virta tunnistin ja logiikka

minkälaisen mittaushärvelin voisi laittaa mittaamaan keittiön liettä, niin että
kun lieden lämpöä säätää, mittari antaisi pulssin
ohjelmoitavalle logiikalle (niinkuin siemens logo)? ajatuksena olisi rakentaa laite joka kytkee lieden pois jos sen unohtaa päälle. lieden lämpötilanapin kääntö aina antaisi lisää aikaa jne..
1328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen joskus tehnytkin liedelle lisälaitteen, jonka kautta liedelle kytkeytyy virta kymmeneksi minuutiksi, kun painaa nappia. lisälaitteessa on numeronäyttö, joka alkaa laskea 10:stä alas päin minuutti kerrallaan ja sammuttaa virran kun pääsee nollaan. Napin painallus palauttaa näyttöön aina uuden kymmenminuuttisen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pulis kirjoitti:

minkälaisen mittaushärvelin voisi laittaa mittaamaan keittiön liettä, niin että
kun lieden lämpöä säätää, mittari antaisi pulssin
ohjelmoitavalle logiikalle (niinkuin siemens logo)? ajatuksena olisi rakentaa laite joka kytkee lieden pois jos sen unohtaa päälle. lieden lämpötilanapin kääntö aina antaisi lisää aikaa jne..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu