevaurio ja valkoinen hammasluu paistaa kiilteen alta. Se on syntynyt luultavasti jo lapsuudessa. Myös toiset etuhampaat näyttävät siltä että saattavat lohjeta.

      Muita vaivoja ovat nivelsäryt (olleet pari vuotta, ei ole löytynyt syytä tutkimuksissa, keliakiaa ei ole tutkittu), lähes jatkuva ripuli, elinikäinen alipaino (BMI 18) vaikka syön hyvin.

      Kirjoittaessani rupeaa vahvasti tuntumaan siltä että ei muuta kuin lääkäriin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2779
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1054
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      908
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      204
      830
    10. 37
      738
    Aihe